بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی قدس

 

جهان امروز سرخورده از دیپلماسی زر و زور و متأثر از روح سلطه­جویی و زورگویی حاکم بر برخی قدرت­ها، دستخوش تحولات عدیده ای است که روز به روز بر گستردگی آن نیز افزوده می شود. همه این تحولات در حالی صورت می­گیرد که حضور سازمان­های بین المللی و به اصلاح مدافع حقوق بشر تنها به صدور برخی قطعنامه­های ظاهری و فریبنده آنهم به صورت استثناگرایانه و انتخابی در قبال این قدرت­ها و اعمال آنان بسنده کرده است. همه این اقدامات سبب بروز آسیب ها و چالش های فراوانی در جای جای کره زمین شده و صلح، عدالت، امنیت و کرامت انسانی را خدشه­دار ساخته است.

در این میان آنچه بیش از همه توجه جهانیان را به خود جلب نموده، مسأله فلسطین و حقوق پایمال شدۀ ساکنان این سرزمین است. حضور غیرقانونی و اقدامات ظالمانه و ضدبشری که بیش از 70 سال است مردم مسلمان، مظلوم و بی گناه فلسطین را درگیر رنج و سختی های متعددی کرده است، به نماد مظلومیت و مظهر تظلم‌خواهی ملت مظلوم فلسطین از یک سو و بی توجهی سازمان­ها، نهادها و دولت­های مدافع حقوق بشر تبدیل شده است. به نحوی که این دادخواهی از سوی همه انسان­های آزادی خواه و سازمان های مستقل به یک خواست جهانی تبدیل شده است.

مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک سازمان مردم نهاد ، ضمن جلب توجه جهانیان به تهدیدهای فراروی صلح، عدالت، کرامت انسانی و امنیت در جهان معاصر و لزوم حمایت از مظلومیت بشر در قابل زور و سلطه ابرقدرت­ها، معتقد است جهان باید به سرعت در قابل این همه ظلم و بی توجهی تصمیم گرفته و به سرعت در احقاق حقوق قانونی و به حق مردم مسلمان فلسطین در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی وارد عمل شود.

اکنون نیز در حالی به آخرین جمعه ماه رمضان و روز جهانی قدس نزدیک می­شویم که در منطقه حساس غرب آسیا اقداماتی که با عنوان معامله قرن از یکی دو سال قبل آغاز شده بود، با طرح ظالمانۀ دیگری با عنوان «پیمان ابراهیم» و بدون توجه به اشغال غیرقانونی سرزمین فلسطین و ادامۀ تجاوز صهیونیست­ها به مسلمانان به ویژه در مسجدالاقصی و نوار غزه دنبال می­شود و مـتأسفانه برخی دولتمردان کشورهای اسلامی بدون توجه به اصول انسانی و در نظر داشتن منافع مسلمانان و فلسطینیان به دام این توافق افتاده اند.

ازاین رو، مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است با توجه به فضای ملتهب و پر چالش حاکم بر مناسبات بین المللی به ویژه در غرب آسیا، ضرورت دارد:

  1. آخرین جمعه ماه رمضان که از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران روز قدس نامگذاری شد، به عنوان نماد و مظهر تظلم‌خواهی ملت مظلوم فلسطین و جنایات رژیم غاصب صهیونیستی از سوی دولت­های اسلامی و آزادی خواهان جهان به صورت پررنگ و گسترده معرفی و برگزار شود.
  2. اکنون که روز جهانی قدس امروزه به نماد وحدت و انسجام اسلامی و مظهر ظلم ستیزی در جهان تبدیل شده است، از تمامی کشورهای اسلامی می­خواهیم که دست در دست یکدیگر و متناسب با ظرفیت های خود در مقابل صهیونیسم غاصب و متجاوز بایستند.
  3. با توجه به اینکه این غده سرطانی برای جلب توجه مسلمانان با عنوان توافق ابراهیم در حال سرایت به کشورهای منطقه است، آگاهی امت اسلامی از اهداف سوء رژیم غاصب صهیونیستی باید افزایش یابد و انسجام بیشتری نسبت به گذشته پیدا کند.
  4. نخبگان، اندیشمندان و سازمان­های مختلف دولتی و غیردولتی هم وظیفه دارند با اقدامات مختلف خود به روشنگری­های مناسب در مورد قضیه‌ی فلسطین بپردازند و زمینه، ابعاد و نتایج اقداماتی چون معامله قرن و توافق ابراهیم را برای جهانیان تبیین نمایند.
  5. ملت مظلوم فلسطین و همه آزادی­خواهان جهان باید آگاه باشند که پروژه یهودی سازی اماکن مقدس از سال­ها پیش آغاز شده و اکنون نیز مایملک و خانه های فلسطینیان همچنان مورد تعرض و مصادره رژیم صهیونیستی قرار می­گیرد و توافق ابراهیم بودن تردید به دنبال آن است که با بندهای ظالمانه و یک جانبه، آرمان فلسطین را در مسلخ قدرت طلبی اسرائیل و خیانت برخی دولتمردان عرب قربانی کند.

در پایان تأکید می کنیم، امروز که به مدد جان فشانی و ایثار انسان­های آزادی­خواه و عدالت طلبی همچون شهید سلیمانی، ابومهدی المهندس و شهئای آرمان فلسطین گزینه مقاومت همچنان در فلسطین و سایر نقاط منطقه و جهان برافروخته است، تنها راه مقابله با توسعه طلبی صهیونیست­ها همچنان گزینۀ مقاومت در برابر ظلم و ستم است. از این رو صلح واقعی ابراهیم و آرمان سایر انبیا، تنها با استیفای حقوق مشروع فلسطینیان و برقراری عدالت در سرزمین آباء و اجدادی آنها و با خروج غارت گران و زورگویان برپا خواهد شد، نه با پیمان­های ذلت بار که در واقع زیر پا نهادن حقوق برباد رفته صاحبان اصلی سرزمین فلسطین است.

بنابراین تأکید می­کنیم برگزاری باشکوه روز جهانی قدس ظرفیتی گسترده برای همگرایی و دفاع از صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی است و هم زمینه­ساز توجه جدی جهانیان به احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطین. بنابراین از همگان بخصوص ملت ها و دولت های اسلامی و همه‌ی انسان های آزاد و آزادی خواه و بشر دوستان جهان برای اعلام همبستگی با آرمان مردم فلسطین دعوت می نماییم.

مجمع جهانی صلح اسلامی

اردیبهشت ماه 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + هفت =