بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در اعلام کمک و همکاری برای مبارزه با ریشه کنی «کرونا»

 

شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته (آذر، دی) از شهر ووهان در کشور چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در چین به این ویروس مبتلا شدند و صد‌ها نفر نیز در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده و تعدادی نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

از آنجاییکه گسترش این ویروس و گرفتاری ناشی از آن نشان داد که همه در برابر آن آسیب­پذیرند و از سویی این بیماری امنیت و سلامت روانی و جسمی انسانها را به خطر انداخته است، وظیفۀ همۀ انسانهای بشردوست و آزاده بر لزوم همکاری و هماهنگی ملی و جهانی برای مقابله با آن نیز ضرورت دارد.

لدا بار دیگر مردم شریف ایران اسلامی نظاره گر تلاش­های ایثارگرانه و از خودگذشتگی جمعی آحاد مردم، سازمان های مردم نهاد و به ویژه پزشکان، پرستاران و همه تلاشگران در شبکه های بهداشتی و درمانی هستند که با از خودگذشتگی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا و تلاش برای آرامش و درمان بیماران به میدان آمده اند. این فداکاری و از خودگذشتگی جلوه هایی ناب و بی نظیر از ایثار، احسان و نوع دوستی را در این ایام رقم زده است و فضایی توأم با محبت و برادری را در جامعه رقم زده است.

مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک سازمان مردم نهاد غیردولتی که سالهاست در عرصۀ صلح، عدالت و امنیت مشغول به فعالیت می­باشد، ضمن دعوت همگان به رعایت اصول و موارد بهداشت فردی و جمعی و تشکر از خدمتگزاران عرصۀ سلامت، جامعه رسانه­ای و همه سازمان­های مسئول و داوطلب که برای ایجاد جامعه­ای ایمن و سالم تلاش می­کنند، آمادگی خود را برای همراهی و همکاری در رفع این بحران اعلام می­دارد و تأکید می­کند:

  1. وقایع و حوادثی مانند: کرونا، بیماری، سیل، زلزله و … جزئی از زندگی انسانند و تازگی ندارند، اما باید دولت‌ها، آحاد مردم و همۀ سازمان های مردم نهاد ضمن آمادگی برای چنین حوادثی، باید تلاش جمعی خود را  برای مدیریت و مقابله و اتخاذ تدابیر لازم به کار گیرند.
  2. از همه نخبگان و سازمان­های مردم نهاد برای کمک به اقدامات فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و و بهداشتی برای کمک و خدمات رسانی به جوامعی که در معرض آسیب پذیری بیشتر قرار دارند، دعوت به همکاری و کمک رسانی می­نماید.
  3. مجمع جهانی صلح اسلامی بر اساس مسئولیت و آرمان خود، از همه توان خود برای همراهی و همکاری با خادمین حوزۀ سلامت استفاده کرده و با تمام توان و ظرفیت در کنار پیشتازان حوزۀ سلامت به خدمتگزاری خواهد پرداخت.
  4. این مجمع ضمن اعلام مخالفت با سوء استفاده افراد، گروه ها و دولت هایی که در اینگونه موضوعات بشردوستانه و حوادث قهری، به احتکار لوازم و نیازهای ضروری و مورد نیاز مردم می پردازند، از دستگاه­های قضایی و حقوقی داخلی و بین المللی تقاضا می کند با اینگونه اقدامات برخورد سریع، قاطع و جدی نمایند.
  5. وظیفۀ نخبگان و مجامع بین المللی است که با اقدامات کشورهای سلطه گر و قدرت های بزرگ که در مسیر ارسال کمک های بشردوستانه اخلال ایجاد می کنند، مانند اقدامات دولت آمریکا که با تحریم برخی کشورها مانند روسیه، ایران و … حقوق اولیه انسانها و کرامت انسانی را تهدید می کنند، به مقابله برخاسته و ضمن محکومیت آن، اقدامات لازم را برای خدمات رسانی به همۀ نیازمندان در سراسر جهان فراهم آورند.

مجمع جهانی صلح اسلامی

اسفندماه 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× یک = 6