بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت هفته وحدت

 

امروز مصلحت بزرگ دنیاى اسلام در این است که برادران مسلمان، دلشان با یکدیگر صاف باشد؛ مشترکات دارند؛ این‌همه مشترکات بین مسلمانها هست .
(بیانیات مقام معظم رهبری)

وحدت و همدلی از جمله اساسی ترین و مترقی ترین آموزه های دین اسلام که همواره در احدایث، روایات و سیرۀ پیامبر اعظم (ص) و اهل بیت(ع) بر آن تأکید شده است. از جمله، قرآن کریم در بیش از پنجاه آیه به مساله ی وحدت و عوامل فراهم آوردنده ی اختلاف، پرداخته و راه های رسیدن به وحدت را نشان داده است و مسلمانان بلکه همه جهانیان را به گردآمدن بر محور حقیقت و ترک جدال و تفرقه دعوت می کند.
از این رو، «مجمع جهانی صلح اسلامی» فرا رسیدن زاد روز ولادت حضرت ختمی مرتبت، «پیامبر اعظم (ص)» را که با درایت و اندیشۀ بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی هفته وحدت نامگذاری شد و همچنین ولادت امام جعفر صادق (ع) را به محضر همۀ مسلمانان جهان تبریک و تهنیت می¬گوید.
ما معتقدیم، بر اساس آموزه های راستین دین اسلام که به عنوان آخرین و کامل‌ترین دین الهی برای راهبری بشریت برای سعادت توسط پیامبر اعظم (ص) به بشریت عرضه شده است، عامل اساسی و مهم پیروزی در تمام اعصار، حفظ وحدت و همدلی میان مسلمانان بوده است و باید مورد توجه تمام پیروان این آیین انسان ساز و سعادت بخش قرار گیرد. بنابراین هفتۀ وحدت می تواند فرصت بسیار مغتنم و معناداری باشد تا همۀ فرق اسلامی با اتکال بر اشتراکات فراوان دینی، در فضایی آکنده از صمیمیت و همدلی، در جهت تحقق پیشرفت و تعالی مسلمانان و تقویت و تعمیق وحدت اسلامی گام بردارند.
مجمع جهانی صلح اسلامی که بر اساس آموزه های اصیل اسلامی و به منظور برقراری صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی مشغول به فعالیت در عرصه های ملی و بین المللی است، ضمن دعوت همه مسلمانان و ابناء بشر به بهره مندی از تعالیم وحدت بخش و انسان ساز دین اسلام، همواره با اقدامات بشردوستانه خود تلاش کرده است در این خصوص وظیفه الهی و انسانی خود را به انجام برساند. از این رو تلاش می کنیم در راستای این اهداف متعالی با برنامه هایی همچون همایش دیپلماسی اسلامی با تأکید بر قدرت نرم پیامبر اعظم (ص)، ائتلاف سازمان های مردم نهاد برای صلح، عدالت و همگرایی ملل، جشنواره بین المللی سلام، کنفرانس جهانی صلح و عدالت و ده ها برنامه و اقدام بین المللی به تبیین اندیشه و سیرۀ سعادت بخش پیامبر گرامی اسلامی در زمینۀ وحدت و همگرایی ملل برای تحقق صلح عادلانه تلاش کنیم.
مجمع جهانی صلح اسلامی بیش از دو دهه به تبیین و ترویج صلح عادلانه به عنوان یک گفتمان اسلامی می پردازد و خوشبختانه امروز این حوزه گفتمانی طرفداران فراوانی میان مسلمانان و غیر مسلمانان دارد و به عنوان یک گفتمان جهان شمول پذیرفته شده است.
در این ایام که شاهد گردهم آمدن علما، تخبگان و اندیشمندان بزرگی از جهان اسلام تحت عنوان »کنفرانس وحدت اسلامی« با دستور کار «صلح عادلانه» هستیم، با ابراز خرسندی و استقبال از این حرکت وحدت بخش فرصت را مغتنم می دانیم ضمن آسیب‌شناسی و تحلیل نقاط ضعف و چالش¬های جهان اسلام، پیشنهاد داریم تا هوشمندانه نقشه راه وحدت براساس گفتمان صلح عادلانه را ترسیم و راه های نیل به تمدن نوین اسلامی را با تعامل و گفت و گوی سازنده میان پیروان مذاهب اسلامی ترسیم کنیم و این مجمع نیز با شبکه بزرگ نخبگان و سازمان های مردم نهاد همراه از این اقدام سازنده حمایت و با تمام ظرفیت حمایت خواهد کرد.

مجمع جهانی صلح اسلامی
مهرماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + دو =