بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح 21 سپتامبر 2019

 

اقدام اقلیم محور برای صلح

صلح یک واژه ارزشی است که ریشه در فطرت انسان ها داشته و قاعدتا همه جهان به آن گرایش دارند و برای تحقق آن تلاش می کنند و نوعی هم افزایی عمومی نسبت به تحقق این آرمان مشترک بشریت وجود دارد.

بنابراین، ایجاد جهانی مبتنی بر صلح، دوستی و عدالت، آرزوی همه انسانها، ملتها، فرهنگها و ادیان است. با این وجود پرداختن به صلح و جستجوی راه‌های دستیابی به آن، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های بشر به ویژه در جهان معاصر به شمار می‌رود؛ چرا که سایه­ی جنگ اغلب بر حیات بشر احساس شده و بلکه بیش از پیش وجود دارد و احساس می‌شود. به طور کلی تحولات و وقایع اخیر در عرصه روابط منطقه­ای و بین المللی حاکی از آن است که در سده حاضر «صلح و عدالت» بیشتر از هر چیز دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد. از این رو امروزه افکار عمومی جهانی بیش از گذشته نسبت به این مطالبه و علل عدم تحقق آن حساس بوده و رویه‏های مختلف در این رابطه را به دقت بررسی و مورد قضاوت و ارزیابی قرار می‏دهند.

فقر، بيماري، مخاطرات اقلیمی و زیست محیطی، سلطه جويي‌هاي سياسي، فرهنگي و اقتصادي، جنگ و كشتار افراد بيگناه به ويژه غيرنظاميان، از مهمترين تهديدهايي هستند كه حيات پايدار بشر امروزی را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد اين تهديدها به زيان بشريت افزوده مي‌شود. در نتیجۀ این تحولات، جامعه جهانی در شرایطی نیمه اول قرن بیست و یکم را پشت سر می گذارد که با چالش های جدی در زمینه دستیابی به صلح، عدالت و امنیت انسانی رو به روست.

بنابراین، سوال مهم در ذهن قسمت عمده ای از مردم این است که: چرا با خواست اغلب جهانیان و وجود تشکیل نهادها و سازمانهای بین المللی گوناگونی که در زمینه تحقق صلح و ایجاد آرامش در جامعه جهانی شکل گرفته است و تأکیدی که ادیان و مکاتب مختلف فکری در مشرق زمین و مغرب زمین به آن پرداخته اند اما تصویری که امروز در گوشه و کنار دنیا شاهد آن هستیم با صلح واقعی فاصله بسیاردارد؟

به نظر ما عدم شناخت دقيق علل و عوامل تهديد صلح، موجب شده تا بشریت، محروم از صلح عادلانه و همراه با نقض کرامت انسانی، هر روز با اَشكال مختلف تضييع حقوق خود مواجه شوند.

در همین رابطه «مجمع جهاني صلح اسلامي» ضمن گرامیداشت روز جهاني صلح به عنوان فرصتي براي يادآوري صلح عادلانه به عنوان گفتمان مشترك جهاني، موارد زير را براي تحقق حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه و پایدار در جهان اعلام مي‌دارد:

  1. امروز شاهد هستیم که قدرت های بزرگ و به ویژه دولتمردان ایالات متحده آمریکا در راستای تأمین منافع مادی خود با اقدامات تهدید آمیزی مانند خروج از پیمان ها و معاهدات جهانی از جمله پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس و … ضمن بی توجهی به ساختارهای جهانی، نوعی هرج و مرج در نظام بین المللی را موجب می شوند.
  2. ایالات متحده آمریکا با اقداماتی غیر قانونی مانند انتقال سفارت خود به بیت المقدس، حمایت از گروه های تروریستی و ضد بشری، از جمله ورود به مذاکره با گروه طالبان در افغانستان و تلاش برای معاهده صلح و به رسمیت شناختن این گروه که مخالف دولت قانونی این کشور است و اقدامات متعدد ضد انسانی و کشتار بی گناهان در این کشور را رقم زده اند؛ نوعی بی نظمی در ساختار روابط بین الملل را موجب شده است.
  3. امروز شاهد هستیم که دولتمردان جنگ طلب ایالات متحده با اقدامات مختلف در صدد ایجد تفرقه و اختلاف به ویژه در جهان اسلام با هدف تضعیف آنها و بهره برداری از منافع آنها هستند و حتی از سخیف ترین اتهامات مانند «گاو شیرده» به برخی از آنها واهمه ندارند. همین اقدامات در کنار فروش تسلیحات جنگی و حمایت از کشتار غیرنظامیان و زنان و کودکان باعث شده است جایگاه نهادها و سازمان های بین المللی در انجام وظایف قانونی و انسانی آنها مورد سوال و ابهام قرار گیرد.
  4. مسئله مهم دیگری که جهان به ویژه جهان اسلام با آن مواجه است و جایگاه سازمان های جهانی مدافع حقوق بشر از جمله سازمان ملل متحد و شورای امنیت را با چالش مواجه ساخته است، کشتار مسلمانان در کشمیر است.

مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است:

  • رعايت حقوق اساسي و متعالي بشر، اساس صلح جهاني و عادلانه است و اقدامات برخي دولت‌ها و تشكل‌هاي سياسي و مذهبي عليه حقوق بشر و کرامت انسانی و توهين به ادیان الهی، محكوم و مطرود است و تهديدي براي صلح و امنيت بين‌المللي خواهد بود.
  • استقرار صلح عادلانه نیازمند بازسازی و بازنگری در ساختار نظام بین ‏المللی است به گونه ای که ظرفیت‏های این نظام به درستی و با هدف مدیریت عادلانه امور شناسائی و بکارگیری شوند.
  • با توجه به وقایع مختلف در جهان معاصر از جمله مخاطرات زیست محیطی و اقلیمی، تلاش نخبگان جهان، آزادی خواهان، بشردوستان و سازمان های مردم نهاد بیش از پیش ضروری است. لذا باید با درک این جایگاه و همچنین نیازی که جهان امروز به خلاقیت فکری و اقدامات پیوسته و پیگیر آنها دارد، باید این مسئولیت را به خوبی ایفا نموده و رسالت خود را نتیجه مند نمایند.
  • وظایف و تکالیف سازمان‏های بین‏ المللی در تحکیم حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه همچنان باقیست. بر این اساس، انتظار داریم که سازمان ملل متحد و سازمانهای مدافع حقوق بشر، با تلاش برای استقلال یافتن از نفوذ قدرتها و اعمال اختیارات مرتبط با حفظ صلح و امنیت بین ‏المللی به دور از دیپلماسی پنهان، به انتظار مشروع ملل جهان برای برقراری »صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانها» پاسخ دهند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − پنج =