اسلاید شو, بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت ۱۲ تیرماه روز افشای حقوق بشر آمریکایی

 

دوازدهم تیرماه یادآور یكی از تلخ‌ترین وقایع و خاطرات انقلاب اسلامی و مردم ایران و درعین حال یكی از آشكارترین موارد نقض حقوق بشر از سوی دولت مستکبر آمریكا است. این واقعه تأسف بار، حملۀ موشكی ناو جنگی این كشور در خلیج فارس به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران بود؛ جنایتی تلخ كه در ۱۲ تیر‌ماه سال ۱۳۶۷ روی داد و منجر به شهادت ۲۹۰ مسافر و خدمه این پرواز شد و اين امر در دنيا همانند يك لکه، روي سردمداران آمريكايي را تا ابد سياه كرده است.
صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسانی به عنوان ویژگی های فطری انسانی و در قالب مفاهیم اساسی حقوق بشر و کرامت انسانی، همواره از سوی ادیان الهی و نخبگان جهانی مورد احترام و تکریم بوده است. امروزه نیز، یکی از اساسی ترین موضوعات مورد بحث در حقوق بین الملل، حفظ صلح و امنیت جهانی و حفظ کرامت انسان ها است. با این وجود شاهد هستیم که به انحاء و دلایل مختلفی این حقوق مورد ظلم و تعدی قرار گرفته و از سوی افراد، گروه ها و حتی دولت هایی تهدید و یا نقض شده اند و یا به طور انحصارطلبانه و یکجانبه تفسیر و بصورت ابزاری استفاده می شوند.
مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است، آمریکا که داعیه حقوق بشری و نبرد علیه تروریسم در جهان را دارد، خود یکی از ناقضین بزرگ حقوق بشر و حامی تروریسم محسوب می شود. مواردی همچون نژادپرستی علیه سیاه پوستان، انتشار اسناد شکنجه های سازمان اطلاعاتی سیا، جاسوسی های وسیع از دولت ها و مقامات سایر کشورها، اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی غذایی و دارویی علیه کشورهای مختلف، حمایت گسترده از رژیم صهیونیستی محاصره غزه، حمایت از گروهک تروریستی داعش که فجیع ترین جنایات علیه بشریت و کشتار زنان، کودکان وغیرنظامیان را در سوریه و عراق مرتکب می شوند، از جمله موارد نقض گسترده حقوق بشر و حمایت از تروریسم توسط آمریکا می باشد.
مجمع جهانی صلح اسلامی تأکید می کند که مفهوم حقوق بشر همواره از جانب قدرت های بزرگ به طور استثناگرایانه و یکجانبه تفسیر و بصورت ابزاری علیه سایر کشورها استفاده می‌گردد. از این رو:
۱- اقدامات جنایت آمیز آمریکا در داخل علیه انسانیت، با برداشتن نقاب از چهره مدعیان امروزی حقوق بشر، نشان از ناکارآمدی سازمان ها و نمادهای حقوق بشری ساخته غرب دارد. بنابراین افزایش اعتبار، وجهۀ جهانی و اعتماد به سازمان های بین المللی نیازمند بازنگری در اقدامات این سازمان ها است.
۲- مجمع جهانی صلح اسلامی از همه انسان های آزاده و نخبگان و آزادی خواهان جهان می خواهد در راستای افشا کردن موارد نقض حقوق بشر توسط دولتمردان آمریکا و دعیان دروغین حقوق بشر، به پا خیزند و با آگاه کردن جامعۀ جهانی تا احقاق حقوق حقۀ همه انسان ها فارغ از نژاد، قومیت و مذهب با هر چه در توان دارند، تلاش نمایند.
۳- ضروری است که سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و سازمان های مردم نهاد فعال در این زمینه، با بررسی دقیق و موشکافانه اقدامات تروریستی و ضد حقوق بشری آمریکا علیه کشورهای مختلف و اقدامات این کشور علیه شهروندان آن، به بررسی و پیگیری آن در مجامع بین الملل و افکار عمومی بپردازند.
۴- از نخبگان و اندیشمندان ایرانی تقاضا می شود با اقدامات خود تلاش کنند فضای فکری و ذهنی ابعاد حادثه سقوط هواپیمای مسافری و اقدامت ضد انسانی دولتمردان آمریکا علیه ملت ایران را تبیین کرده و همچنان زنده نگه دارند و در حین حال به طرح موضوع و پیگیری از طریق سازمان های قانونی بین المللی که روزنه امیدی برآنان است اقدام نمایند.
۵- دوازدهم تیرماه نمونه ای از یک تراژدی بزرگ انسانی علیه دولت و مردم ایران است. این فاجعه که با سیاست و قدرت توسط ایالات متحده صورت پذیرفته نمونه ای ازنقض حقوق بشر امریکایی است.

12 تیرماه 1403

مجمع جهانی صلح اسلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 × شش =