بیانیه

«بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح»

«بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح»

نیاز به صلح، در بطن زندگی اجتماعی نهفته است و انسان های کامل و متعالی به ویژه پیامبران الهی با تاکید بر جنبه های ارزشی این موهبت و نقش آن در زمینه سازی تکامل انسان، از ابتدای تاریخ بشری در جستجوی تضمین صلح و بهره مند ساختن بشریت از آن برآمده اند تا تمام انسانها قادر باشند بدون ترس و وحشت از گرایشات افراطی و توسعه طلبانه بتوانند در پناه ارزشهای بشری و بر اساس باورهای خود زندگی نمایند. در این میان، امروزه به دلیل تنوع و تکثر تهدیدها، بشر و جامعه انسانی بیش از هر زمان دیگری به صلح نیاز دارد. فقر، بیسوادی، سلطه جوئی های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، جنگ و کشتار افراد بیگناه به ویژه غیرنظامیان، از مهمترین تهدیدهائی هستند که حیات پایدار بشری در سایه صلح و همزیستی صلح آمیز را نشانه رفته و روز به روز بر ابعاد این تهدیدها به زیان بشر و ارزش های بشری افزوده می شود.

عدم شناخت دقیق علل و عوامل تهدید صلح، موجب گردیده تا انسانها درگذشته و حال نتوانند فضای مسالمت آمیز را در جامعه جهانی تجربه کنند و هر روز با شکل های مختلف تضییع حقوق خود مواجه گردند. براستی که بشریت به رغم سالها تلاش متمادی، قادر به ایجاد فضای امن برای زندگی نبوده و هزاران عهدنامه و پیمان مورد توافق بین دولتها و سازمانهای بین المللی نتوانسته حتی صلحی حداقلی برای بشریت به ارمغان آورد. مخالفین صلح که خود مسببین این تهدیدها و موارد نقض صلح هستند، در بسیاری از مواقع و مقاطع تاریخی، برخی سازمان های بین المللی را به مسیری رهنمون ساخته اند که با کمال تاسف، آسیب دیدگان و قربانیان ترور را بجای عاملین کشتار مردم بیگناه مورد مواخذه قرار گیرند. هیچ وجدان بیداری نمی تواند بپذیرد که دارندگان بزرگترین و مخوف ترین زندانهای پنهان تاریخ، در جهان بتوانند خود را قاضی و ارزیابی کننده صحت و سقم رفتار سایر ملل بدانند.

با نگاهی به وضعیت صلح و امنیت در بسیاری از نقاط جهان از جمله در کشورهای اسلامی و نگاه طلبکارانه برخی کشورها به مسلمانان و جهان اسلام، واضح است که بشریت صلح ادعائی این قبیل کشورها را که به معنای مداخله در امور داخلی دولتها و ملت های دیگر و اعمال فشارهای ناروا و غیرعادلانه بر آنهاست، مطالبه نمی کند. برخی کشورها از جمله کشورهای اسلامی نظیر عراق، افغانستان و فلسطین که پاره ای از تاریخ، فرهنگ و تمدن بشری هستند، زیر چکمه های زیاده خواهان جهانی قرار گرفته اند.

به رغم این زمینه های تهدید صلح، اکنون بشریت بیش از هر زمان دیگری به عمق باورها و ارزش های انسانی و میراث مشترک معنوی و فرهنگی پی برده است و نهضت همبستگی ملتها با تکیه بر همین باورها در همه نقاط جهان و در دلها و اذهان بسیاری از آزاداندیشان در حال نضج و گسترش است. تلاش برای مقابله با این تهدیدهای فراروی صلح پایدار بشر، نه تنها مستلزم احترام متقابل ملتها، فرهنگ ها، ادیان و تمدن ها است بلکه می طلبد همه انسان های خیرخواه و جویای صلح واقعی، دست به دست هم داده و با همبستگی و اتحاد فکری، ذهنی و عملی، صلح پایدار را پایه ریزی نمایند. در این میان، ضروری است جامعه بین المللی از جمله نهادهای غیردولتی فعال در زمینه صلح نظیر مجمع جهانی صلح اسلامی با تنویر افکار عمومی، توطئه های سازمان یافته قدرت ها علیه حیات پایدار و صلح فراگیر جهانی را خنثی نمایند.

 

بر این اساس ضمن پاسداشت روز جهانی صلح به عنوان فرصتی برای یادآوری نیاز همگان به صلح و تجدید آمادگی در اقدام به منظور تحقق آن، اعلام می دارد:

  1. « مجمع جهانی صلح اسلامی» به منزله نهادی غیردولتی با رسالت پی جوئی صلح واقعی و پایدار برای آحاد بشر در سایه احترام به ارزش های انسانی و الهی، توجه اندیشمندان و افکار عمومی جهانی و همه دولتها و نهادهای بین المللی را به علل تهدید صلح در دوران معاصر و دورنمای آینده حیات بشری جلب می نماید و همبستگی در روند تحقق ارزش های انسانی و الهی را به صورت جدی خواستار است.
  2. «مجمع جهانی صلح اسلامی» یادآوری می کند که اندیشمندان مسلمان به عنوان بخشی از جامعه فکری جهان، در تمامی تاریخ بشری به دنبال اثبات، احیا و احقاق حقوق همه انسانها بوده و شناخت دقیق حقوق واقعی بشر از حوزه های مبتنی بر سیاست قدرتها و سیاست زدگی ها را اقدامی ضروری در روند رعایت همه جانبه حقوق واقعی بشر در روند صلح پایدار می داند.
  3. «مجمع جهانی صلح اسلامی» همگام با دیگر مسلمانان، ادیان و فرهنگ ها و سازمان های غیردولتی صلح طلب و فعال در این حوزه ها، از اینکه برخی دولتها و سازمان ها در تلاشند تا به ناحق، اسلام و ارزش های اسلامی یا دیگر ادیان الهی را با گستره تهدید صلح و امنیت بین المللی پیوند بزنند و ضرورت دفاع از حقوق ملتهای مسلمان و تحت ستم را تضعیف نمایند، شدیداً ابراز تاسف می نماید و نهادهای بین المللی را به حداکثر اهتمام در بی غرضی، بیطرفی و تاثیرنپذیری از اعمال فشار برخی کشورهای سلطه جو فرا می خواند.
  4. «مجمع جهانی صلح اسلامی» توجه افکار عمومی و اندیشمندان جهان را به شناخت و بیان دقیق عوامل و زمینه های نقض گسترده حقوق واقعی بشر در اقصی نقاط جهان جلب می نماید و جامعه بین المللی را به درنظر گرفتن این عوامل در روند حمایت و صیانت از حقوق انسانی فرا می خواند.
  5. « مجمع جهانی صلح اسلامی» ضمن اعلام همبستگی با تمامی اندیشه ها و سازمان های غیردولتی فعال در زمینه صلح پایدار، تجمیع تلاش های بشری در این مسیر را بیش از پیش ضروری می داند و خود را نیز به حداکثر همکاری و تعامل با این روند ملزم می شمارد.

 

                                                                    وا لسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

                                                                           مجمع جهانی صلح اسلامی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + = 15