بیانیه

بیانیه پایانی کنفرانس بین المللی “صلح عادلانه ،گفتمان مشترک جهانی”

بیانیه پایانی کنفرانس بین المللی “صلح عادلانه ،گفتمان مشترک جهانی”

ترکیه – استانبول 29 و28 آوریل 2012 برابر با 9 و10 اردیبهشت ماه 1391

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ما شرکت­کنندگان در سمپوزیوم صلح عادلانه، گفتمان مشترک جهانی در استانبول

با اعتقاد بر اینکه صلح و عدالت دروغین نظام حاکم بر جهان، تهدید واقعی برای جهان است و با تاکید بر لزوم توجه به چالشهای آن به ویژه ارتکاب جنایات علیه بشریت، اشغال، بیماری، فقر، استعمار، تروریسم، جنگ روانی و خشونت؛

با تائید جمعی اینکه در نتیجه سلطه مطلق سرمایه­داری و حاکمیت رسانه­ای یا انحصاری بین المللی، بشر به طرز فجیعی به بحران سوق داده ­شده و دچار خسارت های عظیمی شده و خواهد شد؛

با تأیید اینکه بخش مهمی از این تهدیدها و چالشهای صلح در جهان و عناصر پدید آورنده تضادهای اجتماعی، به فقدان توجه کافی به منزلت عدالت در تنظیم روابط بین­المللی و ساختار داخلی کشورها و همچنین ناعادلانه بودن نظام روابط بین­المللی و عدم رعایت حقوق فطری بشری و آموزه­های ادیان الهی مربوط می­شود؛

با اعلام اینکه برون­رفت از تهدیدهای موجود و احتمالی آینده منوط به استقرار عدالت به عنوان ارزش مطلق و مشترک درهمه انسان ها و بستر جوامع مطلوب بوده و صلح نیز باید بر اساس عدالت استوار باشد تا بشریت و جامعه بشری را به سمت خیر و کمال هدایت نماید؛

با تصمیم به ایفای مسئولیت اخلاقی، انسانی و اجتماعی خود در قبال سرنوشت همنوعان و رهایی بشریت از سلطه و جنگ و بی عدالتی و با عزم راسخ به اتخاذ تدابیر مبتنی بر عقل و عدالت برای دستیابی به آینده ای متعالی برای همه بشریت.

ما شرکت کنندگان در سمپوزیوم صلح عادلانه گفتمان مشترک جهانی تصمیمات اتخاذی­مان را به شرح زیر اعلام می نمائیم:

1- از ایده «صلح عادلانه» به عنوان «گفتمان مشترك جهانی» بر پایه ارزش های الهی و فطری و كرامت انسانی حمایت می‏ كنیم و تاكید داریم كه چنین سیستمی برای بشریت مفید واقع خواهدشد.

2- «فرهنگ صلح عادلانه» باید در دستور كار نهادهای بین‏ المللی مربوطه بویژه یونسكو و مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گیرد و در این راستا، از سازمان کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد می‏ خواهیم در پیشنهاد اصلاح قطعنامه 13/52 مورخ 15 ژانویه 1998 اعلامیه سازمان ملل متحد در مورد فرهنگ صلح، فعال و پیشرو باشند.

3- نگرانی عمیق خود را از توهین به ارزش های الهی و شخصیت پیامبر اكرم (ص) ابراز می داریم و اقدامات برخی كشورها برای اطلاق تروریسم و خشونت به دین مبین اسلام و مسلمانان را محكوم می ‏كنیم.

4- اقدامات تجاوزكارانه رژیم صهیونیستی در گسترش تروریسم و نقض جدی حقوق بشر در سرزمینهای اشغالی و علیه ملت مظلوم فلسطین و دیگر ملتها را محكوم می ‏كنیم و همه مراجع قضایی ملی و بین‏ المللی صالح را به تعقیب، محاكمه و مجازات جنایتكاران صهیونیست و نظام سلطه فرا می‏ خوانیم. در این رابطه، از اقدامات جنبش بین ­المللی آزادی شامل کشتی مرمره و شكست حصر غزه بویژه اقدامات ملت های منطقه بالاخص فعالیت ­های انجمن «مظلوم در» و «مجمع جهانی صلح اسلامی»، در این خصوص تقدیر می نمائیم.

5- ضمن حمایت از مبارزات آزادیخواهانه، عدالت جویانه و اسلامی مردم خاورمیانه علیه رژیم های دیکتاتور غاصب که ده ها سال است حقوق آنان راغصب کرده اند با تلاشهای قدرتهای بزرگ و نظام سلطه برای مصادره و تقسیم منافع جدید ناشی از این موج مخالف هستیم.

6- برای تحقق صلح عادلانه جهانی فرآیند تصمیم­گیری در شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید اصلاح گردد و این شورا به گونه ای عمل نماید که شرایط عصر حاضر و تنوع فرهنگ­های جهانی مد نظر قرار گیرد.

7- نهادهای مرتبط با دادگستری، به ویژه دیوان بین المللی کیفری و دیوان اروپائی حقوق بشر باید از ساختار و عملکرد جاری صدور تصمیمات در راستای خواست قدرتهای ظالم جهانی خارج شوند و برای تأمین صلح عادلانه جهانی به شکلی مناسب بازسازی و تجدید ساختار گردند.

8- بر این باوریم که لازمه یک صلح عادلانه در این است که در رفع اختلاف­های ملی و بین المللی ناظرین و نیروهای حافظ صلحی که برای تأمین و اجرای آتش بس بین طرفین درگیر، متشکل می­گردد باید از بین کشورهایی انتخاب شوند که بیطرف بوده و به طور مستقیم منافع سیاسی و اقتصادی با طرفین درگیر نداشته باشد.

9- جهت بهره برداری عادلانه از منابع انرژی و ثروتهای طبیعی و نیز جلوگیری از استثمار نظام استکبار جهانی، باید سازوکارهای نظارتی صلح عادلانه بین المللی ایجاد گردد.

10- به عنوان عدالت خواهان براین باوریم که برای تأمین زندگی بشر در صلحی همگانی و برای مقابله با ساختار حاکم جهانی که با تمام قدرت، علم و سازمانهایش، در راستای توسعه ظلم و بردگی تلاش می کند، ایجاد نهادهای مبتنی بر همبستگی ملی و بین المللی ضروری است.

11- با تمام توان برای تحقق صلح عادلانه تلاش خواهیم کرد و بکارگیری و بهره مندی از ظرفیت های فکری، علمی، دانشگاهی، تمدنهای جهانی و منابع دینی را با تلاش مشترک مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

12- تقویت همكاری های علمی و فرهنگی تشكل­ های مردم نهاد را خواستاریم و از تشكیل «ائتلاف نخبگان صلح عادلانه» به منظور هم ­فكری، تعامل و گفت­وگو میان فرهنگ ­ها، ادیان، نخبگان و سازمان­ های مردم نهاد حمایت می‏ كنیم.

13- موافقت خود را جهت ارسال بیانیه حاضر برای مقامات ارشد كشورها و سازمانهای بین‏ المللی و منطقه­ای از جمله دبیران كل سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی، یونسكو، و مراجع بین­ المللی غیر دولتی مرتبط با صلح جهانی و درخواست پیگیری مفاد آن، اعلام می ‏داریم.

 

 

مجمع جهانی صلح اسلامی                                                                      انجمن مظلوم در

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − هشت =