اخبار

تاکید ایران بر پایبندی به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری

هئیت عاای رتبه سیاسی و حقوقی ایران در نشست ۱۳۹ کمیته حقوق بشر بر پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری تاکید کردند.

نشست 139 کمیته حقوق بشر که به منظور بررسی گزارش های دوره ای 6 کشور عضو میثاق حقوق مدنی و سیاسی از جمله جمهوری اسلامی ایران اختصاص دارد، از روز دوشنبه 17 مهر در ژنو آغاز و طی روزهای دوشنبه و سه شنبه 17 و 18 مهر، چهارمین گزارش دوره ای جمهوری اسلامی ایران در اجرای میثاق حقوق مدنی و سیاسی را مورد بررسی قرار داد.

هیئت  عالی رتبه سیاسی و فنی کشورمان  به سرپرستی رضا نجفی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و متشکل از نمایندگان نهادها و دستگاه های مختلف کشور، از جمله مجلس شورای اسلامی، معاونت زنان و امور خانواده نهاد ریاست جمهوری، قوه قضاییه، ستاد حقوق بشر ، وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه در این جلسه شرکت و ضمن دفاع از گزارش ارائه شده کشورمان، به سئوالات و نظرات اعضای این کمیته پاسخ دادند.

نجفی، معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در سخنان خود در افتتاحیه و همچنین سخنرانی پایانی خود در این نشست ضمن اذعان به وجود برخی چالش ها در کشور از جمله در حوزه آثار تحریم های یکجانبه بر حقوق بشر مردم ایران، بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تداوم تعامل با سازوکارهای حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر و اراده کشورمان برای استمرار در اقدامات برای پایبندی به تعهدات بین المللی حقوق بشری خود و افزودن به تلاش های خود در این زمینه، تاکید کرد.

در این نشست هیات جمهوری اسلامی ایران با ارائه مستندات و گزارش های قوی ضمن تاکید بر پایبندی ایران به مقررات میثاق مدنی سیاسی و  رد برخی از ادعاها، از تعامل سازنده و حرفه ای با نهادهای حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر بدور از استفاده ابزاری سیاسی از نهادهای حقوق بشری تاکید کرد.

خاطرنشان می گردد کمیته حقوق بشر متشکل از 18 کارشناس می باشد که در نشست 139 خود در ژنو به بررسی گزارش های 7 کشور جمهوری اسلامی ایران، ونزوئلا، آمریکا، کویت، ترینیداد و توباگو و کره جنوبی می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 7 = چهل دو