اخبار

بیانیه پایانی نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی درباره مسجد الاقصی

نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی درباره مسجد الاقصی عصر امروز شنبه به میزبانی عربستان سعودی برگزار شد و حاضران در پایان با صدور بیانیه‌ای به رژیم صهیونیستی نسبت به ایجاد یک جنگ مذهبی بی‌پایان هشدار دادند.

از خبرگزاری اسپوتنیک، کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی در این بیانیه به شدت، تجاوزات روزهای اخیر رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی و حملات آن به مناطق مرزی لبنان و نوار غزه را محکوم کرد.

این سازمان اقدامات ارتش رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی را تحریک احساسات مسلمانان در سراسر جهان، حمله به وضعیت حقوقی و تاریخی موجود و نقض جدی قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل ارزیابی کرد و به رژیم صهیونیستی نسبت به عواقب اینگونه اقدامات هشدار داد.

سازمان همکاری اسلامی همچنین رژیم صهیونیستی را مسئول عواقب ناشی از این اقدامات تحریک آمیز خطرناک دانست و تأکید کرد که این تجاوزات و نقض‌ها منجر به یک جنگ مذهبی بی‌پایان خواهد شد و این اتفاق امنیت و صلح بین‌المللی را تحت الشاع قرار خواهد داد.

این سازمان در ادامه از جامعه بین‌المللی و به‌ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست که در مقام مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، مسئولیت‌های خود را برعهده بگیرد و اقدامات فوری را در راستای بازدارندگی و توقف تشدید خطرناک تنش توسط رژیم اشغالگر اسرائیل انجام دهد.

کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی در پایان بیانیه خود از کشورهای عضو این سازمان و دبیرخانه آن خواست که اقدام فوری را برای مقابله با جنایات صهیونیست‌ها در دستور کار خود قرار دهند و با ارسال نامه‌هایی برای نهادهای بین‌المللی و در رأس آنها شورای امنیت خواستار فراهم کردن یک حفاظت بین‌المللی برای ملت فلسطین، قدس اشغالی و مسجد الاقصی در مقابل اقدامات غیر قانونی صهیونیست‌ها برای تغییر وضعیت حقوقی و تاریخی موجود این اماکن مقدس اسلامی شوند.

پیش از این نیز «حسین طه» رئیس سازمان همکاری اسلامی امروز شنبه در نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی این سازمان درباره ادامه حملات و تجاوزگری رژیم اسرائیل – به عنوان قدرت اشغالگر و استعماری نامشروع – علیه مسجدالاقصی گفت: قدس بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین فلسطین اشغالی و پایتخت کشور فلسطین است و مسجد مبارک الاقصی با همه گسترده آن فقط عبادتگاه خالص مسلمانان است.

طه همچنین بر موضع سازمان همکاری اسلامی درباره روند تحولات مسجد الاقصی تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: این دیدار در حالی برگزار می شود که اوضاع شهر قدس شریف و مقدسات اسلامی آن در نتیجه تشدید تجاوزات و تجاوزگری آشکار اسرائیل از طریق یورش نیروهای اشغالگر اسرائیلی و شهرک نشینان تندرو به مسجد الاقصی و حمله وحشیانه به نمازگزاران در صحن این مسجد شریف و زخمی و بازداشت صدها نفر از آنها، وخیم است. این حملات و تجاوزگری نقض آشکار حرمت اماکن مقدس و آزادی عبادت و کنوانسیون های ژنو و قطعنامه های ذیربط سازمان ملل است.

رئیس سازمان همکاری اسلامی نسبت به هرگونه تلاش برای تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی اماکن مقدس اسلامی و مسیحی در قدس شریف به ویژه مسجد الاقصی هشدار داد و رژیم اشغالگر اسرائیل را مسئول کامل عواقب جنایات و تخلفات خطرناک دانست که می تواند به دامن زدن به خشونت و تنش و بی ثبات کردن امنیت و ثبات در منطقه منجر شود.

طه تاکید کرد: تمامی تصمیمات و سیاست های اسرائیل با هدف تغییر وضعیت جغرافیایی و جمعیتی شهر قدس و خدشه وارد کردن به وضعیت تاریخی و حقوقی اماکن مقدس در آنجا هیچ اثر قانونی ندارد و بر اساس قوانین بین المللی و قطعنامه های ذیربط سازمان ملل متحد باطل و بی اعتبار تلقی می‌شود.

نظامیان صهیونیستی دور تازه‌ای از خشونت با فلسطینیان در مسجدالاقصی را آغاز کرده‌اند؛‌به طوری که بامداد چهارشنبه گذشته به معتکفان داخل مسجد القبلی در صحن مسجد الاقصی حمله و تلاش کردند آنان را از مسجد بیرون کنند. در آن حمله، بیش از ۲۰۰ نفر از نمازگزاران فلسطینی زخمی و ۴۰۰ نفر دیگر بازداشت شدند.

از چهارشنبه تاکنون مسجدالاقصی مکان درگیری و تنش میان نظامیان مسلح صهیونیستی و فلسطینیان معتکف در مسجد است.

در پاسخ به این حملات و جنایات رژیم صهیونیستی، گروه های مقاومت فلسطین چندین بار شهرک های صهیونیست نشین اطراف مرز نوار غزه و شمال سرزمین اشغالی را با موشک هدف قرار داده‌اند.

چندین عملیات شهادت‌طلبانه نیز در شهرهای مختلف انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− دو = 0