بیانیه

بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در خصوص «خروج نام عربستان از لیست سیاه کشتار کودکان در یمن»

18 می 2015 عربستان سعودی به بهانه حمایت از رییس جمهور یمن، حمله یکجانبه ای را علیه مردم یمن آغاز کرد. سپس در ادامه با تشکیل ائتلافی از برخی کشورهای عربی منطقه و با حمایت بعضی کشورهای غربی، این حملات را شدت بخشید و به بمباران و کشتار مناطق غیرنظامی و زنان و کودکان بی دفاع یمن روی آورد. برخلاف تعهدنامه های بین المللی در منع حمله به غیر نظامیان، در مدت بیش از 15 ماه چندین مدرسه، بیمارستان، مسجد و نیز زیرساخت های اساسی و زیربنایی کشور یمن هدف حملات عربستان و متحدین اش قرار گرفت و نابود شد. تأسف بارتر اینکه در این مدت و بر اساس آمار کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد، بیش از 830 غیرنظامی در حملات ائتلاف عربی کشته شدند که 510 نفر آنان کودکان بی دفاع یمنی بوده اند.
سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان به عنوان مهمترین نهاد ایجاد صلح و امنیت، تاکنون هیچ اقدام قاطع و بازدارنده ای برای جلوگیری از این حملات انجام ندادند تا اینکه در خرداد ماه جاری و پس از حملات وحشیانه و کشتار وسیع و غیرقانونی کودکان، نام عربستان در لیست سیاه کشتار کودکان یمنی قرار گرفت.
متأسفانه این اقدام سازمان ملل دیری نپایید و با تهدیدات عربستان و حمایت جبهه استکبار، نام این کشور از لیست سیاه کودک کشی خارج گردید. اقدامی که انتقادات بین‌المللی از بان کی مون را به همراه داشت ضعف سازمان ملل و ناکارآمدی آن را به جهانیان اثبات کرد.
مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان یک نهاد غیردولتیِ فعال در زمینه برقراری صلح عادلانه در جهان، معتقد است؛ اولاً سازمان ملل با تأخیر فراوان نسبت به حملات ائتلاف عربی علیه یمن، واکنش نشان داد و بعد از یکسال و اندی، چندی قبل گزارش سالانه خود در مورد ناقضان حقوق کودکان را منتشر کرد. در این گزارش به نام عربستان به عنوان مسئول 60% تلفات کودکان در جنگ یمن، اشاره شد. اقدامی که می توانست بر اجرای وظایف انسان دوستانه این سازمان صحه گذارد. اما تنها چند روز پس از انتشار گزارش، دبیر کل سازمان در اقدامی بی‌سابقه نام عربستان را از فهرست سیاه کودک کشی در یمن خارج کرد. این اقدام که با فشار گسترده عربستان و متحدانش انجام گرفته، انتقاد نخبگان مجامع حقوق بشری و رسانه‌ها را در پی داشت.
به نظر این مجمع، اتخاذ اینگونه اقدامات یکجانبه و غیر منطقی از سوی مهمترین نهاد بین المللی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و این اقدام نشان ناکارآمدی این نهاد در انجام وظایف قانونی آن است.
همچنین مجمع جهانی صلح اسلامی ضمن یادآوری به سازمان ملل در خصوص رعایت معاهدات بین المللی در دفاع از غیرنظامیان، از عملکرد بان کی مون دبیرکل سازمان ملل که سال پایانی دومین دوره فعالیت خود را در این سمت سپری می‌کند انتقاد کرده و اعلام می کند که ایشان تسلیم خواسته های غیر انسانی دولت عربستان شده است که این امر به هیچ وجه در شأن و شخصیت آن مقام محترم نمی باشد.
این مجمع با صراحت اعلام می کند: پس از این که سازمان ملل تسلیم فشار حذف ائتلاف نظامی تحت فرمان عربستان سعودی از فهرست “کشورها و گروه‌های مسلح ناقض حقوق کودکان در جنگ” شد، اعتبار این سازمان بیش از پیش در خطر قرار دارد.
در پایان مجمع جهانی صلح اسلامی بر این عقیده است که بدون شک تسلیم شدن این نهاد مهم در برابر فشارها و خواسته های غیرمنطقی و نامعقول کشور یا گروهی از کشورها نه تنها اصل اساسنامه این سازمان در دفاع از حقوق یکسان شهروندان در اقصی نقاط جهان را زیر سوال خواهد برد، بلکه زمینه ساز هرج و مرج و ناامنی توسط گروه ها و کشورهای مختلف را به دنبال خواهد داشت. بنابراین ضرورت دارد تصمیمات سازمان ملل بر مبنای عرف و حقوق بین المللی اتخاذ و به طور یکسان (بدون تبعیض) اجرا گردد همچنین انتظار می‏رود سازمان ملل در جهت متوقف نمودن اقدامات غیر انسانی عربستان سعودی عملکردی فعالانه‏ داشته باشد.

مجمع جهانی صلح اسلامی
خردادماه 1395

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + = سیزده