اخبار, اسلاید شو, گفتگو

تحلیلگر آمریکایی: روز قدس نشانگر فراموش نشدن فلسطین است

تحلیلگر آمریکایی: روز قدس نشانگر فراموش نشدن فلسطین است

نیویورک- ایرنا- یک تحلیلگر و صاحبنظر آمریکایی با بیان اینکه راهپیمایی روز جهانی قدس نشانگر آن است که فلسطین فراموش نشده است، گفت: این راهپیمایی، رنج و ظلم مردم فلسطین را در ذهن جهانیان حفظ می‌کند و اجازه نمی‌دهد این امر فراموش شود. 

رابرت فانتینا، نویسنده کتاب “تبلیغات دروغین، دروغ و نمادهای دروغین؛ چگونه آمریکا جنگ‌هایش را توجیه می‌کند” در گفتگوی اختصاصی با ایرنا درباره اهمیت راهپیمایی روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان گفت: این راهپیمایی به دولت‌های جهان موضع مردمشان در مورد این موضوع را نشان می دهد.

این تحلیلگر آمریکایی – کانادایی تصریح کرد: زمانی که به اصطلاح «توافق ابراهیمی» (سازش) امضا شد، چندین کشور عمدتا مسلمان با رژیم آپارتاید، رژیم صهیونیستی روابط خود را عادی سازی کردند. اما این رهبران کشورها بودند که چنین تصمیمی گرفتند و مردم با این توافق مخالف بودند. این اتحادهای جدید در کشورهایی که روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کرده اند، بسیار منفور است و راهپیمایی های روز قدس به رهبران آن کشورها یادآوری می کند که فلسطین فراموش نشده است و مردم به شدت از اقدامات مقامات دولتی خود ناراضی هستند.

این صاحبنظر آمریکایی درباره افزایش حملات از زمان روی کار امدن کابینه بنیامین نتانیاهو علیه فلسطینیان تصریح کرد: حملات تکان دهنده به افرادی که در مسجد الاقصی نماز می خوانند باید همه را بدون توجه به اعتقادات مذهبی آنها وحشت زده کند. حتی کسانی که هیچ اعتقاد مذهبی ندارند نیز باید از بی احترامی آشکار و خشونت آمیزی که اسرائیل با این حملات نشان داده است، خشمگین شوند.

فانتینا اظهار داشت: اسرائیل چندین دهه برای تضعیف روحیه و شکست فلسطینیان سخت کار کرده است. روشهای این رژیم موثر نبوده و نخواهد بود. فلسطینی ها مقاومت خود را در برابر شرایط بسیار سخت از جمله مقاومت در برابر رژیم آپارتاید وحشی که آنها را آزار می دهد، یک همدست حامی در آمریکا؛ رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین و سکوت اکثریت جهان نشان داده است. با این حال فلسطینی ها به جنگ ادامه می دهند و اغلب جان خود را برای سرزمینشان می دهند.

این تحلیلگر آمریکایی درباره کابینه افراطی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز گفت: علیرغم این واقعیت که نتانیاهو در حال حاضر در آمریکا مورد استقبال قرار نمی گیرد، هنوز هیچ بحثی از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر توقف ارائه 4 میلیارد دلار “کمک خارجی” ایالات متحده به اسرائیل مطرح نشده است. در صورتی که این کمک به موجودیت ثروتمند صهیونیستی متوقف شود، در مدت زمان کمی تغییرات عمده ای در اسرائیل ایجاد خواهد شد.

فانتینا درباره حمایت های آمریکا از رژیم صهیونیستی و ممانعت از صدور بیانیه ای در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل با بیان اینکه آمریکا نخواسته است چنین اقدامی انجام دهد، گفت: دولت آمریکا خواهان بی ثباتی در خاورمیانه است. به این ترتیب، فروش تسلیحات آن ادامه خواهد داشت، نفت به آسانی و ارزان در دسترس خواهد بود و دست نشانده آمریکا در خاورمیانه یعنی اسرائیل به خواسته های واشنگتن عمل خواهد کرد. ملت های مسلمان به این شکل انعطاف پذیر نیستند.

وی تصریح کرد: اگرچه نفوذ بین المللی آمریکا رو به کاهش است، همانطور که میانجی گری چین برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی نشان داد؛ اما این کشور همچنان به اعمال نفوذ قوی، هرچند رو به کاهش، بر متحدان اروپایی خود ادامه می دهد.

این تحلیلگر آمریکایی ادامه داد: تنها شش سال پیش بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برجام را نقض کرد و متحدان اروپایی آمریکا را تهدید کرد که در صورت بی توجهی به خواسته آمریکا، تحریم خواهند شد. اوضاع در شش سال تغییر کرده است، اما ناکامی اروپا در بازگشت به برجام نشان می دهد که فشار آمریکا همچنان موثر است.

مشروح گفتگوی ایرنا با این تحلیلگر و صاحبنظر آمریکایی به این شرح است:

راهپیمایی روز قدس رنج مردم فلسطین را در ذهن جهانیان حفظ می کند

ایرنا: هر سال مسلمانان جهان در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان یعنی “روز قدس” در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در سراسر جهان راهپیمایی می کنند، تاثیر این راهپیمایی بر جامعه بین المللی برای پایان خشونت ها در سرزمین های اشغالی و پایان اشغالگری آن چیست؟

تحلیلگر آمریکایی: تأثیر این راهپیمایی در دو منظر است: 1) این راهپیمایی رنج و ظلم مردم فلسطین را در ذهن جهانیان حفظ می کند و اجازه نمی‌دهد این امر فراموش شود و 2) به دولت‌های جهان موضع مردمشان در مورد این موضوع را نشان می دهد. زمانی که به اصطلاح «توافق ابراهیمی» امضا شد، چندین کشور عمدتا مسلمان با رژیم آپارتاید، رژیم صهیونیستی روابط خود را عادی سازی کردند. اما این این رهبران کشورها بودند که چنین تصمیمی گرفتند و مردم با این توافق متخلف بودند.

این اتحادهای جدید در کشورهایی که روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کرده اند، بسیار منفور است. راهپیمایی های روز قدس به رهبران آن کشورها یادآوری می کند که فلسطین فراموش نشده است و مردم به شدت از اقدامات مقامات دولتی خود ناراضی هستند.

حمله به نمازگزاران در مسجد الاقصی باید همه را وحشت زده کند

ایرنا: حملات رژیم صهیونیستی از زمان آغاز به کار کابینه بنیامین نتانیاهو افزایش یافته است. به نظر شما این کابینه افراطی چه اهدافی از افزایش خشونت ها در سرزمین های اشغالی و هتک حرمت مسجد الاقصی دارد؟

تحلیلگر آمریکایی: این اقدامات هولناک باعث خوشحالی خشن ترین نژادپرستان اسرائیلی می شود. اعضای کابینه نتانیاهو به صراحت از تمایل خود برای گسترش شهرک‌ها و آواره‌کردن و کشتن فلسطینی‌ها صحبت کرده‌اند. آنها از زمان تشکیل این دولت فعلی به صورت فزاینده ای این کار را انجام داده اند. حملات تکان دهنده به افرادی که در مسجد الاقصی نماز می خوانند باید همه را بدون توجه به اعتقادات مذهبی آنها وحشت زده کند. حتی کسانی که هیچ اعتقاد مذهبی ندارند نیز باید از بی احترامی آشکار و خشونت آمیزی که اسرائیل با این حملات نشان داده است، خشمگین شوند.

اسرائیل چندین دهه برای تضعیف روحیه و شکست فلسطینیان سخت کار کرده است. روشهای این رژیم موثر نبوده و نخواهد بود. فلسطینی ها مقاومت خود را در برابر شرایط بسیار سخت از جمله مقاومت در برابر رژیم آپارتاید وحشی که آنها را آزار می دهد، یک همدست حامی در آمریکا؛ رهبر خائن تشکیلات خودگردان فلسطین و سکوت اکثریت جهان نشان داده است. با این حال فلسطینی ها به جنگ ادامه می دهند و اغلب جان خود را برای سرزمینشان می دهند.

ایرنا: هر ساله در ماه مبارک رمضان که ماه مقدسی است، حملات اسرائیل علیه فلسطینیان افزایش می یابد. امسال نیز همزمان با اعیاد مذهبی سه دین اسلام، مسیحیت و یهودیت افزایش یافت. به نظر شما اهداف و دلیل رژیم صهیونیستی چیست؟

تحلیلگر آمریکایی: اسرائیل در تلاش است تا برتری خود را بر اماکن مقدس اسلام، مسیحیت و یهودیت تثبیت کند. زندگی بر اساس اصول یهودیت، مانند اصول دینی جهانی – بخشی از اسلام، مسیحیت و یهودیت – مانند مدارا، عشق و پذیرش است. با این حال صهیونیسم که در اسرائیل و قطعاً در این حکومت کنونی و به شدت نژادپرست، ریشه دوانده است. این حکومت فقط برتری یهودیان را می بیند و به دنبال مطیع کردن دیگران است. این امر با بررسی هر یک از اسناد طولانی منتشر شده در سال گذشته که اسرائیل را به عنوان یک رژیم آپارتاید نشان می دهد، آشکار می‌شود.

آمریکا خواهان بی ثباتی در خاورمیانه است

ایرنا: آمریکا برغم حملات و جنایات رژیم صهیونیستی با حمایت از این رژیم ، حتی مانع صدور بیانیه ای در محکومیت آن در شورای امنیت سازمان ملل شده و عملا جلسات این شورا را مسدود می کند. چرا جامعه جهانی و آمریکا به رغم ادعای نگرانی درباره افزایش خشونت ها در کرانه باختری، هیچ اقدام موثری و جدی برای پایان یافتن این خشونت ها انجام نمی دهند؟

تحلیلگر آمریکایی: اینطور نیست که آمریکا نتوانسته است در مقابل اسرائیل اقدام کند، بلکه نخواسته است چنین کاری کند. دولت آمریکا خواهان بی ثباتی در خاورمیانه است. به این ترتیب، فروش تسلیحات آن ادامه خواهد داشت، نفت به آسانی و ارزان در دسترس خواهد بود و دست نشانده آمریکا در خاورمیانه یعنی اسرائیل به خواسته های واشنگتن عمل خواهد کرد. ملت های مسلمان به این شکل انعطاف پذیر نیستند.

اگرچه نفوذ بین المللی آمریکا رو به کاهش است (همانطور که میانجی گری چین برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی نشان داد)، اما این کشور همچنان به اعمال نفوذ قوی، هرچند رو به کاهش، بر متحدان اروپایی خود ادامه می دهد. تنها شش سال پیش بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برجام را نقض کرد و متحدان اروپایی آمریکا را تهدید کرد که در صورت بی توجهی به خواسته آمریکا، تحریم خواهند شد. اوضاع در شش سال تغییر کرده است، اما ناکامی اروپا در بازگشت به برجام نشان می دهد که فشار آمریکا همچنان موثر است.

دادگاه کیفری بین‌المللی که نه آمریکا و نه اسرائیل به دلیل هراس از تحقیق در خصوص جنایات بین‌المللی و جنایات علیه بشریت، عضو آن نیستند، هم اکنون در حال تحقیق درباره اسرائیل است، اما این اقدامات به کندی پیش می روند.

در حالی که هر نتیجه ای از سوی دیوان کیفری بین المللی برای کشورهایی که عضو آن نیستند الزام آور نیست، حکم مجرمیت به شدت به شهرت هر دولت و کشوری که در جنایات بین المللی مجرم شناخته شود ،آسیب می رساند. مردمی که به دنبال عدالت برای فلسطینیان هستند، نباید به آمریکا برای تامین این عدالت تکیه کنند. دموکراسی، حقوق بشر و قوانین بین المللی اهداف سیاست خارجی یا داخلی آمریکا نیستند. قدرت و سود تنها چیزی است که برای مقامات ایالات متحده آمریکا مهم است.

کمک آمریکا به اسرائیل قطع شود، تغییرات عمده ای ایجاد خواهد شد

ایرنا: کابینه جدید رژیم صهیونیستی از زمان تشکیل دچار بحران بوده و اعتراضات و هرج و مرج در تل آویو هفته های طولانی ادامه دارد. در پی این بحران ها، جو بایدن رئیس جمهور امریکا به نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیامی ارسال کرد. روابط میان واشنگتن – تل آویو به گرمی گذشته نیست و نتانیاهو هنوز نتوانسته است به ایالات متحده سفر کند. شما بحران در تل اویو ( سرزمین های اشغالی) و روابط این کابینه افراطی با آمریکا را در این دوره چگونه ارزیابی می کنید؟

تحلیلگر آمریکایی: بنیامین نتانیاهو مایل بوده است با نژادپرست ترین عناصر جامعه اسرائیل برای تشکیل دولت شریک شود. پس از آن، او تغییرات عمده ای را در سیستم قضایی اسرائیل پیشنهاد کرد که بیشتر اختیارات آن را سلب می کرد. بخشی از دلیلی که او خواهان این تغییر است، محافظت از خودش در برابر هر گونه عواقب اتهامات فساد می باشد.

باید به خاطر داشت که سیستم قضایی اسرائیل فقط برای اسرائیلی ها عدالت را اجرا می کند. غیر اسرائیلی هایی که در مرزهای دائماً در حال تغییر اسرائیل زندگی می کنند، فاقد حقوق و عدالت هستند.

مقامات دولت آمریکا دائماً در مورد “ارزش های مشترک” با اسرائیل صحبت می کنند. تعداد زیادی از این ارزش ها وجود دارد. نژادپرستی، سطوح مختلف عدالت بسته به وضعیت، سیاست خارجی تهاجمی و جنگ افروزانه تنها تعدادی از این ارزش علی مشترک هستند. اما همین مقامات از «دموکراسی» در هر دو دولت صحبت می کنند، امری که به سختی می توان آن را یافت. با این حال، با پیشنهاد نتانیاهو برای اصلاحات اساسی در سیستم قضایی اسرائیل، افسانه دموکراسی در اسرائیل دیگر نمی تواند حفظ شود. بنابراین، بایدن مجبور شده است به نتانیاهو هشدار دهد.

علیرغم این هشدار و این واقعیت که نتانیاهو در حال حاضر در آمریکا مورد استقبال قرار نمی گیرد، هنوز هیچ بحثی نیز از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر توقف ارائه 4 میلیارد دلار “کمک خارجی” ایالات متحده به اسرائیل مطرح نشده است. در صورتی که این کمک به موجودیت ثروتمند صهیونیستی متوقف شود، در مدت زمان کمی تغییرات عمده ای در اسرائیل ایجاد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 2 = شانزده