بیانیه

بیانیه همایش صلح عادلانه در نظام جهانی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

دنیای امروز با آسیب­های پردامنه و جدی و متاثر از توزیع ناعادلانه منابع در روابط بین‏المللی مواجه است که در طول اعصار گذشته بر ارکان و عرصه‏های مختلف آن تحمیل شده و بار این آسیب‏ها در پرتو دگرگونی‏ها و پدیدارهای جدید نیز افزوده می‏شود. از این رو، زندگی سعادتمند برای انسانها مستلزم اقدام جدی و عزم راسخ در سطوح مختلف و به صورت هم­افزا است.

ما شرکت کنندگان در «همایش صلح عادلانه و نظام جهانی»، با تائید لزوم همفکری و همکاری جوامع نخبگی برای پیشبرد صلح عادلانه در جهان، بر موارد زیر تاکید می‏نمائیم:

  • با اینکه در مورد اغلب محورها و مصادیق آسیب­های صلح در جهان اتفاق نظر وجود دارد، اما جامعه بین‏المللی همچنان از اراده و عزم بایسته برای رفع این آسیب­ها، محروم است. از این رو، عقیده داریم که نخبگان باید جبران کمبودها و کاستی‏های جامعه بین‏المللی دولتها را مدنظر قرار داده و در این زمینه، احساس مسئولیت فردی و جمعی نمایند.
  • استقرار صلح عادلانه نیازمند بازسازی و بازنگری در ساختار و بافت نظام بین‏المللی است به گونه­ای است که ظرفیت‏های این نظام به درستی و با هدف مدیریت عادلانه امور شناخته و بکارگیری شوند.
  • تاکید می‏کنیم که احترام متقابل و تقویت برابری حقوق حاکمه دولتها و ملتها، نیازمند امحای آثار و نهادهای ناشی از هژمونی و سلطه است و در پایه ریزی ایده‏ها و مبانی این هدف مهم، اهتمام نظری و عملی مجموعه‏های نخبگی جهان را ضروری می‏دانیم.
  • صلح عادلانه، حق همه ملتها انسانها است و به همین منظور، مسئولیت‏های همگانی برای ایجاد جهانی متفاوت و مطلوب را مورد تاکید قرار می‏دهیم.
  • وظایف و تکالیف سازمان‏های بین‏المللی در تحکیم این روند همچنان باقیست. بر این اساس، انتظار داریم که سازمان ملل متحد و سازمانهای خانواده آن با تلاش برای استقلال یافتن از دستور و نفوذ قدرتها و اطلاع رسانی دقیق از مبانی اعمال اختیارات مرتبط با حفظ صلح و امنیت بین‏المللی به دور از دیپلماسی پنهان، به انتظار مشروع ملل جهان امروز برای گشودن «دستورکاری جدید برای عدالت و صلح» پاسخ دهد.
  • ضلع دیگر تلاش هفدمند و اثربخش در زمینه صلح عادلانه جهانی، همفکری و تمرکز سازمانهای مردم­نهاد است. عقیده داریم که سازمان­های مردم­نهاد باید با درک این جایگاه و همچنین نیازی که جهان امروز به خلاقیت فکری و اقدامات پیوسته و پیگیر آنها دارد، این مسئولیت را به خوبی ایفا نموده و رسالت خود را نتیجه­مند نمایند.
  • در خاتمه، ضمن تقدیر از مجمع جهانی صلح اسلامی و تشکر از اطلاع رسانی مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، بر لزوم حمایت دولتها از توسعه زیرساخت‏ها و امکان‏های آسیب­شناسی گذشته و حال و همچنین آینده­پژوهی صلح در جهان آینده تاکید می‏کنیم. از «کمیته نخبگان دبیرخانه دائمی ائتلاف دائمی برای صلح عادلانه» و باشگاه گفتگوی نخبگان جهانی می‏خواهیم پیشنهاد «دستورکاری برای صلح و عدالت» را با همکاری سایر مجامع مردم نهاد مقتضی، مورد بررسی قرار داده و در سریع ترین زمان ممکن، نتایج آن را به صورت مدون به دبیرکل سازمان ملل متحد، رئیس دوره­ای جنبش عدم تعهد، مدیرکل سازمان کنفرانس اسلامی و دیگر نهادهای بین‏المللی ارائه نماید.

همایش صلح عادلانه در نظام جهانی

تهران- ایران

30 شهریور 1392

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ هفت = 14