اخبار

تأکید سازمان همکاری اسلامی بر حق حاکمیت فلسطین بر قدس اشغالی

تأکید سازمان همکاری اسلامی بر حق حاکمیت فلسطین بر قدس اشغالی

کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی امروز (چهارشنبه ) در مقر خود در جده عربستان نشست اضطراری درباره یورش‌های روزانه صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی برگزار و در پایان این نشست بر حق حاکمیت فلسطین بر قدس اشغالی تأکید کرد.

در بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری اسلامی آمده است: مسجد الاقصی، عبادتگاه پاک مسلمانان است و اداره اوقاف قدس و امور مسجد الاقصی وابسته به وزارت اوقاف، امور اسلامی و اماکن مقدس اردن، طرف حقوقی برای مدیریت تمام امور آن است.

در این نشست بر حق حاکمیت فلسطین بر شهر قدس اشغالی تأکید و اعلام شد که «اسرائیل» هیچ حقی در شهر قدس و اماکن مقدس اسلامی و مسیحی آن ندارد.

در این بیانیه آمده است: یورش وزیر اسرائیلی به مسجد مبارک الاقصی و هتک حرمت آن اقدامی تحریک آمیز است که با شدیدترین الفاظ محکوم می‌شود. این اقدام نشان دهنده نقض آشکار و غیرقابل قبول قوانین بین المللی و موقعیت تاریخی و حقوقی موجود در قدس و مقدسات آن بوده و تشدید خطرناکی است که جامعه بین‌المللی، از جمله شورای امنیت را ملزم می کند تا فوراً برای متوقف کردن آن وارد عمل شده و از طریق برداشتن گام‌های موثر، «اسرائیل» به عنوان قدرت اشغالگر را ناگزیر به توقف حملات خود به ملت فلسطین و توقف نقض قوانین بین‌المللی کند.

حاضران همچنین برگزاری نشست کابینه رژیم صهیونیستی در یکی از تونل‌های زیر صحن البراق در مسجد الاقصی را به شدت محکوم و تأکید کردند که چنین اقدامات تحریک‌آمیز و غیر قانونی باطل بوده و هیچ اثر حقوقی و قانونی ندارند.

کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی در ادامه بیانیه پایانی نشست خود در جده خواستار اعمال فشار از سوی شورای امنیت و سازمان ملل بر رژیم صهیونیستی با هدف توقف نقض‌ها و اقدامات آن برای تغییر وضعیت قانونی و تاریخی موجود در قدس اشغالی و مسجد الاقصی شد و رژیم اشغالگر را مسئول تمامی اقدامات تحریک‌آمیز و غیر قانونی آن دانست.

حاضران در ادامه بر ضرورت راه‌اندازی تلاش‌ها برای برقراری صلح (سازش) فراگیر و عادلانه بر اساس قانون بین‌المللی و قطعنامه‌های مربوطه سازمان ملل و همچنین راهکار دو دولتی تاکید کردند.

کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی همچنین از کشورهایی که اقدامات تحریک‌آمیز و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه مسجد الاقصی و فلسطینی‌ها را محکوم کرده‌اند، تمجید کرد.

رژیم صهیونیستی طی هفته جاری در ادامه جنایات خود ضمن یورش به مسجد الاقصی با نشست کابینه تروریسم و افراطی در تونل‌های زیر دیوار البراق به اقدامات تحریک‌آمیز روی آورد و با یورش به اردوگاه «بلاطه» واقع در شرق نابلس سه جوان فلسطینی را شهید و شماری را نیز زخمی کرد.

کابینه نتانیاهو در اقدامی دیگر و در ادامه سیاست‌های یهودی‌سازی قدس و جدا کردن آن از مناطق فلسطینی‌نشین و الحاق آن به سرزمین‌های اشغالی صبح روز یکشنبه با طرح ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در قدس اشغالی موافقت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − = 6