بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه ای اعلام کرد:
شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماد عزم ملی برای تضمین نظام¬یافته
استقلال فرهنگی کشور

مجمع جهانی صلح اسلامی با صدور بیانیه ای به مناسب سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی، با تاکید بر اهمیت اقدامات فرهنگی و صیانت از فرهنگ ملی و اسلامی به ویژه با درنظر گرفتن تهدیدهای نرم و فرهنگی اخیر دشمن، مجموعه سازمان¬های مردم¬نهاد ایران اسلامی را به ایفای موثر مسئولیت خود در صیانت از فرهنگ و هویت ملی فراخواند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مجمع جهانی صلح اسلامی، متن کامل بیانیه مذکور بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
فرهنگ، اساس هویت و بن¬مایه حیات ملتها است. ملت ایران با تکیه بر همین ریشه¬ها و اصالت فرهنگ اسلامی-ایرانی بود که انقلاب اسلامی را به سرمنشأ نهضت عظیم و فراگیر بیداری اسلامی در جهان معاصر مبدل نمود. امروزه منزلت مولفه¬های فرهنگی قدرت ملی به ویژه در پرتو مفهوم قدرت نرم، مورد تاکید نخبگان و محافل اندیشه¬ای بوده و از این رو، صیانت از آن نیز از اساسی-ترین مطالبات مردم از نظام و نهادهای حاکمیتی تلقی می¬گردد.
صیانت از فرهنگ اصیل اسلامی-ایرانی و بهسازی آن در برابر آثار برنامه های وابستگی نظام گذشته به بیگانگان، می¬طلبید که عزم ملی در پرتو نهادی فرابخشی به بار نشسته و ضمن احیای فرهنگ و هویت بومی، به سیاستگذاری و پاسداشت ارزشهای ناب این مرز و بوم همت گمارد. تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی به اهتمام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، کلیدی برای تضمین استقلال فرهنگی و جلوگیری از استیلای فرهنگی دشمنان (و در نتیجه استقلال همه¬جانبه) کشور بود.
اکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی با اتخاذ رویکرد حمایتی، صیانتی و پرداخت کارشناسانه به حوزه فرهنگ کشور، یکی از مراکز عالی خردورزی و هدایت کلان امور فرهنگی کشور است. با درنظر داشتن تحول در محیط امنیتی بین‏المللی و فرهنگ محور شدن ابرازهای سیاست خارجی کشورها به ویژه برنامه¬ریزی گسترده برخی کانون¬های قدرت و نظام¬های مدیریتی و فکری بین‏المللی برای هدایت نبرد نرم و اختلال در هویت ملتها به ویژه جمهوری اسلامی ایران، اهمیت و دشواری این مسئولیت و لزوم تشریک مساعی همگانی برای فرهنگ¬سازی و صیانت از فرهنگ ملی برجسته¬تر می¬گردد.
مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن تبریک سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی و تشکر از اقدامات این شورا، امیدوار است مجموعه سازمان¬های مردم¬نهاد کشور به ویژه نهادهای فعال در عرصه¬های فرهنگی ضمن مشارکت در روند اندیشه¬ورزی و طراحی خط مشی¬های مبتنی بر تقویت و بازتولید قدرت فرهنگی ملی، در آفرینش و ارتقای سهم کشور در مدیریت امور فرهنگی بین‏المللی کوشا باشند. به عنوان یک تشکل مردم نهاد از این شورا انتظار دارد ضمن توجه ویژه به مهندسی فرهنگی و تدوین منظومه روابط فرهنگی با دیگر ملل بر اساس صلح و عدالت، ظرفیت¬های سازمانهای مردم نهاد را در این خصوص مورد استفاده قرار دهد.

مجمع جهانی صلح اسلامی
19 آذر 1391

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 2 = ده