بیانیه

بیانیه نهایی نشست هم اندیشی حقوقدانان ایرانی در خصوص محاصره غزه مورخ 26/3/1389

بسمه تعالی

 

 

دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

 

حمله نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی به کاروان کمک های بشردوستانه که موجب کشته و زخمی شدن بیش از 70 نفر شد نشان دهنده نقض فاحش و گسترده قواعد حقوقی بین المللی و حتی ملاحظات اولیه و بنیادین بشردوستانه می باشد.

ما حقوقدانان به لحاظ حقوقی معتقدیم:

 1. کشتی کمک رسانی هیچ قاعده بین المللی را نقض نکرده و اقدام آن منطبق با اصول و قواعد حقوق بین الملل بوده است لکن این کشتی مورد حمله مسلحانه رژیم صهیونیستی مغایر با اصول و قواعد بین المللی از جمله مفاد کنوانسیون 1982 حقوق دریاها قرار گرفته است. براساس ماده ی 87 کنوانسیون حقوق دریاها، دریاهای آزاد بر روی همه کشورها باز و از جمله «آزادی کشتیرانی» برای همه کشورها وجود دارد که این قاعده توسط رژیم صهیونیستی نقض شده است.
 2. ارسال کمک های بشردوستانه به منطقه تحت اشغال براساس کنوانسیون های چهارگانه 1949 ژنو و پروتکل های الحاقی به آن مجاز بوده و قدرت اشغالگر یعنی رژیم صهیونیستی براساس این کنوانسیون ها وظیفه داشته تا به این کاروان اجازه عبور دهد و مجاز به جلوگیری از کمک رسانی نبوده است.
 3. محاصره غزه و تحت فشار قراردادن مردم غزه به مثابه «تنبیه دسته جمعی مردم تحت اشغال» است که بر خلاف ماده ی 33 کنوانسیون چهارم ژنو می باشد و موجبات مسئولیت کیفری مقامات رژیم صهیونیستی را فراهم آورده است.
 4. حمله به کاروان های کمک رسانی جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می رود.
 5. تمامی سرنشینان این کشتی غیرنظامی بوده اند و حمله به افراد غیرنظامی جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت می باشد.
 6. اصول و قوانین نقض شده شامل قواعد بین المللی حقوق دریاها، قواعد عرفی و موضوعه حقوق بشر و بشردوستانه، قواعد ژنو و لاهه، قواعد بین المللی مربوط به منع گروگانگیری و منشور سازمان ملل متحد می‏باشند.
 7. کشورها موظفند براساس ماده ی 146 کنوانسیون چهارم ژنو افرادی را که مرتکب نقض مقررات کنوانسیون شده اند محاکمه و مجازات کنند.
 8. حقوقدانان ایرانی از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درخواست می کند با همکاری جدی و فعال با کشورهای غیرمتعهد و کشورهای سازمان کنفرانس اسلامی زمینه برگزاری اجلاس فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد و درخواست رأی مشورتی از دیوان بین الملل دادگسری را در زمینه اقدام خلاف حقوق بین الملل رژیم صهیونیستی از جهت محاصره دریایی و زمینی غزه فراهم نماید.
 9. حقوقدانان ایرانی اعلام آمادگی می نمایند تا با همکاری وزارت امور خارجه طرح هایی را جهت اصلاح ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت رفع تبعیض و ایجاد عدالت اخذ نموده و در این راستا و در قالب یک کمیته پیگیری طرح های برتر را انتخاب نموده و مشمول امتیازات ویژه قرار دهند.
 10. حقوقدانان ایرانی بر اجرای قوانین صلاحیت جهانی درخصوص دستگیری و مجازات عاملین و آخرین جنایات بین المللی علیه مردم غزه و نیروهای بین المللی کمک های بشردوستانه تأکید دارند.
 11. تلاش در جهت فعال کردن قطعنامه اتحاد برای صلح در جهت نقش جدی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تشکیل کمیته های حقیقت یاب، دادگاه های ویژه و اعزام نیروهای بشردوستانه به غزه مورد تأکید می باشد.
 12. تأکید بر تعهدات بین المللی طرف های ثالث (دولت ها و سازمان های بین المللی) در اجرای اصول و قواعد حقوق بین المللی به ویژه حقوق بشردوستانه بین المللی و استفاده از ظرفیت این طرف ها برای احقاق حقوق مردم فلسطین.
 13. با تشکیل کمیته پیگیری مصوبات این هم اندیشی، تشکیل اجلاس منطقه ای متشکل از حقوقدانان بین‏المللی کشورهای منطقه را خواستاریم.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − 6 =