بیانیه

بیانیه پایانی اجلاس بین ‏المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)

پیامبر اعظم(ص) راهنما و رحمت برای همه عالم است که همگان را به سوی فلاح و رستگاری دعوت نموده، آموزه‏ها و سیره ایشان و ائمه اطهار(ع) چراغ راه تعالی و کمال جامعه انسانی است. صلح، عدالت، کرامت، عزت، احترام و برادری، برایندهای سیره پیامبر اعظم(ص) در مناسبات بین انسانی و بین ملتها هستند که بشریت را به وحدت و همزیستی فراخوانده اند. این مسیر ایمانی، عقلانی و اقناعی، ساختارهای مبتنی بر قدرت زر و زور را به لرزه در آورده و آینده ای متعالی را نوید داده است.
عوامل سلطه در جهان، با تبلیغ دوری از دین و آموزه‏های وحدانی از جمله تشویق تخریب چهره پیامبران، ائمه و اصحاب ایشان، روندی نگران­ کننده و رو به تباهی را برای جهان ترسیم کرده­اند. در این محیط پرتلاطم و نگران کننده، اهتمام جدی علما، نخبگان، مجامع فرهنگی و سازمان‏های مردم نهاد ضروری است.
ما شرکت کنندگان در اجلاس بین ­المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص) بر موارد زیر تاکید می‏کنیم:
از علمای اسلامی انتظار می‏رود با تکیه بر آموزه­ها و الگوی قدرت نرم و دیپلماسی پیامبر اعظم(ص)، وحدت در جهان اسلام را که نیاز حیاتی دوران معاصر است، محقق سازند.
از علمای دینی با همکاری، همگرائی و تلاش مشترک و نظام­مند سایر حوزه­های ادیان توحیدی، درخواست می­شود برای ایجاد و تحکیم فرهنگ جهانی احترام و تقدس پیامبران به ویژه پیامبر اعظم(ص) تلاش نمایند.
نخبگان نیز با ترسیم ابعاد حقیقی شخصیت پیامبر اعظم(ص) سهمی مهم و ماندگار در تعمیق معرفت جهانی به آموزه‏ها و سیره ایشان دارند. در این راستا، از نخبگان درخواست می‏شود با اهتمام جدی به مطالعه، تحقیق، آموزش و پژوهش مبانی و شاخص‏های مکارم اخلاقی و قدرت نرم پیامبر اعظم(ص)، محافل نخبگی، دانشگاهی و پژوهشی را از دخیل شدن در پروژه‏های پیامبرستیزی مصون داشته و علاقه، ایمان و تمکین به اصول و موازین الهی را سرچشمه همگرائی و هماهنگی نخبگان و دیگر افراد و تشکیل امت واحده در جهان قرار دهند.
از نهادها و مجامع فرهنگی و سازمان‏های مردم نهاد انتظار می‏رود به مثابه کانون پیگیری و تشریک مساعی اقشار و ملل عمل نمایند؛ اعتماد و اعتنای آگاهانه، خردمندانه و باورمند به منزلت ادیان الهی و شخصیت‏های دینی را تقویت کنند و بسترساز اقناع، ایمان و توسعه پیروی از آموزه‏های وحدانی در راستای مقابله با پیامبرستیزی باشند.
به منظور تحقق اهداف فوق، موارد زیر را پیشنهاد می­گردد:
الف- شکل ­گیری شبکه مجامع مردم نهاد حامی ادیان الهی و فعال در تبیین شخصیت پیامبر اعظم(ص) که بتواند روشنگر مسیر حق بوده و ملل را از موانع و تدابیر ستیز و دوری از ادیان توحیدی برهاند.
ب- تشکیل دبیرخانه­ای دائمی برای تبیین سیره پیامبر اعظم(ص)، که بتواند محفل و محملی برای هماهنگ سازی، همکاری و همگرائی همه علما، نخبگان، مراکز و سازمان‏های مردم نهاد باشد.
اجلاس بین ­المللی دیپلماسی و قدرت نرم در سیره پیامبر اعظم(ص)
18 اردیبهشت 1392

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هشت = 56