بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی  به مناسبت 30 شهریور، روز جهانی صلح

بسمه تعالی

 

صلح، امنیت، عدالت و حفظ کرامت انسانی جزء حقوق اولیه و ذاتی بشر است. هیچ کس و به هیچ بهانه ای نمی‌تواند این حق را از انسان ها سلب کند. اما تحقق این حقوق اولیه و اساسی مستلزم تلاش برای درک مشترک از این مفاهیم است. صلح از این منظر، نه عرصه ای برای بازی های سیاسی و جذب فریبکارانۀ افکار عمومی، بلکه چارچوبی برای استواری حق و امنیت بخشیدن به زندگی جمعی انسان ها بر پایۀ عدالت، عزّت و حفظ کرامت است.

با وجود این مفاهیم غنی و تلاش گسترده ای که برای تحقق آن صورت پذیرفته است؛ آنچه امروزه و در عرصه جهانی شاهد آن هستیم، وجود تروریسم، ناامنی و بی عدالتی است که باعث ترس، وحشت و تنفر در گوشه و کنار جهان شده و چرخه ای از بی اعتمادی وتبعیض را در جهان به وجود آورده است. تحولات و وقایع اخیر در عرصه بین المللی نشان می دهد که در عصر کنونی «صلح و عدالت» بیشتر از هر چیز دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد.

روز جهانی صلح در سال 2017 با شعار: « صلح، احترام، امنیت و کرامت برای همه؛ با تمرکز ویژه بر وضعیت مهاجرین و پناهندگان در سراسر جهان»، در حالی فرا می رسد که تجاوز به حقوق انسانها در برخی نقاط همچون فلسطین، سوریه، عراق، یمن، بحرین، میانمار و نقض گستردۀ حقوق مهاجران همچنان ادامه دارد و وقایع دیگری چون تهدیدات ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده به جنگ افروزی، تهدید قطر از سوی عربستان و حامیان آن و تهدیدات پراکنده اما خطرناک گروه تروریستی داعش، کشورهای جهان به ویژه کشورهای اروپایی را تحت تأثیر خود قرار داده است.

«مجمع جهانی صلح اسلامی» که بیش از یک دهه با گفتمان «صلح عادلانه» در مسیر تحقق صلح عادلانه در جهان فعالیت می کند، معتقد است: شعار صلح طلبی و رعایت حقوق بشر که از سوی قدرت های بزرگ و در قالب تجاوز به سایر کشورها مطرح می شود؛ در عرصه عمل چیزی جز نابودی صلح، ایجاد نا امنی آوارگی صدها هزار انسان بی گناه دستاوردی بدنبال نداشته است و متاسفانه بسیاری از جنگ‌هایی که در طول تاریخ بشریت، رخ داده است در ظاهر با هدف تامین و گسترش صلح اتفاق افتاده است و کشورهای متجاوز این گونه وانمود کرده‌اند که به عنوان منادیان و ناجیان بشریت می‌خواهند زمامداران ظالم را برکنار کرده و حاکمان عادل را برای تحقق صلح، امنیت و عدالت سر کار بیاورند. اما تجربه جنگ‌های مختلف در جهان این موضوع را اثبات کرده است که معمولا وضع کشورهای مورد تهاجم، پس از پایان جنگ، نه تنها بهبود پیدا نکرده و صلح و امنیت در این کشورها گسترش نیافته، بلکه وضع موجود نسبت به قبل از تهاجم، وخیم‌تر نیز شده است.

به نظر این مجمع، امروزه بشر و جامعه بشري به دليل تنوع و تكثر تهديدها، بيش از هر زمان ديگري به صلح نياز دارد. تروریسم، سلطه جويي‌هاي سياسي، فرهنگي و اقتصادي، فقر، بيماري، جنگ و كشتار افراد بيگناه به ويژه غيرنظاميان، از مهمترين تهديدهايي هستند كه حيات پايدار بشري را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد اين تهديدها افزوده مي‌شود. عدم شناخت دقيق علل و عوامل تهديد صلح، موجب شده تا انسانها، محروم از صلح عادلانه، هر روز با اشكال مختلف تضييع حقوق خود مواجه شوند.

ما معتقدیم؛ گفتمان «صلح عادلانه» با تکیه بر کرامت انسانی و ارزش های فطری ادیان الهی می تواند رهیافتی عادلانه در پیش بگیرد و به مثابۀ محوری ترین انعکاس از تفسیر الهی صلح، به دور از بازی های قدرت، صیانت از حقوق انسانی را تأمین کند.

به باور مجمع جهانی صلح اسلامی، نگاه و برداشت صحیح از صلح و تلاش برای ایجاد صلح عادلانه و پایدار می‌تواند زمینه تحقق عدالت حقیقی را در جهان فراهم می‌کند تا انسان ها در پرتو آن به زندگی سعادتمند راه پیدا کنند. پس وظیفۀ همه نخبگان، اندیشمندان، هنرمندان و رسانه‌ها است که در این جهت حرکت کرده، فضای جهانی را به سمت ارزش های عادلانه بشری سوق دهند.

مجمع جهانی صلح اسلامی در سال جاری و همزمان با روز جهانی صلح برای توجه دادن اندیشمندان جهانی، دستگاه های بین­المللی و سازمان های مردم نهاد، گزارش سالانه صلح خود را با تمرکز بر شرایط مسلمانان در جهان منتشر می­کند و همگان را برای تلاش مشترک جهت بهبود زندگی بشر در مسیر صلح عادلانه دعوت می­نماید.

 

مجمع جهانی صلح اسلامی

30 شهریورماه 1396

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + دو =