اسلاید شو, گزارش ها

تحولات اوکراین| شکست غرب در ایجاد جبهه جهانی ضدروسی در کنفرانس مونیخ

پنجاه و نهمین کنفرانس امنیتی مونیخ از تاریخ  17 الی 19 فوریه (28 تا 30 اسفند ماه) برگزار شد. روسیه برای دومین سال متوالی در یک نشست بین‌المللی شرکت نداشت، علیرغم این واقعیت که تعدادی از سیاستمداران و کارشناسان ابراز نگرانی می کنند که ایجاد امنیت و تلاش برای صلح بدون گفتگو با مسکو غیرممکن است. در سال جاری  موضوع اصلی کنفرانس مونیخ بحران اوکراین بود.

روزنامه انگلیسی “فایننشال تایمز” اعتراف کرده که، به رغم تلاش زیاد، کشورهای غربی موفق نشدند در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین را به سمت محکومیت اقدامات روسیه سوق دهند.

به عقیده مفسران این نشریه، رهبران غربی در طول این کنفرانس تلاش زیادی به خرج دادند تا همتایان خود از به اصطلاح “جنوب جهانی” را متقاعد کنند که اقدامات روسیه در اوکراین امنیت کل جهان و نه تنها اروپا را تهدید کرده و باید محکوم شود. این در حالی است که نمایندگان کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین بیشتر نگران افزایش تورم، قیمت انرژی، امنیت غذایی و مشکلات مردم در کشورهای در حال توسعه بودند و نه فقط درگیری در اوکراین. آنها حتی از غرب به دلیل ادامه پمپاژ سلاح به کی‌یف که تنها باعث گسترش جنگ شده، انتقاد کردند.

ضمن اینکه، کریستوف هویسگن، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ، در نطق پایانی خود درباره رئیس جمهوری روسیه سخن گفته و ابراز عقیده کرد که غرب از ولادیمیر پوتین “استقامت و خویشتن داری بیشتری” دارد. وی  از «وحدت فراآتلانتیکی» صحبت کرده و افزایش هزینه های صنایع دفاعی برای حمایت از کی‌یف را یک تکلیف برای غرب نامید.

به عقیده هویسگن، روسیه مقصر این وضعیت است که غرب مجبور است به جای سرمایه‌گذاری منابع خود در زمینه مبارزه با تغییرات آب و هوایی زمین، مبلغ هنگفتی را برای کمک به اوکراین صرف کند. وی پیش از این گفته بود که کنفرانس امنیتی مونیخ در سال گذشته قرار بود رهبر روسیه را تحت تاثیر اتحاد غرب قرار دهد، ولی چنین اتفاق نیفتاد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و شصت و دوم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

کاهش رشد اقتصادی روسیه در سال 2022

طبق گزارش های رسمی، اقتصاد روسیه در سال جنگی 2022 کاهش یافت. همانطور که اداره ملی آمار این کشور روز دوشنبه بر اساس داده های اولیه اعلام کرد، تولید ناخالص داخلی در این کشور   2.1 درصد کاهش یافت. در سال 2021، اقتصاد روسیه 5.6 درصد رشد کرده بود.

این تحول اقتصادی در روسیه با جنگ علیه اوکراین که در 24 فوریه آغاز شد شکل گرفت.  به‌ویژه کشورهای غربی تصمیم به تحریم‌های گسترده گرفته بودند.  بر اساس گزارش اداره آمار، عمده فروشی و خرده فروشی، تولید و حمل و نقل بیشترین کاهش رشد را داشته است. صنایعی مانند معدن، کشاورزی و ساخت و ساز در روسیه البته  رشد کرده است.

بخصوص صنعت تسلیحات و شرکت های تامین کننده ارتش روسیه احتمالاً از حمله روسیه به اوکراین سود برده اند. از سوی دیگر، بسیاری از شرکت های غربی از روسیه خارج شدند. علاوه بر این، تحریم‌ها بسیاری از فرآیندهای تولید را در صنعت روسیه با مشکل مواجه می‌کند، زیرا قطعات در بسیاری از نقاط وجود ندارد.

 ناتو: اوکراین ماه هاست که خواهان بمب های خوشه ای است

اوکراین برای اولین بار در سال گذشته از شرکای خود مانند ایالات متحده خواست تا مهمات خوشه ای را برای این کشور تامین کنند. این خبر را نمایندگان چندین کشور ناتو روز دوشنبه در خبرگزاری آلمان تایید کردند. بر این اساس سپس  در دولت ایالات متحده در مورد تحویل این مهمات بحث برانگیز بحث شد. در این بیانیه آمده است: ظاهراً تاکنون تصمیمی برای تحقق خواسته اوکراین گرفته نشده است. در کشورهایی مانند آلمان که معاهده ممنوعیت بمب های خوشه ای را امضا کرده اند، در مورد چنین اقدامی احتیاط زیادی وجود دارد.

بنابراین دولت فدرال آلمان نمی‌خواهد به استونی اجازه دهد مهمات خوشه‌ای را که قبلاً در آلمان تولید شده بود به اوکراین تحویل دهد. سخنگوی وزارت اقتصاد فدرال آلمان  در این باره  گفت: هر گونه تحقیق در مورد صادرات مجدد باید با تعهدات مندرج در کنوانسیون مهمات خوشه ای یا بخش 18 a قانون کنترل سلاح های جنگی سنجیده شود. به گفته وی این منجر به ممنوعیت استفاده، توسعه، ساخت، کسب، ذخیره، نگهداری و انتقال مهمات خوشه‌ای می‌شود.

مهمات خوشه ای عمدتاً به این دلیل بحث برانگیز هستند که درصد قابل توجهی از مواد منفجره آنها منفجر نمی شوند، اما به صورت غبار در محل باقی می مانند و در نتیجه جمعیت را به خطر می اندازند. مهمات خوشه ای به این دلیل  این گونه نامیده می شوند که مواد منفجره کوچکتری به نام مهمات فرعی را پراکنده یا رها می کنند.

پنتاگون جزئیات کمک های تسلیحاتی جدید به اوکراین را اعلام کرد

ایالات متحده آمریکا جزئیات بیشتری در مورد کمک های نظامی به اوکراین که توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا  در کی یف اعلام شده بود، منتشر کرد.  پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد که ارزش این بسته جدید تا 460 میلیون دلار آمریکا (یعنی 428 میلیون یورو خوب) است و در درجه اول شامل راکت‌هایی برای موشک‌انداز چندگانه هیمارس، گلوله‌های توپخانه، گلوله‌های خمپاره، راکت‌های زره‌زن و سایر مهمات است.  بر این اساس سیستم های راداری برای نظارت هوایی و وسایل نقلیه مختلف و همچنین قطعات یدکی و تجهیزات پزشکی نیز در  این تحویل برنامه ریزی شده گنجانده شده است. این تسلیحات از ذخایر ارتش آمریکا تامین می شود.

بایدن در جریان سفر غیرمنتظره خود به کی یف در روز دوشنبه وعده  این کمک ها را اعلام کرد. او همچنین چشم‌انداز تحریم‌های بیشتر علیه روسیه را مطرح کرد.

این دیدار کمی قبل از سالگرد حمله روسیه به اوکراین بسیار نمادین بود. این اولین سفر بایدن به کی یف از زمان آغاز جنگ بود. این بازدید تا پایان به دلیل خطر امنیتی بالا مخفی نگه داشته شد. کاخ سفید گفت، با این حال، روسیه چند ساعت قبل از برنامه سفر مطلع شده بود. کرملین بعداً تأیید کرد که از قبل به آن اطلاع داده شده بود.

بایدن به همراه “ولودیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور اوکراین، یاد و خاطره کشته شدگان اوکراینی در کی یف را گرامی داشت. این جمعه دقیقا یک سال از آغاز جنگ روسیه علیه کشور همسایه می گذرد. پس از بزرگداشت اولین سالگرد جنگ، بایدن به لهستان سفر کرده و از جمله میخواهد با آندری دودا، رئیس جمهور این کشور دیدار کند و در مقابل قلعه سلطنتی ورشو سخنرانی کند.

اولین واکنش های مقامات روسیه به سفر بایدن به کی یف

در واکنش‌های اولیه در مسکو، سیاستمداران روسی اظهارات تحقیرآمیزی درباره سفر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به کی یف اعلام کردند. دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت روسیه و رئیس‌جمهور پیشین این کشور روز دوشنبه در تلگرام نوشت: او (بایدن) قول سلاح‌های زیادی داد و تا سر حد مرگ با رژیم نئونازی ابراز  وفاداری کرد. مدودف همچنین اطلاعات آمریکا را تایید کرد که مسکو قبلا از آن مطلع شده بود.

“کنستانتین کوساچف”، سیاستمدار خارجی روسی از نمایش بایدن در کی یف صحبت کرد. نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه روز دوشنبه در تلگرام نوشت: به کی یف راهی جز فرستادن مردم به کشتار بی‌معنایی به خاطر  خواست کمپین تبلیغاتی بایدن  نشان داده نشد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به حامی اصلی خود وعده موفقیت در میدان جنگ را داد.

روسیه: “وانگ یی” احتمالا در مسکو با پوتین دیدار خواهد کرد

به گفته کرملین، دیپلمات ارشد چینی وانگ یی در حال حاضر در مسکو به سر می برد و ممکن است در آنجا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار کند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما این موضوع را رد نمی کنیم. او روابط با پکن را چند بعدی و  با ماهیت متحدانه” توصیف کرد.

وانگ به عنوان مدیر دفتر کمیته مرکزی امور خارجی حزب کمونیست بالاترین مقام را در سیاست خارجی چین دارد. اقامت وی در مسکو همزمان با سفر غیرمنتظره جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به کی یف درست قبل از اولین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین است.

وانگ روز شنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با “آنتونی بلینکن”، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد. بلینکن بعداً در توییتی نوشت که به چین نسبت به حمایت روسیه از جنگ تهاجمی در اوکراین با دور زدن تحریم‌های اعمال شده توسط غرب علیه مسکو هشدار داده است.

درخواست وزیر دفاع آلمان از صنعت تسلیحات برای افزایش تولید

“بوریس پیستوریوس”، وزیر دفاع فدرال آلمان، بار دیگر از صنعت تسلیحات خواست تا با توجه به جنگ در اوکراین، تولید خود را افزایش دهد . پیستوریوس روز دوشنبه در جریان بازدید از سایت Rheinmetall  در  ایالت نیدرزاکسن، گفت: آمادگی دفاعی ارتش آلمان باید به سطحی که ما نیاز داریم بازگردانده شود.

وی افزود: من دوست دارم که صنعت ظرفیت های تولید را به سرعت گسترش دهد. او تاکید کرد: این صنعت شریکی است که باید با آن کنار بیاییم. آرمین پاپرگر، رئیس راین متال گفت که راین متال می تواند ظرفیت های خود را بیش از این افزایش دهد.

برج ایفل پاریس به رنگ پرچم ملی اوکراین در می آید

برج ایفل پاریس قرار است آخر هفته آینده به رنگ ملی اوکراین روشن شود. همانطور که شهردار پاریس روز دوشنبه اعلام کرد، این به  مناسبت اولین سالگرد جنگ روسیه در اوکراین است.  بر اساس اطلاعات مقامات این شهر هدف این است که حمایت بی دریغ شهرداری پاریس از مردم اوکراین و تمایل آنها برای همکاری با یکدیگر برای بازسازی  این کشور مورد تاکید قرار گیرد.

در 24 فوریه 2022، جنگ اوکراین با حمله به روسیه آغاز شد. بنای تاریخی پاریس قرار است از پنجشنبه تا یکشنبه به رنگ زرد و آبی روشن شود.

چین با مجارستان برای یافتن راهکار صلح برای اوکراین همکاری می کند

چین می گوید که می خواهد با مجارستان برای یافتن راه حل صلح برای جنگ اوکراین همکاری کند. این خبر را وانگ یی، دیپلمات ارشد چین در سفر به بوداپست گفت . برخلاف 26 کشور دیگر اتحادیه اروپا، این کشور اتحادیه اروپا در این مناقشه سیاست دوستدار روسیه را دنبال می کند. پکن هیچ تحریمی علیه مسکو اعمال نکرده است، اما رسما تحریم های کشورهای G7 را نیز نقض نکرده است.

واکنش لهستان به سفر بایدن به اوکراین

لهستان سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به کی یف را به عنوان تأیید مجدد تعهد آمریکا به اوکراین و نشانه ایمان به پیروزی آن تلقی کرد. مارسین پرزیداچ، مشاور سیاست خارجی رئیس جمهور لهستان روز دوشنبه در توییتر نوشت: ما از اعلام کمک نظامی با رضایت استقبال می کنیم، زیرا ما را به صلح بسیار نزدیکتر می کند.

ابراز نگرانی آلمان درباره پیشنهاد ماکرون برای ایجاد بازدارندگی هسته ای مشترک اروپا

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان نسبت به پیشنهاد امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای بازدارندگی هسته ای مشترک اروپا ابراز نگرانی کرده است. این مقام آلمانی روز دوشنبه پس از دیدار با همتای فیلیپینی خود انریکه مانالو در برلین گفت که دولت فدرال مسیر خریدهای جدید را در زمینه اشتراک هسته ای با ایالات متحده تعیین کرده است.  وی افزود که اکنون این موضوع در مذاکرات بودجه نیز ترویج خواهد شد.

 به گفته وی آلمان ده ها سال است که با جت های جنگنده خود در بازدارندگی هسته ای ناتو نقش داشته است. آنها در پایگاه هوایی بوشل در منطقه ایفل راینلند-فالتز مستقر هستند تا در مواقع اضطراری بمب های هسته ای ایالات متحده را که در آنجا ذخیره شده است مستقر کنند.  وی گفت: به این می گویند اشتراک هسته ای.  جت های جنگنده تورنادو که در حال حاضر برای این منظور برنامه ریزی شده اند قرار است با جت های رادار گریز مدرن از نوع آمریکایی F-35 جایگزین شوند. این یکی از بزرگترین پروژه های تسلیحاتی بوندسوهر است.

درخواست آمریکا از ترکیه برای موافقت  با  پیوستن سریع سوئد و فنلاند به ناتو  

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در سفر به ترکیه قاطعانه خواستار پیوستن به زودی  سوئد و فنلاند به ناتو شد. بلینکن روز دوشنبه در دیدار با مولود چاووش اوغلو، همتای ترک خود در آنکارا گفت که ایالات متحده از گنجاندن این دو کشور در سریع ترین زمان ممکن حمایت می کند. هر دو کشور قبلاً با اقدامات مشخصی به ترکیه نزدیک شده اند. ترکیه تاکنون این  روند را مسدود کرده است. تمام 30 عضو کنونی ائتلاف نظامی غرب باید با  این توسعه موافقت کنند. مجارستان نیز هنوز با این مسئله موافقت نکرده است.

سوئد و فنلاند در ماه می 2022 پس از چندین دهه بی طرفی تحت تأثیر جنگ روسیه علیه اوکراین، درخواست پذیرش در ائتلاف ناتو را دادند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، مخالفت را در درجه اول با ادعای حمایت سوئد از تروریست ها از سوی ترکیه توجیه کرد. در همین حال چاووش اوغلو وزیر امور خارجه از کنگره آمریکا درخواست کرده است تا با تحویل جنگنده های اف 16 به ترکیه موافقت کند.  وی تاکید کرد: این توافق هیچ ارتباطی با گسترش شمال ناتو ندارد.

چین ادعای آمریکا درباره فروش تسلیحات به روسیه را نشر اطلاعات نادرست دانست

چین اظهارات آمریکا در مورد فروش احتمالی تسلیحات چینی به روسیه را تکذیب کرد.  وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که دولت واشنگتن در حال انتشار اطلاعات غلط است.  وی افزود: چین هیچ اشاره ای از سوی ایالات متحده در مورد روابط چین و روسیه را نخواهد پذیرفت. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا دیروز گفت که دولت آمریکا نگران است که چین در حال بررسی «حمایت مرگبار» از روسیه در جنگ اوکراین است.

وانگ ونبین، گفت: این ایالات متحده است و نه چین که دائماً به میدان جنگ سلاح می فرستد. ما از ایالات متحده می خواهیم که اقدامات خود را به طور جدی بررسی کند و برای خنثی کردن اوضاع، ترویج صلح و گفتگو و جلوگیری از انتشار سرزنش و اطلاعات نادرست، اقدامات بیشتری انجام دهد.  وی افزود: در مناقشه اوکراین، چین تلاش می‌کند تا صلح را ترویج کند و از گفت‌وگو حمایت کند.

در همین حال، بر اساس گزارش رسانه ها وانگ یی، دیپلمات ارشد چینی به مسکو سفر کرد تا درباره طرح احتمالی صلح گفتگو کند. روزنامه روسی کومرسانت می نویسد هدف اصلی از سفر او تقویت نقش چین در حل و فصل مناقشه اوکراین است. ظاهراً چین می‌خواهد در سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین در 24 فوریه، پیشنهادهایی برای راه‌حل صلح ارائه کند.

عواقب جنگ اوکراین همچنان دامنگیر اقتصاد آلمان خواهد بود

بر اساس اطلاعات مؤسسه تحقیقات اقتصادی آلمان (DIW)، پس از زیان 100 میلیارد یورویی در سال 2022، اقتصاد آلمان همچنان با پیامدهای جنگ اوکراین در ماه های آینده مبارزه خواهد کرد. مهمتر از همه، وابستگی زیاد این کشور به منابع انرژی روسیه احتمالاً رشد اقتصادی را همچنان تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین، مارسل فراتزشر، عضو هیئت مدیره DIW از دولت فدرال و شرکت‌ها خواست تا اقدامی انجام دهند.

هشدار لوکزامبورگ به چین درباره عواقب ارسال تسلیحات برای روسیه

یان آزلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ هشدار داده است که جنگ اوکراین ممکن است در نتیجه تحویل تسلیحات چینی به روسیه تشدید شود.  وی در سخنانی در سایت  رادیو آلمان  قبل از دیدار با سایر وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: این یک نقطه عطف خواهد بود  و نه برای بهتر شدن.  وی افزود: اگر چین واقعاً به روسیه تسلیحات می‌دهد، این باید عواقبی برای تعامل با جمهوری خلق داشته باشد. آزلبورن گفت: امیدوارم به این نتیجه نرسد. اما تحویل تسلیحات پنهان  نیز عواقبی خواهد داشت.

آزلبورن توضیح داد که در نشست امروز بروکسل نه تنها درباره دهمین بسته تحریمی علیه روسیه، بلکه تحریم ها علیه هفت شرکت ایرانی نیز بحث خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر چین بخواهد تسلیحات عرضه کند، چیزی مشابه می تواند خیلی سریع دنبال شود.  این باید توسط چین به دقت مورد توجه قرار گیرد.

ایالات متحده آمریکا هم  قبلاً از چنین تحویل تسلیحاتی احتمالی صحبت کرده بود. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا  روز یکشنبه به سی بی اس گفت که چین در حال بررسی ارائه حمایت مرگبار از روسیه است. وقتی از بلینکن پرسیدند منظورش از آن چیست، پاسخ داد: “سلاح ها، در درجه اول سلاح.”

درخواست پارلمان اروپا برای تشدید تحریم ها علیه روسیه

به گفته “روبرتا متسولا”، رئیس پارلمان اروپا، یک دادگاه ویژه باید کار خود را برای محاکمه جنایات جنگی مشکوک روسیه در اوکراین آغاز کند. متسولا در مقاله ای مهمان برای یک رسانه آلمانی  می نویسد که در حالی که اوکراین در تلاش است تا به اروپایی شکل گرفته از قوانین، ارزش ها، برابری و عدالت بپیوندد، کرملین تمام تلاش خود را برای از بین بردن این ارزش های اروپایی انجام می دهد.

او تاکید کرد که اروپا در کنار نیروهای مسلح اوکراینی است که برای آزادی، دموکراسی و نظم جهانی مبتنی بر قوانین می‌جنگند . وی افزود: بنابراین، پارلمان اروپا خواستار ایجاد یک دادگاه ویژه است که بتواند همه کسانی را که مسئول جنایات جنگی هستند، مورد حسابرسی قرار دهد.

 وی افزود: تحریم ها علیه روسیه و حامیان آن نیز باید گسترش یابد.

این مقام اروپایی گفت: ما باید بر سایر کشورها و شرکت های خصوصی که هنوز با کرملین تجارت می کنند، فشار بیاوریم. هیچ تجارت طبق معمول با روسیه نمی تواند وجود داشته باشد.

متسولا گفت: در همین حال، پارلمان اروپا در حال آماده سازی مذاکرات الحاق اتحادیه اروپا با اوکراین است . این مذاکرات باید در اسرع وقت پس از پایان جنگ باز شوند.

یونسکو در حمایت از آثار فرهنگی به اوکراین کمک می کند

دارایی های فرهنگی متعددی تحت تأثیر جنگ اوکراین قرار گرفته است. بر اساس بررسی سالانه یونسکو، در مجموع 240 مکان فرهنگی در اوکراین از آغاز جنگ آسیب دیده است. اینها شامل 105 مکان مذهبی، 18 موزه و 12 کتابخانه است. با این حال، سایت های میراث جهانی یونسکو تاکنون هیچ آسیبی ندیده اند.  اما برای مثال، شهر قدیمی اودسا در فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار گرفته است.

از آغاز جنگ، یونسکو به اوکراین در مورد چگونگی حفاظت از میراث فرهنگی خود مشاوره می دهد. از جمله برای این منظور  مواد محافظ برای نماها و مجسمه ها و همچنین ژنراتورهای برق وارد  این کشور شد. چندین اثر فرهنگی آسیب دیده نیز با کمک یونسکو بازسازی شده اند. سازمان فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد می خواهد در آینده مراکزی برای حمایت از زندگی فرهنگی راه اندازی کند. اولین آن در حال حاضر در لویو، غرب اوکراین در حال ساخت است.

آموزش در مدارس و دانشگاه ها در اوکراین نیز به شدت تحت تأثیر جنگ قرار گرفت.  بر اساس گزارش یونسکو، 3000 موسسه آموزشی آسیب دیده و 400 موسسه به طور کامل ویران شده است. در حال حاضر حدود 1.8 میلیون دانشجو در این کشور فقط تحصیلات خود را به صورت آنلاین دنبال می کنند.

صندوق نجات کودکان: روزانه چهار کودک به طور میانگین در جنگ اوکراین کشته یا مجروح می شوند

بر اساس اطلاعات  صندوق نجات کودکان ، هر روز به طور متوسط چهار کودک در جنگ اوکراین مجروح یا کشته می شوند، اگرچه تعداد موارد گزارش نشده احتمالاً بسیار بیشتر است. اینگر اشینگ، رئیس این نهاد حفاظت از کودکان در ارائه گزارش مرتبط گفت: برای کودکان، این جنگ یکساله یک فاجعه است.  به گفته وی، گزارش هایی از بدترین جنایات خشونت آمیز علیه کودکان از جمله شکنجه، خشونت جنسی و قتل وجود دارد. بسیاری از موارد هرگز گزارش نمی شوند.

بر اساس این گزارش علاوه بر صدمات جسمی، بسیاری از کودکان نیز با ترس دائمی زندگی می کنند.  در این گزارش آمده است:  از آغاز جنگ، هر کودک در اوکراین به طور متوسط 920 ساعت یعنی بیش از یک ماه را در پناهگاه ها سپری کرده است. وضعیت به ویژه در مناطق نزدیک به جبهه چشمگیر و متشنج است: آشینگ گفت: محصور شدن در زیر زمین تجربه وحشتناکی است که کودکان هرگز فراموش نخواهند کرد.

 بر این اساس از دست دادن اقوام یا تجربه فرار نیز تأثیر روانی بر بسیاری از کودکان در اوکراین خواهد داشت. به گفته صندوق نجات کودکان  دریافت مراقبت های روانی و بازگشت سریع به مدرسه بسیار مهم است.  در بسیاری از جاها، در حال حاضر فقط آموزش آنلاین امکان پذیر است.  با این حال، از هر سه کودک یکی تلفن همراه برای این نوع آموزش هم ندارد.

دیدار پادشاه انگلیس از محل آموزش سربازان اوکراینی در انگلیس

چارلز سوم، ادشاه بریتانیا از اوکراینی ها ی در حال  آموزش نظامی در ویلتشایر انگلستان بازدید کرد. ارتش بریتانیا در یک دوره چند هفته ای، اوکراینی ها را – اغلب با تجربه نظامی اندک – برای نبرد دفاعی آموزش می دهد.  چارلز در مصاحبه با یکی از افسران ارشد به خبرگزاری بریتانیایی پی ای گفت: بچه ها عالی هستید، من نمی دانم چگونه این کار را انجام می دهید. من سرشار از  وجد و تحسین هستم.

پادشاه انگلیس سربازان را در حال تمرین جنگ و اجرای مجدد نبرد مشاهده کرد و با مربیان و شرکت کنندگان  تبادل نظر کرد. آموزش فشرده نظامی همچنین شامل تمرین هدف و دوره های کمک های اولیه است. پس از پنج هفته، سربازان به کشور خود باز می گردند و برخی مستقیماً به جبهه می روند. تا به امروز، حدود 10000 اوکراینی در این آموزش در بریتانیا شرکت کرده اند. امسال 20000 مورد دیگر اضافه خواهد شد.

ابراز رضایت وزیر دفاع آلمان از نحوه پیشرفت آموزش سربازان اوکراینی

ارتش آلمان از اواخر ژانویه در مونستر به آموزش نحوه استفاده از خودروی رزمی پیاده نظام ماردر برای نیروهای اوکراینی پرداخته است و از هفته گذشته نیز روی تانک رزمی لئوپارد 2  به آن ها آموزش می دهد.

“بوریس پیستوریوس “، وزیر دفاع آلمان  در طی یک بازدید تحت تأثیر قرار گرفت که چگونه سربازان اوکراینی چقدر سریع به مهارت هایی دست یافتند. وی تاکید کرد:  آموزش نقطه قوت بوندسوهر است.

وعده بایدن به اوکراین برای ارسال تسلیحات بیشتر

 جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر خود به کی یف، از ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین خبر داد.  بایدن متعهد شد 500 میلیون دلار کمک نظامی جدید به اوکراین ارائه کند.   به گفته وی دولت آمریکا  می خواهد مهمات توپخانه، هویتزر، موشک های ضد تانک جاولین و رادارهای نظارتی را به اوکراین بدهد.

 “ولادیمیر زلنسکی”، رئیس جمهور آمریکا هم سفر رئیس جمهور آمریکا به این کشور را نشانه بسیار مهمی از حمایت خواند. سفر بایدن و تحویل تسلیحات جدید وعده داده شده یک سیگنال غیرقابل انکار است مبنی بر اینکه روسیه هیچ شانسی برای پیروزی در جنگ ندارد.

استقبال دولت فدرال آلمان از سفر باید به اوکراین

دولت فدرال آلمان هم  سفر جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده به کی یف را یک سیگنال خوب توصیف کرده است. استفن هبستریت، سخنگوی دولت البته نخواست سفر بایدن به کی‌یف، پایتخت اوکراین را ارزیابی کند.  یورگن هارت ، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی در پارلمان آلمان هم  در عین حال از اولاف شولتز، صدراعظم آلمان نیز خواست به اوکراین سفر کند. هارت گفت: صدراعظم باید بایدن را به عنوان الگو انتخاب کند و با دیدار مجدد از کی یف تاکید کند که آلمان در کنار اوکراین است.

 هارت با انجام این کار، بر نقش رهبری ایالات متحده تأکید می کند که اوکراین به دلیل تردید آلمان و اروپا به شدت به آن وابسته است.

وی تاکید کرد: سفر بایدن به اوکراین در زمان مناسب انجام می شود. هارت گفت که دولت فدرال می تواند خوشحال باشد که چنین رئیس جمهور ایالات متحده را در کنار خود دارد. وی افزود: شما باید برای حمایت از او در بازسازی ساختار امنیتی اروپا بیشتر تلاش کنید.

هلند مدعی شد: شواهدی از برنامه های خرابکارانه روسیه در دریای شمال مشاهده می شود

هلند مدعی شد که روسیه ماه هاست که سیستم انرژی دریای شمال را جستجو می کند. آژانس‌های اطلاعاتی هلند MIVD و AIVD در گزارشی مشترک اعلام کردند که روسیه مخفیانه در حال نقشه‌برداری از زیرساخت‌های مهم دریایی مانند کابل‌های اینترنت، خطوط لوله گاز و توربین‌های بادی دریایی است.

بر این اساس بازیگران روسی همچنین  در حال انجام فعالیت هایی هستند که نشان دهنده آمادگی برای اخلال و خرابکاری است. جان سویلنز، رئیس MIVD می گوید: این اولین بار است که چنین چیزی را می بینیم.

آمریکا : روسیه را درباره سفر بایدن به اوکراین مطلع کردیم

دفتر رئیس جمهور آمریکا می گوید از قبل دولت روسیه را در مورد سفر جو بایدن به اوکراین مطلع کرده است. بر این اساس ارتباط اولیه با روس ها برای جلوگیری از درگیری وجود داشت.   دفتر ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد که این برای جلوگیری از محاسبه اشتباهی بود که می توانست هر دو قدرت هسته ای را با هم درگیر کند.

رؤسای جمهور ایالات متحده به ندرت به مناطق درگیری سفر می کنند که در آن ایالات متحده و متحدانش حریم هوایی را کنترل نمی کنند.

استونی: اوکراین نیاز فوری به مهمات جدید دارد

به گفته اورماس رینسالو، وزیر امور خارجه استونی، نیروهای مسلح اوکراین نیاز فوری به مهمات جدید دارند تا بتوانند از خود در برابر روسیه دفاع کنند.  وی گفت: گلوله های اوکراین در حال تمام شدن است.

استونی مدتهاست درباره یک برنامه تدارکات اروپایی مشترک برای کمک به اوکراین  تبلیغ می کند.  به گفته وزیر امور خارجه این کشور، این شامل مهمات توپخانه با کالیبر 155 میلی متر است. هدف این است که در ابتدا یک میلیون گلوله توپ ارسال شود. وی  هزینه ها برای این منظوررا چهار میلیارد یورو اعلام کرد.

وزیر  امور خارجه استونی گفت: امروز شرایطی داریم که روسیه در یک روز به اندازه تولید اتحادیه اروپا در یک ماه موشک استفاده می‌کند.  ظرفیت‌های تولید کنونی صنعت تسلیحات اروپا کاملاً غیرقابل قبول است.  “جوزپ بورل”، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: همه چیز برای تامین مهمات کافی انجام خواهد شد. به عنوان مثال، پول حاصل از به اصطلاح تسهیلات صلح اروپا را می توان برای خرید مشترک استفاده کرد.

لغو سفر وزیر امور خارجه اوکراین به بروکسل

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین به صورت غافلگیرکننده  به دیدار وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل نرفت. توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد بدون اشاره به جزئیات گفت: آقای کولبا تعهدات دیگری نیز دارد. خود کول‌با در توییتر تأیید کرد که نمی‌تواند شخصاً در آنجا حضور داشته باشد، اما هیچ دلیلی ارائه نکرد. در بروکسل گمانه زنی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه این لغو ممکن است مربوط به سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به کی یف باشد.

زلنسکی در نشست جی 7 به مناسبت سالگرد جنگ اوکراین شرکت می کند

ژاپن  برای سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین در 24 فوریه، نشست ویژه سران کشورها و دولت های کشورهای عضو G7 را برنامه ریزی کرده است. گفته می شود ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز در این مذاکرات حضور خواهد داشت.

نخست وزیر ژاپن از نشانه ای از اتحاد بین گروه 7 و اوکراین صحبت کرد. جی 7  شامل ژاپن، ایالات متحده، کانادا، ایتالیا، فرانسه، بریتانیا و آلمان است.

ژاپن همچنین  5.5 میلیارد دلار کمک مالی به اوکراین را اعلام کرد.  دولت این کشور اعلام کرد: هنوز نیاز به حمایت از مردمی وجود دارد که معیشت آنها در اثر جنگ از بین رفته است. ژاپن همچنین می خواهد به بازسازی زیرساخت ها در این کشور کمک کند.

درخواست مجدد اوکراین از اتحادیه اروپا برای تحویل مهمات

در آستانه  نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، دمیترو کولبا از اتحادیه اروپا خواست تا مهمات اوکراین را تامین کند.  وزیر خارجه اوکراین در توییتی نوشت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند یک میلیون اسلحه کالیبر 155 میلی‌متری را به اوکراین تحویل دهند.

کولبا از پیشنهاد استونی برای تهیه مشترک مهمات در اتحادیه اروپا تشکر کرد.  وی نوشت: ما قویاً از این ابتکار حمایت می‌کنیم و خواهان اجرای آن هستیم. با این حال وی اعلام کرد که  برخلاف انتظارات، او امروز شخصا به بروکسل سفر نخواهد کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز  درباره حمایت بیشتر از اوکراین در پایتخت بلژیک گفتگو می کنند.

12:30- زلنسکی: کی‌یف هیچ مدرکی دال بر کمک نظامی چین به روسیه ندارد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه با روزنامه کوریره دلا سرا  که امروز دوشنبه منتشر شد، تاکید کرد که  کی‌یف هیچ مدرکی در رابطه با ارائه کمک نظامی از سوی پکن به مسکو در اختیار ندارد.

زلنسکی در پاسخ به این سئوال که آیا در حال حاضر مدرکی مبنی بر تامین تسلیحاتی از چین به روسیه بدست آمده، گفت: خیر، ما علامتی در این رابطه ندیده‌ایم. وی در عین حال یادآور شد که کی‌یف علاقه مند است که پکن”در کنار” اوکراین باشد.

رئیس جمهوری اوکراین معتقد است: “ولی من فعلاً چنین امکانی را نمی بینم. اگر آنها با روسیه باشند، درگیری کنونی به یک جنگ جهانی سوم تبدیل خواهد شد و چین این خطر را درک می کند.”

مقامات اوکراینی پیش از این اذعان داشتند که مقامات پکن تاکنون به سیاست بی طرفی خود در رابطه با درگیری نظامی در این کشور پایبند مانده‌اند.

12:25- چین: آمریکا باید مواضع خود در قبال اوکراین را تغییر دهد

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز دوشنبه اعلام کرد که مقامات پکن انتقاد آمریکا از روابط چین و روسیه را نمی پذیرند و از واشنگتن می خواهند که مسئولانه با مشکل اوکراین برخورد کرده و در مواضع خود در این رابطه تجدید نظر کند.

این دیپلمات در یک نشست مطبوعاتی با بیان ادعای طرف آمریکایی درباره کمک نظامی پکن به مسکو، تاکید کرد: «ما هرگز اظهارات انتقادی ایالات متحده در خصوص روابط چین و روسیه را مناسب ندانسته‌ایم، واشنگتن حتی ما را تحت فشار قرار داده است، که این برخورد اصلا پذیرفته شده نیست. ما از ایالات متحده می‌خواهیم تا در مورد اقدامات خود تأمل بیشتری نموده و گام‌های واقعی برای برقراری آتش بس و پیشبرد مذاکرات صلح درباره اوکراین بردارد.»

سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد که این ایالات متحده و نه چین است که به یک طرف این مناقشه، یعنی اوکراین، تسلیحات نظامی می دهد و در تشدید درگیری‌ها نقش دارد. وانگ افزود: «طرف آمریکایی صلاحیت آن را ندارد که به جمهوری خلق چین بگوید ما چه کاری باید انجام دهیم».

وی با تاکید اینکه، پکن همواره از حل و فصل مسالمت آمیز بحران اوکراین حمایت کرده است، افزود: ایالات متحده باید از سرزنش دیگران دست برداشته و انتشار اطلاعات نادرست را متوقف کند.

12:10- نیروهای روسیه مقادیر زیادی از تجهیزات نظامی ناتو را در اوکراین نابود کردند

دفتر مطبوعاتی سرویس اطلاعات خارجی روسیه امروز، دوشنبه به خبرنگاران گزارش داد که از ماه دسامبر سال 2021، کشورهای عضو ناتو تعداد زیادی تجهیزات نظامی، از جمله یک هزار و 170 سامانه دفاع هوایی، 440 دستگاه تانک، یک هزار و 510 خودروی جنگی پیاده نظام و 655 سامانه توپخانه را به  ارتش اوکراین تحویل دادند.

این دفتر یادآور شده، علاوه بر این، نیروهای مسلح اوکراینی از کشورهای ناتو 9 هزار و 800 موشک برای سیستم های موشک پرتاب چندگانه، 609 هزار گلوله ضد تانک و یک میلیون و 206 هزار گلوله خمپاره دریافت کردند.

سرویس اطلاعات خارجی روسیه تاکید کرد که “بیشتر تجهیزات نظامی ارائه شده توسط کشورهای غربی در جریان حملات نیروهای مسلح روسیه به مواضع نیروهای اوکراینی منهدم شده است”.

11:44- مقام روس: حدود 700 نظامی اوکراینی به جنایت جنگی متهم شده‌اند

الکساندر باستریکین، رئیس کمیته تحقیقات روسیه، امروز در مصاحبه با خبرگزاری تاس اعلام کرد که تقریباً 700 نیروی نظامی اوکراینی متهم به جنایت و استفاده از وسایل وروش‌های ممنوعه در جنگ هستند.

به گفته وی، در حال حاضر 680 نفر تحت تعقیب قضایی قرار داشته و حکم بازداشت برای 403 متهم  دیگر صادر شده است. رئیس کمیته تحقیقات روسیه یادآور شد که در میان متهمان 118 نفر از فرماندهان و مقامات بلندپایه نیروهای مسلح اوکراین و وزارت دفاع اوکراین هستند. تاکنون 136 متهم به صورت غیابی محکوم شده‌اند.

به گفته باستریکین، نظامیان اوکراینی که تسلیم شده‌اند نیز از لحاظ دست داشتن در جنایات علیه مردم غیرنظامی و نیروهای مسلح روسیه بررسی می شوند.

وی همچنین یادآور شد که پس از آغاز درگیریهای نظامی در اوکراین، در روسیه، 152 پرونده جنایی در خصوص اخبار جعلی مربوط به نیروهای مسلح روسیه گشوده شده است.

بر اساس این اطلاعات، در این رابطه 136 نفر تحت تعقیب قراردارند، 53 پرونده جنایی به دادگاه ارسال شده و 16 حکم صادر شده است. رئیس کمیته تحقیقات روسیه تاکید کرد که مجازات شدید برای چنین جنایاتی به دلیل در معرض خطر قرار دادن امنیت جامعه کاملاً موجه است.

11:17- از سال 2014، بیش از 5 هزار نفر در دونباس کشته شده‌اند

الکساندر باستریکین، رئیس کمیته تحقیقات روسیه امروز اعلام کرد که از سال 2014 به اینطرف، بیش از 5 هزار نفر از مردم ساکن منطقه دونباس قربانی جنایات نظامیان اوکراینی شده و تقریباً 9 هزار نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند.

این مقام روس در مصاحبه با خبرگزاری تاس گفت: «بر اساس تحقیقات این کمیته، در نتیجه اقدامات جنایتکارانه طرف اوکراینی، تقریباً 14 هزار نفر از ساکنان دونباس طی 9 سال گذشته متحمل آسیبهای جدی جانی و مالی شده‌اند. از این تعداد، بیش از 5 هزار کشته و تقریبا 9 هزار زخمی شدند.»

باستریکین با اشاره به اینکه کمیته تحقیقات روسیه شواهدی بسیاری را از دست داشتن مقامات نظامی و سیاسی اوکراین در نسل کشی مردم روس زبان منطقه دونباس جمع آوری کرده، یادآور شد که در چارچوب تحقیقات مربوط به پرونده جنایات مقامات کی‌یف، در مجموع بیش از 120 هزار نفر از مردم ساکن این منطقه به عنوان قربانی اقدامات آنها شناخته شده‌اند.

زلنسکی: «طرح صلح» من شامل تضمین‌هایی از سوی آمریکا و چین است

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی  Corriere della Sera که صبح امروز منتشر شده، اعلام کرد که خود «طرح صلحی» را برای حل و فصل مناقشه کنونی را ارائه داده است که شامل دریافت تضمین‌های امنیتی از سوی ایالات متحده، چین و دیگر «کشورهای بزرگ» است.

زلنسکی گفت: “امیدوارم جامعه بین المللی در این راستا متحد شود و از طرح صلح 10 ماده‌ای من که شامل تضمین های ایالات متحده، چین و قدرت های بزرگ است، حمایت کند.”

به گفته وی، طرحی که او تدوین کردهت، با هدف دستیابی به “صلح گسترده در جهان” است. رئیس جمهوری اوکراین مدعی شد: “برنامه من برای کل جامعه جهانی مناسب است”.

زلنسکی همچنین گفت که در بحبوحه گزارش‌ها مبنی بر کمک نظامی احتمالی چین به روسیه، وی شخصاً از مقامات چینی درخواست کرده تا از چنین اقدامی خودداری کنند. وی ابراز امیدواری کرد که پکن “موضع گیری واقع بینانه خود” را حفظ کند، زیرا در غیر این صورت، به عقیده او، جهان از سوی وقوع جنگ جهانی سوم تهدید می شود.

این سیاستمدار افزود: روابط ما با چین همیشه عالی بوده است، ما سال‌ها رابطه اقتصادی قوی داشته‌ایم و به نفع همه است که این وضعیت تغییر نکند.

زلنسکی از آلمان، فرانسه و ایتالیا خواست به بازسازی اوکراین کمک کنند

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد که انتظار دارد سرمایه گذاری  قابل توجهی از سوی آلمان، فرانسه و ایتالیا برای بازسازی این کشور انجام شود. زلنسکی این موضوع را در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی  Corriere della Sera بیان کرد. وی گفت: ما منتظر سرمایه گذاری های قابل توجه فرانسوی، آلمانی و البته ایتالیایی هستیم. ما از شرکت‌های شما دعوت می‌کنیم تا با ما همکاری کنند، بیایند و در بازسازی کشور ما مشارکت داشته باشند.»

به گفته زلنسکی، اوکراین تصمیم گرفته است که اولویت را به بازار کشورهای اروپایی بدهد. وی همچنین یادآور شد که اوکراین به کمک ایالات متحده در ایجاد فناوری های پیشرفته در این کشور نیاز دارد.

زلنسکی: نیروهای اوکراینی به هر قیمت و تا آخرین نفر از آرتیموفسک دفاع نخواهند کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در بخش دیگری از مصاحبه  خود با روزنامه ایتالیایی  Corriere della Sera که صبح امروز منتشر شده، تاکید کرد که نیروهای مسلح اوکراین به هر قیمتی و تا آخرین مبارز برای حفظ  آرتیموفسک (به نام اوکراینی – باخموت) نخواهند جنگند، زیرا این شهر چندان بزرگ نیست.

زلنسکی گفت: «این شهر به خصوص و چندان بزرگ نیست و در واقع، مانند بسیاری دیگر از شهرهای منطقه دونباس کوچک است. برای ما مهم است که از آن دفاع کنیم، اما نه به هر قیمتی و در ازای کشته شدن همه سربازان ما.»

به عقیده وی، نیروهای روسی قصد دارند بیشتر به سمت کراماتورسک و اسلاویانسک، به سمت مرزهای منطقه دونباس و به سمت رودخانه دنپر حرکت کنند. زلنسکی مدعی شد که نیروهای اوکراینی همچنان در حال مقاومت هستند و در حال حاضر در حال آماده سازی یک عملیات ضد حمله دیگر هستند.

پیش از این آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با نشریه ساندی تایمز گفته بود که نیروهای مسلح اوکراین به هیچ وجه قصد خارج شدن  از آرتیموفسک را ندارند.

برگزاری اعتراضات گسترده علیه حمایت نظامی آمریکا از اوکراین در مرکز واشنگتن 

صدها نفر از مردم آمریکا شب گذشته، یکشنبه در تظاهراتی در مرکز شهر واشنگتن شرکت کردند و از مقامات کشورشان خواستند تا کمک نظامی به اوکراین را متوقف کنند، ناتو را منحل کرده و بودجه پنتاگون را کاهش دهند.

لازم به یادآوری است که “راهپیمایی خشم علیه ماشین جنگی” توسط حزب لیبرتاریان سازماندهی شده بود. به گفته سازمان دهندگان این اقدام، شرکت کنندگان خواستار پایان دادن به حمایت مالی و نظامی از اوکراین و برگزای مذاکرات صلح و همچنین انحلال ناتو هستند.  معترضان حتی بنرهایی علیه «حمایت از نازی‌ها در اوکراین» و حتی پرچم های روسیه را در دست دارند. در دستان یکی از معترضان، پوستری دیده می شد که روی آن نوشته شده بود: «بایدن نورد استریم را منفجر کرد».

ران پل، نماینده سابق کنگره آمریکا که از جمله سازمان دهندگان این اقدام است، گفت که هدف معترضان محکوم کردن “حرکت دیوانه وار واشنگتن به سمت جنگ جهانی سوم” است.

شرکت کنندگان در اعتراضات واشنگتن، دشمن آمریکا را دولت بایدن نامیدند

شرکت کنندگان در راهپیمایی در مرکز واشنگتن که شب گذشته علیه حمایت دولت ایالات متحده از اوکراین در واشنگتن برگزار شد، دشمن واقعی ایالات متحده را دولت جو بایدن نام بردند.

تارا رید، نویسنده و مشاور سابق مجلس سنا با اشاره به اینکه برای جو بایدن، رئیس جمهوری فعلی آمریکا کار می کرده، گفت،  برای او تعجب آور است که با روی کار آمدن دولت او، روابط آمریکا با روسیه تا این حد تشدید شده و بایدن جهان را در آستانه جنگ جهانی سوم قرار داده است.

وی گفت: واقعیت این است که روسیه دشمن ما نیست، چین هم دشمن ما نیست. دشمن واقعی صنایع نظامی آمریکا و دولت فاسد بایدن است. این سیاستمدار یادآور شد که که صنایع نظامی آمریکا از درگیری اوکراین پول زیادی در می آورد.

رید تاکید کرد: ایالات متحده بعد از خارج شدن از افغانستان، روی اوکراین متمرکز شد. دخالت آمریکا در امور داخلی سایر کشورها باید متوقف شود.

آنا رایت، سرهنگ و دیپلمات بازنشسته آمریکایی نیز گفت که تعهد ایالات متحده به تشدید مناقشات در سایر کشورها او را مجبور به ترک خدمات دولتی کرده است. به گفته او، خود به دلیل نقش آمریکا در جنگ در عراق از سمتش استعفا داد. رایت معتقد است که مهم نیست که چه کسی و به چه دلایلی درگیری را آغاز کرده باشد، برای اینکه غیرنظامیان هستند که در جریان آن کشته شده، “خانه های آنها ویران می شود و بسیاری از آنها پناهنده می شوند.”

رایت گفت: من اینجا هستم تا از آمریکایی ها بخواهم که بر نمایندگان کنگره خود فشار بیاورند تا به حمایت از پمپاژ سلاح به اوکراین پایان دهند و مذاکرات را آغاز کنند.

کنفرانس امنیتی مونیخ با سخنانی درباره پوتین به پایان رسید

کریستوف هویسگن، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ، در نطق پایانی خود ابراز عقیده کرد که غرب از ولادیمیر پوتین “خویشتن داری بیشتری” دارد.  وی گفت”«ما آمدیم که بمانیم. و ما استقامت و صبر بیشتری نسبت به ولادیمیر پوتین داریم.»

هویسگن در سخنرانی خود از «وحدت فراآتلانتیکی» صحبت کرد. به گفته وی، غرب باید “تکلیف خانه” خود را انجام دهد، از جمله افزایش هزینه های صنایع دفاعی برای حمایت از کی‌یف. وی همچنین از این که «گفتگوهای زیادی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ» صورت گرفت، ابراز خرسندی کرد.

یکی از مسائل تأثیرگذار برای هویسگن، سخنرانی ویدیویی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بود. وی ابراز امیدواری کرد که سال آینده رهبر اوکراین شخصاً در این کنفرانس شرکت کند.

هویسگن چند روز قبل گفته بود که کنفرانس مونیخ سال گذشته قرار بود بر تصمیمات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاثیر گذاشته و او را تحت تاثیر اتحاد غرب قرار دهد، اما این اتفاق نیفتاد.

رئیس کنفرانس همچنین یادآور شد که روسیه مقصر این واقعیت است که غرب مجبور است به جای سرمایه‌گذاری منابع خود در زمینه مبارزه با گرمایش زمین، مبلغ هنگفتی را برای کمک به اوکراین صرف کند.

فایننشال تایمز: کشورهای غربی نتوانستند آفریقا و آمریکای لاتین را در مونیخ در مقابل روسیه قرار دهند

تلاش کشورهای غربی برای برانگیختن کشورهای آفریقا و آمریکای لاتین علیه روسیه در چارچوب پنجاه و نهمین کنفرانس امنیتی مونیخ با شکست مواجه شد. این نتیجه گیری در مقاله ای در روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز که بامداد امروز، دوشنبه، منتشر شد، صورت گرفته است.

به عقیده نویسندگان این نشریه، رهبران غربی در طول این کنفرانس تلاش زیادی به خرج دادند تا همتایان خود از به اصطلاح “جنوب جهانی” را متقاعد کنند که اقدامات روسیه در اوکراین که امنیت کل جهان و نه تنها اروپا را تهدید می کند، را محکوم کنند.

این در حالی است که نمایندگان دولتهای آفریقایی و آمریکای لاتین به نوبه خود بیشتر نگران افزایش تورم، قیمت انرژی و مسائل مربوط به امنیت غذایی و نه فقط درگیری در اوکراین بودند.
به عنوان مثال، مائورو وی‌یرا، وزیر امور خارجه برزیل گفت که کل جهان باید راه حلی برای درگیری در اوکراین پیدا کند، زیرا کشورها «نمی‌توانند فقط به صحبت کردن درباره اوکراین ادامه دهند».

فرانسیا مارکز، معاون رئیس جمهوری کلمبیا تاکید کرد که مایل نیست در مورد اینکه چه کسی برنده یا بازنده درگیری کنونی در اوکراین خواهد بود، صحبت کند. وی ابراز امیدواری کرد که کشورهای اروپایی توجه بیشتری به مشکلات مربوط به تغییرات آب و هوایی داشته باشند.

و نخست وزیر نامیبیا، سارا کوگونگلوا-آمادیلا، در طول سخنرانی خود گفت که او علاقه مند است “مشکل اوکراین حل شود، ولی نه از طریق انداختن تمامی تقصیرها به گردن روسیه”. به نظر او، اروپا بهتر است پول اختصاص داده شده برای پمپاژ سلاح به کی‌یف که تنها باعث گسترش جنگ می شود، را برای ارتقای توسعه کشورها در آفریقا، آسیا و اتحادیه اروپا خرج  کند، جایی که بسیاری از مردم هنوز با مشکلات بسیار جدی روبرو هستند.

علاوه بر این، به نوشته فایننشال تایمز، بی اعتمادی به کشورهای غربی در میان کشورهای در حال توسعه بیشتر از قبل شده است، زیرا غرب از پرداخت غرامت برای آسیب های بلایای طبیعی و آب و هوایی و همچنین به دلیل امتناع از ارائه واکسن در دوره همه گیری ویروس کرونا در سال 2020 خودداری کرد.

بورل: اتحادیه اروپا ارتش کی‌یف است، زیرا این درگیری امنیت اروپا را تهدید می‌کند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که کشورهای اتحادیه اروپا در واقع ارتش اوکراین هستند، زیرا درگیری فعلی تهدیدی برای تمام امنیت اروپا است و حیات کشورهای اروپایی را تهدید می کند.

بورل در جریان سخنرانی روز یکشنبه خود در کنفرانس امنیتی در مونیخ از حاضران خواست که کمتر ولایمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را تشویق کنند و به جای این کار، بهتر است تسلیحات نظامی بیشتری برای او فراهم کنند. این دیپلمات ارشد اروپایی گفت: ما ارتش اوکراین هستیم، زیرا این جنگ یک چالش برای امنیت همگی ما است، یک چالش موجودیتی. اوکراین برای دفاع از امنیت اروپا به اندازه کافی سلاح دریافت کرده ، اما مهمات کمی دریافت می کند.

بورل یادآور شد که اوکراین از قبل به عضوی از خانواده اروپایی تبدیل شده است و تنها “نهادسازی این تصمیم” باقی مانده است.

پیش از این، در اواسط ماه فوریه، روزنامه فایننشال تایمز به نارضایتی تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل انتظار اوکراین برای ورود سریع و پیش از موعد به اتحادیه اروپا اشاره کرد. این نشریه یادآور شد که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به طور خصوصی از سیاستمداران اوکراینی به دلیل انتظار تکمیل سریع این روند و رهبری اتحادیه به دلیل تشویق بی اساس برای چنین امیدی، انتقاد کرده‌اند.

در اواسط فوریه، رئیس جمهوری اوکراین اعتراف کرد که تعدادی از رهبران جهان تنها پس از گذشت 10 سال این کشور را بخشی از اتحادیه اروپا می دانند. زلنسکی افزود: از قبل پیش بینی شده که اوکراین ممکن است 30 یا 50 سال دیگر شرایط پیوستن به اتحادیه اروپارا بدست آورد.

رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای روسیه: آمریکا امنیت اروپا را تهدید می‌کند

لئونید اسلوتسکی، رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای دولتی روسیه و رهبر حزب لیبرال دموکرات این کشور، معتقد است که این ایالات متحده با سیاست استعمار نوی خود، به ویژه با انفجار تاسیسات بسیار مهم انرژی، به امنیت اروپا آسیب می زند.

این مقام پارلمانی بامداد امروز، دوشنبه به سخنان جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا در کنفرانس امنیتی مونیخ، که اتحادیه اروپا را ارتش اوکراین نامیده، به این دلیل که به نظر او، درگیری اوکراین امنیت اروپا را تهدید می کند، واکنش نشان داد.اسلوتسکی در این مورد در کانال تلگرام خود نوشت: امنیت اروپا قبل از هر چیز توسط آمریکا تهدید می شود که یکی از ساختارهای بسیار مهم انرژی برای کشورهای اروپایی را منفجر کرده است و همچنین سیاست استعماری نوی خود را به جهت آسیب رساندن به منافع کشورهای اروپایی ترویج می دهد.

به گفته رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه، کشور اصلی نئو استعماری در حال حاضر ایالات متحده است و نه روسیه که از حاکمیت و استقلال خود دفاع می کند. وی همچنین تاکید کرد که مقامات اروپایی و آقای بورل آشکارا عملیات خرابکاری آمریکا در خطوط لوله گاز نورد استریم و نورد استریم 2 را نادیده گرفته اند.

علاوه بر این، اسلوتسکی یادآور شد که کنفرانس امنیتی مونیخ از یک مجمع که قبلاً در آن مسائل امنیتی مورد بحث قرار گرفته بود، اکنون به “یک عرصه ضد روسیه” دیگری برای ناتو تبدیل شده است.

ادعای نماینده کنگره آمریکا درباره پیشرفت در زمینه انتقال جنگنده‌های F-16 به اوکراین 

مایکل مک کال (نماینده جمهوری خواه از ایالت تگزاس)، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا، شب گذشته، یکشنبه، در گفتگو با شبکه سی ان ان ابراز عقیده کرد که احتمال انتقال جنگنده F-16 آمریکایی به اوکراین به تدریج در حال افزایش است.

مک کال در پاسخ به سوال مجری در مورد اینکه آیا باید انتظار داشت که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در مورد ارسال جت های جنگنده به کی یف تصمیم خواهد گرفت، گفت که “هرچه بیشتر تاخیر کنند، این درگیری طولانی تر خواهد شد.”

این سیاستمدار تاکید کرد: ایالات متحده باید تمام انواع تسلیحات مورد درخواستی مقامات کی‌یف را در اختیار آنها قرار دهد. او همچنین معتقد است که «پیشرفتی» در این زمینه صورت گرفته است.

پیش از این، جان کربی، نماینده شورای امنیت ملی در کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده از تصمیم متحدان خود برای انتقال جت های جنگنده خود به اوکراین استقبال خواهد کرد و  هرگز به شرکای خود نمی گوید که چه تسلیحاتی و چه زمانی باید آنها را به اوکراین تحویل دهند.

زلنسکی 333 شهروند روس را تحریم کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، 333 شهروند روس، از جمله سرمایه‌داران و بانکداران را تحریم کرد. فرمان مربوطه شب گذشته، یکشنبه امضا شد.

کسانی که تحت این محدودیت ها قرار گرفتند، اکنون دارایی های آنها مسدود شده، عملیات تجاری آنها بطور محدود یا به طور کامل متوقف می شود و مشارکت آنها در خصوصی سازی و اجاره اموال دولتی ممنوع است.

زلنسکی در اوایل ماه فوریه نیز از اعمال تحریم های جدیدی علیه 200 شرکت روسی و شرکت های مرتبط با صنعت هسته‌ای خبر داد. مدت زمان تحریم ها 50 سال تعیین شده است.

واشنگتن عرضه احتمالی تسلیحات از سوی چین به روسیه را خط قرمز خواند

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد شب گذشته، یکشنبه، اعلام کرد که عرضه تسلیحات نظامی از چین به روسیه برای استفاده در درگیری نظامی در اوکراین خط قرمزی برای آمریکا خواهد بود.

این دیپلمات آمریکایی گفت: به وضوح می دانیم که اگر هر نوع قصد یا تلاشی از سوی مقامات پکن برای حمایت از روسیه [در درگیری نظامی در اوکراین] وجود داشته باشد، این وضعیت غیرقابل قبول است و این اقدام به یک خط قرمزی تبدیل خواهد شد.

توماس-گرینفیلد یادآور شد که قبلاً به چین در مورد عواقب چنین اقدامی هشدار داده شده است. با این حال، به گفته وی، آمریکا قرار نیست برنامه های خود در این باره را اعلام کند. او در پایان گفت: «البته مسلماً ما برای مقامات چینی روشن کرده‌ایم که اگر چنین تصمیم نامطلوبی بگیرند، عواقب شدیدی در انتظار آنها خواهد بود.»

روز شنبه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که ایالات متحده نگران کمک احتمالی چین به روسیه در اجرای اقدامات نظامی خود در اوکراین است. بلینکن در همان روز به چین درباره عواقب آن در صورت ارائه  هر نوع کمکی به روسیه در پیشبرد اهداف خود در اوکراین هشدار داد.

پکن تمایلی به تأخیر و گسترش ابعاد بحران در اوکراین ندارد

وانگ ایی، رئیس دفتر کمیسیون روابط خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین روز یکشنبه در دیدار با دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، اعلام کرد که جمهوری خلق چین نمی‌خواهد بحران اوکراین را طولانی کند و گستردگی آن را افزایش دهد.

وانگ ایی گفت که چین به تلاش خود برای جلوگیری از بدتر شدن وخامت اوضاع در اوکراین و همچنین کمک به دستیابی به صلح بین کی‌یف و مسکو ادامه خواهد داد. این مقام چینی تاکید کرد: ما دوست نداریم شاهد طولانی شدن بحران اوکراین و افزایش مقیاس آن باشیم، ما قصد داریم با جامعه جهانی خط مشی کنونی خود برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع دنبال کنیم و پیوسته برای صلح مبارزه خواهیم کرد.

وانگ ایی: چین هرگز فشار و تهدیدهای آمریکا علیه روابطش با روسیه را نمی پذیرد

وانگ ایی، رئیس دفتر کمیسیون روابط خارجی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین روز یکشنبه در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در مونیخ اعلام کرد که مقامات پکن  هرگز اعمال فشار و تهدیدهای آمریکا علیه روابط روسیه و چین را نخواهند پذیرفت.

این مطلب روز یکشنبه در وب سایت رسمی وزارت خارجه چین منتشر شد. طبق این اطلاعات، وی گفت: ما هرگز دستورات و حتی تهدیدهای آمریکا برای اعمال فشار بر روابط روسیه و چین را نمی پذیریم.

یک روز پیش از آن، بلینکن در مصاحبه ای با شبکه NBC News گفته بود که ایالات متحده نگران کمک احتمالی چین به روسیه در انجام اقدامات نظامی در اوکراین است. در همان روز، بلینکن به وانگ ایی درباره عواقب ارائه کمک نظامی به روسیه هشدار داد.

کاخ سفید بار دیگر دست داشتن آمریکا در انفجارهای نورد استریم را تکذیب کرد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید شب گذشته، یکشنبه مدعی شد  که ایالات متحده در خرابکاری صورت گرفته در خطوط لوله گاز نورد استریم و نورد استریم 2 هیچ دخالتی نداشته است.

او در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز تاکید کرد: «ایالات متحده به هیچ وجه در این حادثه (خرابکاری) دخالتی ندارد.»

کربی همچنین یادآور شد که در مقاله‌ای که توسط سیمور هرش، روزنامه‌نگار برجسته آمریکایی منتشر شده است، «هیچ ذره‌ای از حقیقت وجود ندارد».

این در حالی است که مجری برنامه به سخنان جو بایدن اشاره کرد که سال گذشته ابراز اطمینان کرده بود که خطوط لوله گاز نورد استریم دیگر وجود نخواهد داشت و آمریکا این مشکل را حل خواهد کرد.

 انتظار بایدن از زلنسکی برای موفقیت سریع ارتش اوکراین در میدان نبرد 

روزنامه پولیتیکو فاش کرده است که پیش از سفر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به لهستان، کاخ سفید از کی‌یف خواسته است تا اقدامات نیروهای مسلح اوکراینی در میدان جنگ را افزایش داده و موفقیتی در این زمینه بدست آورد.

پولیتیکو روز یکشنبه نوشت: در آستانه سفر بایدن به لهستان، دولت ایالات متحده از رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی خواسته تا در کوتاهترین زمان ممکن دستاوردهایی در میدان نبرد را بدست آورد و احتمالاً یک عملیات ضد حمله را آغاز کند.

به گفته چندین مقام آگاه، کاخ سفید همچنین به تیم زلنسکی توصیه کرده که فوراً برای حمله آماده شوند، زیرا سلاح ها و کمک های واشنگتن و اروپا آزادانه در راه است و باید از آنها به بهترین نحو استفاده شود.  بر این اساس این اطلاعات، دولت ایالات متحده نگران آن است که در صورت عدم اقدام به موقع کی‌یف، حمایت همسایگان اروپایی اوکراین به زودی محدود شود.

به نوشته این نشریه، تحلیلگران نگرانند که روسیه در جنوب و شرق نیروهای مسلح اوکراین را شکست دهد و در این رابطه عرضه تسلیحات غربی به اوکراین کند شود. به گفته کارشناسان، روسیه همچنان دارای دو مزیت مهم در میدان جنگ است: تعداد نیروها و زمان. در این زمینه، اقدامات ناتو بسیار مشکوک و نامناسب است.

بلومبرگ:  هیچ شانسی برای پیوستن اوکراین به ناتو وجود ندارد

آژانس خبری بلومبرگ در روز یکشنبه در مقاله ای یادآور شده است که اوکراین در آینده قابل پیش بینی نمیتواند به عضویت پیمان آتلانتیک شمالی ناتو درآید.

در این تحلیل آمده است: «کی‌یف می‌تواند قربانی یک طنز بی‌رحمانه‌ای شود که تنها داشتن یک شرط برای عضویت در ناتو، غیرممکن است».

به گفته نویسنده این تحلیل، در مورد آینده اوکراین دو گزینه وجود دارد. اولین گزینه عضویت این کشور در ناتو را در نظر می گیرد، اما این اتفاق نمی افتد زیرا قوانینی وجود دارد که اجازه شروع روند پیوستن، در صورت وجود اختلافات ارضی یا درگیری مسلحانه با سایر کشورها، را نمی دهد.دومین گزینه حفظ این کشور به عنوان متحد غرب و ادامه تامین سلاح و تجهیزات سنگین برای کشور است که احتمال بیشتری دارد.

در این تحلیل یادآوری شده که حفظ نیروهای مسلح اوکراین برای کی‌یف بسیار دشوار است، زیرا  اقتصاد اوکراین در شرایط بسیار بدی قرار دارد و این کشور به شدت به غرب وابسته خواهد بود.

در پایان این مقاله  آمده است: «حتی اگر این کشور به ناتو نپیوندد، پایان درگیری نظامی ممکن است تنها آغاز تعهد بلندمدت غرب برای ارائه کمکهای بی پایان به اوکراین باشد».

تایمز: تنها 50 تانک تا آوریل به اوکراین تحویل داده خواهد شد

روزنامه انگلیسیی تایمز روز یکشنبه گزارش داده است که تا ماه آوریل (اواسط ماه فروردین)، اوکراین تنها 50 تانک از کشورهای غربی دریافت خواهد کرد که تنها حدود یک چهارم کل وسایل نقلیه وعده داده شده توسط شرکای غربی به این کشور است.

این روزنامه یادآور شده که طرف اوکراینی در انتظار حدود 320 تانک غربی است که تحویل آنها از قبل اعلام شده است. با این حال، برآوردها نشان دده که تنها حدود 50 نفر از آنها تا ماه آوریل – به دلایل مختلف – در خط مقدم جبهه نبرد خواهند بود.

این نشریه تاکید کرده که چنین تعداد کمی از خودروهای نظامی برای تأثیر قابل توجهی بر روند درگیری کاملاً ناکافی است.

واکنش مسکو به عدم امکان سازمان ملل برای تحقیق درباره انفجارهای نورد استریم

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد روز یکشنبه اظهارات مقامات این سازمان در مورد عدم وجود امکانات لازم برای تحقیق در مورد انفجارها در خطوط لوله گاز نورد استریم (جریان شمالی) را رد کرد.  به گفته وی، سازمان ملل متحد موقعیت خوبی برای ایجاد مکانیسم هایی برای بررسی حوادثی مانند خرابکاری صورت گرفته در خطوط لوله گاز نورد استریم و نورد استریم 2 دارد.

وی افزود: همانطور که می دانید، سازمان ملل چه در سوریه و چه در جاهای دیگر، در مواقع لزوم، مکانیسم هایی در این زمینه ایجاد کرده است. بدین ترتیب، نبنزیا به اظهارات استفان دوجاریک، نماینده دبیرکل سازمان جهانی، که پیش از این اشاره کرد که سازمان ملل ظاهراً هیچ مأموریتی برای تحقیق در مورد حوادث نورد استریم ندارد، واکنش نشان داد.

پیش از این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو در حال تدارک نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل به عملیات خرابکاری در خطوط لوله گاز نورد استریم است. وزیر  خارجه یادآور شد که با اظهارات مقامات سازمان ملل مبنی بر اینکه این سازمان حق بررسی حملات تروریستی را ندارد، مخالف است.

رئیس جمهور فرانسه: ناتو نتوانست اهداف خود را برای روسیه توضیح دهد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه با روزنامه “ژورنال دو دیمانش”  (Journal du Dimanche) ابراز عقیده کرد که کشورهای عضو ناتو نتوانستند مقاصد و اهداف خود را به وضوح برای روسیه توضیح دهند.

این روزنامه یادآور شد: به عقیده رئیس جمهوری فرانسه، ائتلاف آتلانتیک شمالی “ابزار مناسبی برای بازنگری در روابط با روسیه نیست و اعضای آن قادر به توضیح واضح مقاصد خود برای این کشور نبودند و این اهداف از سوی مسکو به عنوان توسعه طلبی ناتو تلقی شد.”

ماکرون افزود، دقیقاً چنین موضع گیری از سوی ناتو “تا حدودی” سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در کنفرانس امنیتی مونیخ در سال 2007 و اقدامات بعدی روسیه را توضیح می دهد.

پیش از این ، نشریه The American Thinker، یادآور شد که کشورهای غربی با نادیده گرفتن پیام اصلی سخنرانی پوتین در مونیخ در سال 2007 مرتکب اشتباهی شدند که در نهایت به درگیری نظامی در اوکراین منجر شد. این روزنامه تاکید کرد، طبیعی است که روسیه هرگز همسایه‌ای را که در کنار خود پر از تسلیحات نظامی آمریکایی باشد را تحمل نخواهد کرد.

کشورهای G7 و اتحادیه اروپا راه‌های ردیابی الماس‌های روسیه را بررسی می‌کنند

آژانس خبری بلومبرگ روز یکشنبه گزارش داد که کشورهای عضو گروه 7 و اتحادیه اروپا در حال بحث در خصوص یافتن راه هایی برای ردیابی الماس های روسیه هستند که می تواند اعمال محدودیت ها در فروش آنها را موثر کند.

این گزارش یادآور شد که ردیابی الماس در بازارهای جهانی کار آسانی نیست و بنابراین نباید انتظار داشت که این مشکل به زودی حل و فصل شود. البته تصریح شده که ممکن است هفته آینده کشورهای گروه 7 در این خصوص بیانیه ای صادر کنند.

تلاش‌های قبلی اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ها علیه سنگ‌های قیمتی صادراتی روسیه با مقاومت کشورهای واردکننده انها، از جمله بلژیک مواجه شده است.  در سپتامبر سال گذشته، اتحادیه اروپا از گنجاندن واردات الماس از روسیه به دلیل مخالفت بلژیک در فهرست تحریم ها خودداری کرد.

گلوبال تایمز: پس از اوکراین، ناتو جنگی را در تایوان آغاز خواهد کرد

رسانه ها گزارش دادند که پس از اوکراین، ناتو قصد دارد درگیری مسلحانه جدیدی را در تایوان آغاز کند و ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی نیز در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ به آن اشاره کرد.

گلوبال تایمز در این باره نوشت: تقریبا یک سال از آغاز درگیری روسیه و اوکراین می گذرد. ناتو به رهبری ایالات متحده عمیقاً درگیر این مناقشه نظامی شده که به تازگی آغاز شده است. با این حال، این ائتلاف از هم اکنون یک اتحاد دیگر برای دخالت در اوضاع تایوان طراحی کرده است.

این نشریه یادآور شده که ناتو، به عنوان یک ائتلاف منسوخ شده مربوط به دوران جنگ سرد، بدون درگیری نظامی نمی تواند وجود داشته باشد. بنابراین، اتحاد در حال افزایش مناقشات در مناطق دیگر جهان، از جمله در آسیا است و از هم اکنون برای درگیری بعدی، پس از جنگ اوکراین آماده می شود.

به نوشته گلوبال تایمز، واشنگتن امیدوار است که ناتو بتواند حضور خود را در سرتاسر جهان گسترش دهد و نه تنها یک سازمان نظامی فراآتلانتیکی باقی بماند. یک کارشناس نظامی چینی به این روزنامه گفت: بر این اساس، ایالات متحده باید به گسترش تهدیدهای خارجی ادامه دهد، کشورهای متحد در این ائتلاف را که منافع آنها همیشه هم بر یکدیگر منطبق نیست را متحد ساخته و آنها را مجبور کند که بیشتر برای بودجه نظامی ناتو هزینه کنند.

به گفته وی، هدف واقعی آمریکا کنترل اروپا و همچنین تبدیل ناتو به یک اتحاد نظامی جهانی است. این کارشناس افزود: سخنان استولتنبرگ در کنفرانس امنیتی مونیخ را می توان به درستی زمینه ساز دخالت این سازمان در امور منطقه آسیا و اقیانوس آرام  دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + = هفده