اخبار

تحلیلگر صهیونیست: تحولات در منطقه اسرائیل را مجبور به انجام چهار تغییر رفتاری می‌کند

تحلیلگر صهیونیست: تحولات در منطقه اسرائیل را مجبور به انجام چهار تغییر رفتاری می‌کند

تحلیلگر ارشد صهیونیست اعلام کرد، تل آویو مجبور است در سایه تحولات اخیر منطقه‌ای، رفتارهای راهبردی خود را تغییر دهد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم مایکل میلشتاین رئیس مرکز پژوهش‌های فلسطینی در مرکز موشه دایان رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای که در روزنامه معاریو منتشر شد، اعتراف کرد، هفته‌های اخیر شاهد تحولات دراماتیکی در خاورمیانه بود که می‌تواند روند جریان‌های منطقه‌ای را تغییر دهد و همین امر اسرائیل را مجبور می‌کند تا در رفتارهای خود چه در قبال متحدین و چه در برابر دشمنانش تغییر داده و آن را به روز رسانی کند.

او اعتراف کرد، «تغییرات شکل گرفته در محور سنی و شیعی که پس از نزدیکی بین عربستان سعودی و ایران به وجود آمد، در کنار بازگشت پیش بینی شده سوریه به اتحادیه عرب که پس از سال 2011 انجام می‌شود، همگی بیانگر بی اعتمادی عمیق عربی به ایالات متحده است.»

او در بخش دیگری از مقاله خود گفت: عرب‌ها دیگر به واشنگتن اعتمادی ندارند.

در ادامه این مقاله در بخش ایران آمده است: تهران اعتماد به نفس روز افزونی پیدا کرده است، برنامه هسته‌ای‌اش در حال پیشرفت است و هیچ خطر واقعی در صحنه بین المللی این کشور را تهدید نمی‌کند، روز به روز  محور مقاومت را تقویت کرده و با شجاعت بیشتری علیه اسرائیل به فعالیت می‌پردازد.

این تحلیلگر با اشاره با عملیات اخیر ضد صهیونیستی تاکید کرد، تحولات اخیر تاثیر مستقیم خود را بر جهان عرب دارد در حالی که اسرائیل در حال لمس زیان‌های راهبردی تغییرات حاصل در خاورمیانه است.

او در این زمینه پیشنهاد کرد در صورتی که اسرائیل به دنبال حفظ منافع خود است باید به رفتارهای خود در چهار رکن اصلی راهبردی خویش توجه ویژه داشته باشد.

اولین رکن از دیدگاه میلشتاین صحنه فلسطین است که از دیدگاه او باید توجه خاصی به به ساختار فلسطینی به طور اعم و مسجد الاقصی به طور اخص داشته باشد زیرا این نوع رفتار می‌تواند بازتاب منفی خود را در روابط تل‌آویو در صحنه عربی و بین المللی در پی داشته باشد.

دومین رکن از دیدگاه این تحلیلگر صهیونیست مسئله هسته‌ای ایران است که به اعتقاد وی تا زمانی که ثبات و استقرار در صحنه فلسطینی به وجود نیاید تل‌آویو قادر به تعامل صحیح با آن نخواهد بود.

سومین رکن، پایان دادن به تنش فعلی (با غزه، لبنان و سوریه) است زیرا تا زمانی که این امر محقق نشود، اسرائیل نخواهد توانست توان بازدارندگی خود را تجدید و در مقابل دشمنان خود قرار بگیرد.

چهارمین رکن که از دیدگاه وی مهم‌‌ترین آن است، مهار واضح و فوری رویکرد شکل گرفته در اصلاحات قضایی است، زیرا زیان‌های راهبردی چند بعدی به اسرائیل وارد کرده است.

او در این چارچوب توصیه می‌کند که مراکز تصمیم گیری در رژیم صهیونیستی سیاست‌های راهبردی چهار ساله‌ای را متفاوت از چهار سال اخیر تدوین کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× شش = 54