اسلاید شو, بیانیه, کنفرانس ها

بیانیه پایانی کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی برای صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی

کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی برای صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی که صبح امروز در سالن شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد، با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

یکی از غیر انسانی ترین تبعیض ها در جهان اعمال آپارتاید علمی در بین انسانها و جوامع مختلف است چرا که رشد دانش و فناوری در جهان مدیون تمامی جوامع است اگرچه ممکن است در نوع ایفای نقش ملت ها با همدیگر تفاوتهایی باشد.

آپارتاید علمی مسیر توسعه دانش را که میتواند جهانی امن برای فرزندان نوع بشر فراهم سازد، دچار مخاطره می کند و از ساخته شدن جهانی سالم برای زیستن انسان و محیط سعادت بشر برای انسان در این سیاره آبی با او، به مقابله بر می خیزد.

از آنجا که توسعه علم در جهان مدیون همه جوامع است، لذا اعمال تحریم و آپارتاید علمی را می توان ناعادلانه ناجوانمردانه ترین و غیر اخلاقی ترین رفتار در این حوزه بر شمرد، چرا که علم ارزشمندترین دستاورد انسانی است که به واسطه مجاهدت با ارزش ترین فرزندان آدمی که همانا دانشمندان هستند، پله پله و یا آرزوی تغییر جهان به محیطی امن، صلح آمیز مرفع و سالم راه کمال و پیشرفت خود را طی کرده است.

بنابراین میتوان گفت که وظیفه تمامی اندیشمندان،اساتید نخبگان و مراکز علمی و فناوری است که با گفتمان مشخص تلاش خود را به کار گیرند تا ضمن ناکام گذاشتن برنامه های غیر اخلاقی و تبعیض آمیز در حوزه علم پرچمداری عدالت علمی و فناوری را در دستان با کفایت دانشمندان فرهیخته قرار دهند و اگر این رویداد مهم محقق شود، با توجه به تغییراتی که در نظم جهانی در شرف وقوع است، این تغییرات جهان را محیطی عادلانه تر برای همه ابناء بشر خواهد ساخت از این رو با عنایت به مبانی عدالت خواهانه جمهوری اسلامی ایران و رسالت نخبگی اهل علم و در پایان این کنفرانس از تصمیم گیران و تصمیم سازان و نخبگان جهانی میخواهیم تا:

۱. با توجه به اینکه علم یک موهبت خدادادی است که تمامی جوامع در تولید و تعالی آن به انحای مختلف نقش داشته اند هیچکس حق ندارد با اعمال تحریم بر نشر دانش در جهان ملتهای دیگر را از مواهب یافته های علم و دانش محروم سازد، لذا آپارتاید علمی را به هر نحو ممکن و با هر انگیزه ای محکوم می نماییم.

2.با توجه به محدودیت منابع غذایی در جهان و رشد مخاطرات در محیط های زندگی بشر به واسطه جنگ ها، ترورها و حوادث طبیعی، بهترین راه ایجاد امنیت روانی، غذایی و دارویی برای انسانها رشد علم در جوامع مختلف به صورت متوازن است و آپارتاید علمی یکی از موقع مهم در این مسیر می باشند.

3.راه برون رفت از مشکلات مرتبط با تحریم و آپارتاید علمی در جهان، باور به عدالت در حوزه علم و دانش است و عدالت علمی فرصتهایی برای رایزنی توسعه جوامع فراهم می کند، لذا یکی از مطالبات اصلی نخبگان و شرکت کنندگان در این همایش اهتمام و تلاش برای تحقق عدالت علمی در جهان و در همه زمینه هاست و امروز نخبگان علمی جهان نمیتوانند از بی عدالتی و ظلم عليه ملت مظلوم غزه بی تفاوت عبور کنند.

4. سودجویی و تبدیل علم به عرصه قدرت طلبی و جلوگیری از دستیابی انسانها به دستاوردهای علمی برای افزایش رفاه و ایجاد محیطی برای شکوفایی استعدادهای انسانی غیر انسانی ترین نوع تحریم است، چرا که مسیر رشد استعدادهای بیشماری را که میتواند منشأ خدمات ارزنده ای برای بشریت باشد، مسدود می سازد لذا یکی دیگر از مطالبات این همایش پرهیز از سودجویی، قدرت طلبی و اعمال ظلم در سایه علم و فناوری است.

5. رشد بی مهابای فناوری هویت انسانها را در برابر ماشین به چالش کشیده است و یکی از نگرانی های انسان آینده، به خطر افتادن هویت انسانی او است که اعمال آپارتاید علمی میتواند این نگرانی بشری را تشدید نماید لذا شایسته است نخبگان جهانی برای فائق آمدن بر این چالش هویتی در برابر هرگونه اعمال آپارتاید علمی در جهان ایستادگی کنند.

6. امروز شاهد هستیم که چگونه علم و فناوری در دست نظام سلطه ابزاری برای ظلم و کشتار مردم فلسطین و غزه شده است ضمن محکوم کردن این رفتار غیر عادلانه، خواستار ایجاد رویکرد حمایتگرانه از مردم بی دفاع فلسطین و غزه توسط جامعه علمی جهان هستیم و توقف کشتار مردم بی گناه غزه یکی از خواستههای فوری نخبگان مخالف آپارتاید علمی است.

7.نخبگان و دانشمندان وجدانهای بیدار جامعه بشری هستند و عرصه علم بیشترین وابستگی را به این قشر فرهیخته جوامع انسانی دارد لذا شایسته است خود نخبگان و اندیشمندان به مقابله با آپارتایدعلمی از هر نوع آن اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = دو