بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت «هفته وحدت»

 

«واعتصموا بحبل الله جميعا ولاتفرقوا»، همگى به حبل و رشته خداوندى چنگ بزنيد و پراكنده نگرديد.
در آستانه خجسته میلاد برگزیده ترین رسول آسمانی، «حضرت محمد مصطفی( ص)» و همچنین ولادت امام جعفر صادق ( ع ) و آغاز هفته وحدت، «مجمع جهانی صلح  اسلامی» با تبریک فرا رسیدن این ایام خجسته،  تأکید می دارد که عامل اساسی و مهم پیروزی در تمام اعصار حفظ وحدت و همدلی میان مسلمانان بوده است و باید مورد توجه تمام پیروان این آیین انسان ساز و سعادت بخش قرار گیرد.
بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی ( ره) با اندیشه و تفکر والای خود 12 تا 17 ربیع الاول را به سبب  وجود دو تاریخ برای سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) به عنوان هفته وحدت نامگذاری کردند. با این اقدام حکیمانه نقطه عطفی را در جامعه اسلامی به وجود آوردند تا تمامی جوامع به سمت این نقطه عطف که کلید پیشرفت است، حرکت کنند.
«مجمع جهانی صلح اسلامی» که به عنوان یک نهاد غیردولتی و با همفکری و همراهی نخبگانی از سراسر جهان و به ویژه مسلمان در زمینه برقراری صلح عادلانه و حفظ کرامت انسانی فعال است، بر این عقیده است که اسلام به عنوان آخرین و کاملترین دین الهی برای نجات بشریت از گمراهی و جهل توسط پیامبر اعظم (ص) به بشریت عرضه شده است؛ اما از آنجا که روشنگری و آگاهی بخشی آن موجب می شود تا مردمان از بردگی قدرت های استعماری و زورگو رهایی یابند، همواره دشمنان دین برای نابود کردن آن تلاش کرده و با انواع ترفندها از آغاز نبوت پیامبر(ص) تا امروز قصد داشتند با ایجاد تفرقه بین مسلمین از اشاعه و رشد اسلام جلوگیری نمایند.
از این رو، دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول که تحت عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است را فرصت بسیار ارجمند و معناداری می دانیم تا همۀ فرقه های اسلامی در فضایی آکنده از صمیمیت و همدلی، در جهت تحقق بسترهای تقویت و تعمیق وحدت و تقریب مذاهب اسلامی گام های جدید و پر برکتی بردارند.
مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است:
• پیام هفته وحدت، صلح، انساندوستی، برادری و حفظ کرامت ابناء بشر براساس آموزه های قرآن و پیامبر گرامی اسلام است.
• دشمنان قسم خورده اسلام، با مطالعات گسترده و شناخت نقاط ضعف و قوت جهان اسلام، به اين نکته اساسي پي برده‌ اند که هر گاه مسلمين تحت پرچم واحد و در زير چتر گسترده و نجات بخش دين مبين اسلام، به مشترکات فراوان خود تکيه کرده و از اختلافات جزئي چشم‌ پوشي کنند، دست طمع‌ورز بيگانگان را از تسلط بر ثروت‌ هاي معنوي و اقتصادي مسلمين کوتاه و به عزت و استقلال رسيده‌ اند.
• بدون شک در روزگار طوفان فتنه‌هاي رنگارنگ، دام‌ افکني و دسيسه‌ هاي فراوان اجانب و عمال کفر و نفاق عليه مسلمانان عالم، تنها راه نجات مسلمانان، چنگ زدن به حبل‌ الله المتين و بازگشت به آموزه‌ هاي اصيل اسلامي و انديشه‌ هاي منبعث از قرآن و سنت نبوي (ص) و سيره اهل بيت(ع) و اولياي گرانقدر دين است.
• اگر وحدت، همدلی و یکپارچگی به معنای واقعی در دنیا حاکم می شد، شاهد جنایت هایی که رژیم صهیونیستی در فلسطین انجام می دهد و یا درگیری ها و جنایت هایی که در سایر کشورهای اسلامی همچون بحرین، یمن، عراق، سوریه، نیجریه و … اتفاق می افتد، نبودیم.
• برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی که همه ساله با گردهم آوردن علما، نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام تشکیل می شود؛ فرصت مغتنمی است که ضمن دشمن شناسی و آسیب شناسی نقاط ضعف و چالش های جهان اسلام، هوشمندانه نقشه راه وحدت را ترسیم و با برقراری رابطه میان پیروان مذاهب اسلامی و گفت وگوی سازنده در جهت انسجام اسلامی تلاش کنیم.
• امت اسلامی در حال حاضر در شرایطی بس دشوار به سر می برد. دشمنان اسلام ‌با حملات رسانه‌ای در ایجاد و پررنگ کردن اختلاف شیعه و سنی و تربیت نیروهای تکفیری و تندرو همچون داعش، القاعده، بوکوحرام و … و معرفی آن به جهانیان به نام اسلام سعی در مخدوش کردن چهره‌ی اسلام ناب محمدی و ایجاد تفرقه بین پیروان رسول اکرم (ص) را دارند. بنابراین شایسته است تمام کسانی که در اندیشه پیشرفت اسلام و مسلمانان هستند و از جمله اندیشمندان حاضر در کنفرانس وحدت اسلامی، بر شناخت راه تقریب و کاستن از حجم تنازعات که باعث تفرقه شده و راه را برای دشمنان طمعکار جهت سلطه بر بلاد اسلامی باز می کند، هوشیار باشند.
در پایان ضمن محکومیت کشتار بی گناهان در اقصی نقاط جهان، تأکید می کنیم: وحدت رمز پيروزي و سرفرازي مسلمين است. نشانه اي از نصرت الهي است كه با پيوند قلبها و دوستي ها، بارقۀ اعجاز را متجلي مي‌سازد تا مسلمين به شكرانه اعتقادي واحد در صف ايمان فراتر از حدود جغرافيايي و تبعيضات و تعصبات قومي، اتحاد را رقم زنند. يقيناً اين وفاق، همدلي و همنوايي، مرضي رضاي خداوند، رسول گرامي اسلام و ائمه اطهار (ع) خواهد بود.
مجمع جهانی صلح اسلامی
آذرماه 1395

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + 1 =