بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت هفتم تیر  

 

 

مجمع جهانی صلح اسلامی، با صدو بیانیه­ای، هفتم تیر را به عنوان روز ملی مقابله با تروریسم پیشنهاد نمود. به نقل از روابط عمومی و بین‏الملل این مجمع، متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون

 

سالروز شهادت هفتاد و تن از نخبگان ایران اسلامی را به پیشگاه امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری، ملت شهیدپرور و همه ملتهای آزاده، تسلیت و تهنیت عرض می نمائیم.

تروریسم، به عنوان ابزار و مجرائی برای تهدید و ارعاب ملتها، برخاسته از نظام­های سلطه­گر است؛ نظام­هائی که در مسیر تحقق منافع و اغراض قدرت­طلبان جهانی، همه ارزشها و معیارهای الهی و انسانی را زیرپا می­گذارند و در ریختن خون بیگناهان، غیرنظامیان و نخبگان ملتها، ابائی ندارند . استفاده از تروریسم برای پدیداری نظام سلطه، چنان مورد تاکید آنها بوده و هست که در کنار پایه­ریزی ساختارهای تروریستی حرفه ای و دولتی، سازوکارها و گروههای تروریستی را نیز در اطراف و اکناف جهان هدایت و تامین مالی نموده، به تجهیز و آموزش آنها پرداخته اند. وقوع اقدامات تروریستی فردی و گروهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه ترور نخبگان کشور در هفتم تیر، که بزرگ ترین اقدام تروریستی در کشور از نظر به شهادت رساندن مدیران خدوم نظام محسوب می شود، برگرفته از همکاریها و طرح های نظام سلطه بوده است.

نظام سلطه که داعیه مبارزه با تروریسم دارد، نه تنها به تعقیب و محاکمه عاملان این جنایت علیه بشریت کمک ننموده، بلکه با پناه دادن به گروههای تروریستی مشهور و مسلم، اصول اولیه حمایت از حقوق قربانیان تروریسم را نادیده گرفته است.

صلح و امنیت جهانی در صورتی قابل تحقق است که نظام بین‏المللی با آسیب­شناسی صادقانه و تمرکز بر تحلیل رفتار نظام سلطه، علاوه بر الزامی نمودن حذف راهبرد تروریسم حرفه­ای و دولتی در خط­مشی و سیاست­هایی این قبیل دولتها، اتخاذ تدابیر و رفتارهای صادقانه نسبت به نفی و منع حمایت و تامین مالی و آموزشی گروههای تروریستی را در سرلوحه هنجارهای بین‏المللی مبارزه با تروریسم قرار دهد. مادامی که این آسیب جدی صلح و عدالت جهانی پابرجا بماند، و مادامی که نظام سلطه از تروریسم به عنوان ابزاری برای حذف فیزیکی، روانی و اعتباری نخبگان و مدیران شایسته ملتهای مستقل استفاده نماید، مواردی مشابه هفتم تیر در کشورهای مستقل به وقوع خواهد پیوست.

از این رو، مجمع جهانی صلح اسلامی و دبیرخانه کنفرانس ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه، با تاکید بر لزوم تمرکز بخشیدن به اقدامات پیشگیرانه و مقابله با تروریسم بین‏المللی و داخلی بر مبنای عدالت و حق و ضمن تاکید ویژه بر لزوم توسعه «ائتلاف نخبگان در روند مقابله با تروریسم برای صلح عادلانه» که در سال 1390 در تهران و در مجمع جهانی صلح اسلامی تشکیل شده است، روز هفتم تیر را به عنوان «روز مقابله با تروریسم» پیشنهاد می نماید. در این راستا، در کنار درخواست از نهادهای فرهنگی کشور دائر بر قرار دادن این روز به عنوان «روز ملی مقابله با تروریسم» در تقویم کشور، امیدوار است که وزارت امور خارجه و مجامع غیردولتی بین‏المللی نیز همین روز را به عنوان «روز جهانی مقابله با تروریسم» به سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های بین‏المللی پیشنهاد نماید.

 

مجمع جهانی صلح اسلامی

تهران- هفتم تیر 1391

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 7 = یک