اخبار

تأکید بر تداوم و تقویت همکاری‌های ایران با نهادهای بین‌المللی بشردوستانه

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به ژنو، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه دیدارهای خود با مقامات حاضر در ژنو، امروز (سه‌شنبه) نهم اسفند با رؤسا و مقامات عالی سازمان‌های بین‌المللی بشردوستانه مستقر در ژنو شامل کمیساریای عالی پناهندگان، سازمان بین‌المللی مهاجرت، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و دفتر هماهنگی‌های امور بشردوستانه سازمان ملل در ژنو در نشستی پنج جانبه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به اوضاع سیاسی و اجتماعی افغانستان به ویژه در یک سال و نیم اخیر گفت که این وضعیت باعث افزایش کم سابقه موج مهاجران افغانستانی به ایران شده است.

امیرعبداللهیان با ذکر این نکته که جمهوری اسلامی ایران در بیش از چهار دهه گذشته میزبان چندین میلیون‌ آواره، مهاجر و پناهنده افغانستانی بوده، یادآور شد: با این وجود متأسفانه حمایت‌‌های بین‌المللی با میزان افزایش هزینه‌های تحمیل شده به ایران از ناحیه ورود مهاجران افغانستانی در سال‌های اخیر متناسب نبوده و کمک بسیار اندکی در این موضوع به ایران اختصاص داده شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت که بحران‌های جدید بشردوستانه نباید موجب به فراموشی سپرده شدن موارد پیشین مانند مسائل بشردوستانه افغانستان و تبعات آن بر کشورهای همسایه شود.

وزیر امور خارجه همچنین عنوان کرد: تحریم‌های یکجانبه تأثیر مخربی بر انگیزه حامیان مالی برای به دوش گرفتن بار میزبانی از اتباع افغان گذاشته است. از این رو ضروری است سازمان‌های بین‌المللی برای جلوگیری از تأثیرپذیری حمایت‌های بین‌المللی از موانع تحریم‌ها، تدابیر لازم را به کار گیرند.

فیلیپو گرندی کمیسر عالی پناهندگان، آنتونیو ویتورینو، رئیس سازمان بین‌المللی مهاجرت، رامش راجاسینگهام، نماینده دفتر هماهنگی‌های امور بشردوستانه سازمان ملل در ژنو و خانم میریانا اسپولجاریک رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز در این نشست ضمن تقدیر از همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران با نهادهای بین المللی بشردوستانه، بر ضرورت تداوم و تقویت این همکاری‌ها تأکید کردند.
مقامات مذکور همچنین بر تعهد خود برای افزایش تلاش به منظور تقسیم عادلانه بار میزبانی از پناهندگان و مهاجران صحه گذاشته و بر لزوم جلوگیری از تأثیر پذیری فعالیت‌های بشردوستانه از تحریم‌ها تأکید کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) نهم اسفند ماه و به وقت محلی در بخش عالیرتبه نشست سالانه (۲۰۲۳) کنفرانس خلع سلاح شرکت کرد و در این نشست به تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره موضوعات خلع سلاحی و دیگر موضوعات پرداخت.

وزیر امور خارجه دیروز هم ضمن شرکت و سخنرانی در بخش عالیرتبه پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل با وزرای خارجه فنلاند، نروژ، بلژیک، ارمنستان، اندونزی، دبیرکل سازمان ملل و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 × شش =