اخبار

تحریم ها و تروریسم اقتصادی، پایداری صلح و تاب آوری اقلیمی را به تعویق می‌اندازد

عضو هیات رئیسه مجمع زنان اتحادیه بین المجالس جهانی در نشست نمایندگان زن در این اتحادیه بر اینکه تحریم ها و تروریسم اقتصادی، پایداری صلح و تاب آوری اقلیمی را به تعویق می‌اندازد، تاکید کرد.
به گزارش سرویس سیاسی آریا به نقل از خانه ملت؛ الهام آزاد با حضور در نشست نمایندگان زن پارلمان‌های جهان پیرامون موضوع رهبری پارلمانی در مقابله با ناامنی و بحران و قرار دادن عدالت جنسیتی در مرکز امنیت آب، تاب آوری اقلیمی و پایداری صلح که نمایندگان بیش از ٥٠ کشورجهان حضور یافتند، به ایراد سخنرانی پرداخت و از اهمیت چندجانبه گرایی و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای به عنوان راه حل ناامنی‌ها یاد کرد.
عضو هیات رئیسه مجمع زنان اتحادیه بین المجالس جهانی، افزود: بر اساس اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، امنیت محیط زیست و مقابله با بحران‌های زیست‌محیطی به عنوان برنامه‌ها و سیاست‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران معرفی شده است و جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که دستیابی به این هدف بدون اتخاذ سیاست‌های مناسب در تصمیم‌گیری و مشارکت سیاسی زنان به عنوان نیمی از جمعیت که نیمی دیگر را پرورش می‌دهند، امکان‌پذیر نیست.
وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به مشارکت زنان در امر تصمیم‌گیری، جمهوری اسلامی ایران مفتخر است اعلام نماید که با افزایش مشارکت زنان متخصص و توانمند در تصمیم گیری نهادهای دولتی، کشور توانسته است عدالت جنسیتی را با توجه به نیازهای زیست‌محیطی خود رعایت نماید. به عنوان مثال، تصدی سمت معاونت زنان در سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک مرجع ارشد تصمیم گیری ملی برای چهار دوره، اختصاص یک چهارم پست های مدیریت کلان محیط زیست کشور به زنان و همچنین اختصاص 40 درصد از معاونت‌های سازمان حفاظت محیط زیست به زنان از نمونه های بارز عدالت جنسیتی در این حوزه است.
آزاد تصریح کرد: ایران به عنوان یک کشور در معرض خشکسالی با منابع آبی کمیاب، به طور مرتب اقدامات مختلفی را برای بهینه سازی منابع آب و سیستم های پسماند آب خود به منظور ارتقای الگوی مصرف انجام داده است.
وی همچنین گفت: شایان ذکر است از جمله اقدامات مثبتی که تاکنون در ایران انجام شده است، حفر قنات در مناطق خشک با منابع آبی کمیاب و همچنین راه اندازی پروژه های آب شیرین کن صنعتی بوده است. اما جمهوری اسلامی ایران قربانی اقدامات قهری یک‌جانبه گرایانه ای شده است که به نوبه خود تهدیدی بزرگ برای توسعه پایدار است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تحریم‌ها و تروریسم اقتصادی نه تنها پایداری صلح و تاب آوری آب و هوا را به تعویق می اندازد، بلکه به عنوان تهدیدی مهم برای زندگی مردم کشورم از جمله زنان و دختران به شمار می‌رود. در حالی که ما برای یافتن راه‌حل‌های جهانی برای چنین بحران‌هایی در اینجا گرد هم آمده‌ایم، البته شایان ذکر است که تلاش‌های ما در کشورم به شدت تحت تأثیر اقدامات غیرقانونی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. در واقع چنین اقدامات غیرمنصفانه و یکجانبه گرایانه‌ای، دسترسی به فناوری‌های زیست محیطی را محدود می‌کند و منجر به نوسانات تولید، افزایش قیمت، انقباض اقتصاد، تشدید فقر و نابرابری‌ها و همچنین نقض حقوق بشر می‌شود که این اقدامات را می توان به نوعی جنایت علیه بشریت تلقی نمود.
آزاد در پایان یادآور شد: اجازه دهید بر تعهد قاطع کشورم در راستای تلاش در جهت دستیابی به استانداردهای بالاتر پایداری برای هر یک از مردمم بدون توجه به جنسیتشان تصریح ورزم. همچنین، لازم می دانم بر این نکته تأکید نمایم که تنها در چارچوب چندجانبه گرایی و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی است که می‌توان ناامنی‌ها را برای دستیابی به پایداری محیط زیست کاهش داد./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + = 10