بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت نیمه شعبان «ولادت باسعادت حضرت مهدی (عج)»

جهان قرن بیست و یکم، جهانی خسته از جنگ،تروریسم ،ظلم، بی­ عدالتی و دور افتاده از ارزش‌هاي معنوي شده است؛ به گونه ­ای که کمتر نقطه­ ای از جهان را می توان یافت که از خشونت، جنگ و ترور آسیب ندیده باشد و این آسیب های خودساختۀ بشری، کشش و عطش بالائي را در انسان های بی شمار تشنه عدالت و  برقراری صلح  به وجود آورده است.

مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک نهاد غیردولتی، ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت مهدی (عج) به تمامی مسلمین و آزادی­خواهان جهان؛ تأکید می­کند که در اندیشۀ سیاسى اسلام، صلح و همزیستى احترام آمیز، به عنوان اساسى ­ترین اصل در مناسبات بین ­المللى است و به همین دلیل، در حقوق اسلامى بهره­ بردارى از فرصت­هاى مناسب براى تحکیم و برقرارى شرایط و پیمان­ هاى صلح در روابط خارجى جامعه اسلامى پیش بینى شده است. اسلام براى تحقق بخشیدن و گسترش صلح عادلانه در میان ملت­ها و جلوگیرى از بروز روابط خصمانه و درگیرى­هاى خونین، نه تنها براى قراردادها و معاهدات بین ­المللى ارزش حقوقى فوق العاده ای قائل شده، بلکه ملت­ها و گروه­هاى غیرمسلمان را نیز براى انعقاد پیمان­ صلح، دعوت کرده و جوامع مسلمان را به پیشی گرفتن دربرقراری صلح تشویق می کند.

مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است؛ اکنون که بی­ عدالتی و شرارت استکباری در اغلب سطوح جهان معاصر رخنه کرده،برای رهایی از این وضع آشفته، جامعه جهانی نیازمند رهبر و راهنمایی است که انتظار و امید ظهورش نوید بخش امن و امان و صلح و عدالت است و این همان زمينۀ  ایجاد حکومت مصلح است که صلح عادلانه را به جهانیان ارزانی می دارد.

ظهور منجى موعود و شكل­ گيرى حكومت عدل جهانى از جمله آرمان­هاى مشترك انسان­ها در طول تاريخ بشر بوده است. اعتقاد به دوره آخرالزمان و انتظار ظهور منجی در سایر ادیان مانند مسیحیت، زرتشت، یهودیت، و مدعیان نبوت بطور عام و دین مقدس اسلام بطور خاص بعنوان یک اصل مسلم مورد قبول همگان است و به رغم تفاوتها درنگرش به منجى در اديان مختلف، در اصل ظهور و تحقق حكومت عدل جهانى بين اديان مختلف اتّفاق نظر وجود دارد.

مجمع جهانی صلح اسلامی بر اساس اصول اولیه و اساسی خود بر این باور است که حضرت مهدی (عج) همان منجی موعود است که بر اساس تقدیر الهی و در زمان مناسب ظهور خواهد یافت و مهمترین ويژگى­ حكومت جهانى آن حضرت که برقرارى عدل و داد در جامعه بشرى است را تحقق خواهد بخشید. در همین راستا، پيامبر گرامى اسلام (صلى الله عليه وآله) مى­ فرمايند: «لو لم يبق من الدنيا إلا يوم واحد لطول الله ذلك اليوم حتى يخرج رجلا من أهل بيتي يملأ الأرض عدلا و قسطا كما ملئت ظلما و جورا». « اگر تنها يك روز از عمر دنيا باقى بماند، خداوند آن روز را آن قدر طولانى خواهد نمود تا اينكه از خاندان من مردى را بر انگيزاند و جهان را پر از عدل و داد كند» و نيز مى­فرمايند: « و يسعهم عدله، عدالتش همه را فرا مى گيرد».

این مجمع معتقد است؛ امنيت، عدالت و نقش آن در زندگى اجتماعى انسان­ها بیش از حد تصور اهمیت دارد؛ زيرا در صورت ناامنى و عدم آرامش و بی عدالتی، اقتصاد، سياست و فرهنگ كارآمدی لازم را نخواهد داشت، زيرا ناامنى بهترين و والاترين ارزش­ها را به مخاطره انداخته و مال، ناموس، آبرو، و حتّی جان انسان­ها را مورد تهديد قرار مى­ دهد كه امروزه نمونه­ های باارزش و بی­شماری از آن را در سوریه، یمن، عراق، افغانستان و سایر نقاط جهان دیده می شود.

ما بر این باور هستیم که صلح عادلانه كه يكى از آرزوهاى فطرت بشری است، سرانجام در حكومت الهى و جهانى آن حضرت (عليه السلام) تحقق خواهد يافت و مقصد نهايى در حكومت آن حضرت عدل و سعادت بشریت است.

شاخصۀ حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) برقراری صلح و امنیت و عدالت در سراسر گیتی و برچیدن بساط فساد، تباهی، ظلم، جور، جنایت و ستمگری است، چنان که هدف اساسی تمامی انبیاء نیز برقراری صلح و امنیت جهانی بوده و فطرت پاک همه‏ انسان‏‌ها، در طول تاریخ در انتظار چنین روز مبارکی ‏است.

مجمع جهانی صلح اسلامی

15 شعبان 1395

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 5 =