بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی درگرامیداشت روز جهانی صلح و هفته دفاع مقدس

صلح در کنار دموکراسی و توسعه، سه ضلع مثلثی هستند که هر یک در تحقق دیگری ایفای نقش کرده و همگام با یکدیگر غایت و آمال جامعه جهانی را به ارمغان می­آورند. از این رو، تاریخ تمدن بشر همواره شاهد تلاش بی وقفۀ پیامبران، فلاسفه، متفکرین و سایر آزادی خواهان بوده است که برای تحقق و اعتلای صلح و توسعۀ پایدار به انجام رسیده است. در حال حاضر نیز، سازمان ملل متحد به عنوان مهمترین سازمان بین المللی که در راستای صلح، امنیت و حقوق برابر ملت ها فعالیت می­کند؛ روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریورماه هر سال را «روز جهانی صلح» اعلام کرده‌ است.

مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک نهاد غیردولتی فعال در زمینه صلح و موزه دفاع مقدس به عنوان نماد و یادگاری گویا از نقض صلح توسط استکبار در منطقه غرب آسیا، بر این عقیده اند که هدف از برگزاری «روز جهانی صلح» خواست و ساختن جهانی عادلانه برای همۀ انسانها و عاری از خشونت و جنگ با همکاری دولت‌ها، سازمان‌ها و آحاد مردم در سراسر جهان است.

از این رو ضمن محکوم نمودن هر گونه اقدامی که “صلح عادلانه و کرامت انسانی را در هر نقطه از جهان تضعیف و یا خدشه دار نماید، معتقدیم:

 • غرب و جهان استکبار همواره کوشیده است با نادیده گرفتن فرهنگ سایر ملل از جمله کشورهای مسلمان، ارزش­های لیبرال و سکولار حاکم بر جامعه خود را در پوشش حقوق بشر بر جهان تحمیل کند. همین دوری از دین و تأکید بر عناصری این چنین توخالی باعث شده که جهان علی‏رغم رشد مادی، فارغ از ارزش‏های انسانی شده و زمینه نقض صلح در جهان را فراهم آوَرَد.
 • پدیده­های ضد صلح نظیر تروریسم دولتی و حمایت شده توسط دشمنان دموکراسی، جنگ و درگیری، فقر و بیماری، سلطه اقتصادی و مالی ابرقدرت ها (پدیده­های انسان ساخت) در کنار چالش­هائی همانند سوانح و حوادث طبیعی و همچنین ساختارهای بین المللی ناتوان از تأمین صلح و امنیت بین­المللی، وضعیت صلح جهانی را بغرنج تر از همیشه کرده­اند.
 • اگر بخواهیم در عرصه روابط بین­الملل صلح و امنیت به صورت بنیادین تضمین گردد، باید اسباب و علل تجاوز در جهان از میان برداشته شود و در نظام اداره روابط بین­الملل و مكانیسم­های تأمین صلح و امنیت جهانی تحولاتی اساسی بر اساس عدالت ایجاد شود.
 • با اینکه امروزه در جهان بیش از هر زمان دیگر از همگرایی، پیوستگی و همبستگی كشورها اعم از كوچك و بزرگ سخن گفته می­شود؛ اما نابرابری های اقتصادی علمی و فناوری در بین كشورها بیش از حد تصور بوده و این تبعیضات همچنان زمینه مساعدی برای تجاوز، تهدید و ناامنی به وجود آورده است.
 • امروزه تروریسم به اَشکال مختلف خود، یکی از مخاطرات بزرگ صلح و امنیت در جهان می‏باشد که با توسط قدرت‏های بزرگ بر اساس منافع آنها ایجاد و یا حمایت می شود و یا مولد آسیب ها، چالش ها و فقر فرهنگی بوده و مورد بهره برداری قدرت های بزرگ قرار می گیرد. برای مقابله با این تهدید بزرگ جهانی باید ضمن ارائه راهکارهای لازم، در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، دفاعی و امنیتی آن برنامه ریزی شود.
 • به نظر ما، جهان تشنه ارزش‏های دینی و حقوق بشری واقعی، بر اساس مبادی و مبانی ادیان الهی است. ادیانی که می توانند و باید مبنای تعریف و تحقق صلح، امنیت و حقوق بشر قرار گیرند تا جهان را از وضعیت بغرنج کنونی که مملو از نقض صلح و کرامت انسانی شده است؛ رها کنند.

بنابراین، شرکت کنندگان در این نشست بین المللی ضمن گرامیداشت روز جهانی صلح و ارج نهادن به همه تلاشهای صادقانه بین المللی انتظار دارند:

 • سازمان ملل متحد با درک درست از وظایف خویش، به دور از تأثیرپذیری از پول و قدرت، دستورالعمل همه جانبه و اثربخشی را تهیه ، ارائه و پیاده نماید.
 • رسانه ها، دستگاه های فرهنگی و نخبگان جهان نسبت به روشنگری جهانی در این زمینه کوشا باشند.
 • دولت ها به دور از منافع مقطعی، تحرکات خود را معطوف به منافع بزرگ بشری و طولانی مدت خود کنند که بی شک برخورد واقعی با تروریسم و توسعه عدالت، صلح و امنیت برای خود آنها نیز به ارمغان خواهد آورد.
 • دستگاه های بین المللی و اسلامی به وظیفه خطیر خود در شرایط زمانی حاضر و نیازهای جهان اسلام اندیشیده، تدبیر لازم را برای روشنگری و به دور از تأثیرپذیری از القائات استکبار جهانی برای این مهم اخذ نمایند.
 • مجمع جهانی صلح اسلامی و موزه دفاع مقدس بر این باورند که بسیار به جا وهوشمندانه شعار اصلی روز جهانی صلح امسال «توسعه پایدار، زیربنای صلح» نام گرفته است، تلاش سازمان‏ها و کشورهای مختلف باید براین امر معطوف شود تا با همکاری بین المللی، تمام کشورها و بخش‌های مختلف آنها از توسعه و نهایتاً امنیت، برابری و صلح عادلانه و پایدار برخوردار شوند.

                                      مجمع جهانی صلح اسلامی                                                                                                                        

                                       باغ موزه دفاع مقدس

                                       مهرماه 1395

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 2 = هفت