اخبار

تحلیلگر اسرائیلی: خلع سلاح غزه، محال است

تحلیلگر اسرائیلی: خلع سلاح غزه، محال است

یک کارشناس و تحلیل‌گر ارشد نظامی-امنیتی رژیم موقت صهیونیستی، با اذعان به اینکه این رژیم هیچ گاه نخواهد توانست غزه را خلع سلاح کند، مذاکره با حماس را بهترین راه برای تل‌آویو دانست.

یوسی ملمن کارشناس و تحلیل‌گر ارشد نظامی-امنیتی رژیم موقت صهیونیستی به شدت از وضعیت بغرنج امنیتی حاکم بر این رژیم انتقاد کرد؛ وضعیتی که معلول حملات گروههای مقاومت و عملیاتهای استشهادی رزمندگان فلسطینی است.

ملمن با انتشار یادداشتی در روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، به حملات راکتی اخیر مقاومت به شهرکهای اسرائیلی واقع در فلسطین اشغالی پرداخت و نوشت، در خصوص این حملات، دو راه بیشتر پیش روی تل‌آویو نیست: نخست اینکه چاره‌ای جز حمله به غزه و اخراج نیروهای حماس و جهاد اسلامی وجود ندارد. در این صورت، یا «اسرائیل بر نوار غره مسلط می‌شود، یا اینکه تشکیلات خودگردانِ ضعیف و از هم پاشیده، قدرت را به دست خواهد گرفت».

وی درباره گزینه دوم نوشت، رژیم صهیونیستی باید این وضعیت را بپذیرد و این معنای، تکرار گذشته است: یعنی آتش‌بس به مدت چند هفته یا چند ماه که در نهایت با شلیک راکت، ملغی می‌شود. همان گونه که پس از شهادت خضر عدنان از رهبران و مبارزان فلسطینی، جهاد اسلامی موشک شلیک کرد و حماس هم مانع از این کار نشد.

ملمن در ادامه، گزینه مذاکره رژیم صهیونیستی با جنبش حماس را مطرح و ادعا کرد، در تابستان ۲۰۱۴، مذاکرات غیر مستقیمی بین تل‌آویو و حماس جهاد اسلامی با میانجیگری سرویس اطلاعات مصر صورت گرفت، ولی مذاکرات به بن بست خورد و از آن زمان تا کنون، درگیریهای بسیاری بین «اسرائیل» و غزه صورت گرفته است.

وی با اذعان به اینکه «هیچ احتمالی برای خلع سلاح غزه وجود ندارد و حماس با این مسئله موافقت نخواهد کرد»، به مسئولان صهیونیست توصیه کرد: «باید شجاعت به خرج داد و مذاکره با حماس را از سر گرفت. حتی اگر حماس از نظر اسرائیل، میلیونها بار “تروریستی” باشد، باز هم این مسئله، چیزی را تغییر نخواهد داد. این حقیقت است که مسئله مربوط به یک گروه سیاسی-نظامی است که ۴۰۰ کیلومتر مربع از نوار غزه را اداره می‌کند. ما درباره یک دولت به معنای واقعی کلمه سخن می‌گوییم».

در ادامه این گزارش آمده است، در صورت حصول توافق احتمالی، جریان راستگر در رژیم صهیونیستی، این مسئله را تسلیم شدن و یک سیاست خفت‌بار تلقی خواهد کرد. درباره توافق تبادل اسرا هم باید گفت که «اگر می‌خواهیم این مسئله به عنوان بخشی از یک توافق گسترده با غزه باشد که باعث آتش‌بس بلند مدت و بازسازی نوار غزه خواهد شد، اسرائیل باید با آزادی زندانیان موافقت کند. ارزیابیها نیز این است که حماس هم با آزادی صدها زندانی موافقت خواهد کرد».

ملمن با اشاره به اینکه صهیونیستها راه چاره‌ای پیش روی خود ندارند، در پایان نوشت، واقعیت این است که چنین توافقی، هزینه بسیاری برای تل‌آویو دارد، ولی ادامه وضعیت موجود هم هزینه‌ای دارد که باید ساکنان جنوب [اراضی اشغالی] آن را پرداخت کنند. آنان چنین برداشت خواهند کرد که کابینه صهیونیستی هیچ اهمیتی برایشان قائل نیست و به عنوان گروگانهای حماس و جهاد اسلامی باقی خواهند ماند.

این در حالی است که گروههای مقاومت بارها تأکید کرده‌اند که آماده جنگ نهایی با صهیونیستها هستند. «احمد المدلل» عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی فلسطین اخیرا گفت که ملت و مقاومت فلسطین در آستانه نبرد بزرگ با اشغالگران و نبرد سرنوشت‌ساز قرار دارند.

المدلل تأکید کرد: «رژیم اشغالگر همچنان در توهم بسر می‌برد و گمان می‌کند که با ارتکاب جنایت علیه ملت فلسطین، این ملت و مقاومت آن را ساکت خواهد کرد اما جنایت‌های این رژیم، پافشاری ملت فلسطین برای مقاومت در برابر این رژیم را بیشتر می‌کند».

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی با بدترین بحران مواجه است و ملت فلسطین نیز هیچ گزینه‌ای جز تداوم مقاومت پیشرو ندارند، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی با ارتکاب جنایت‌ به دنبال ایجاد رعب و وحشت در میان ملت فلسطین و احیای قدرت بازدارندگی است که مقاومت فلسطین آن را نابود کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − چهار =