گزارش ها

تداوم بحران در اراضی اشغالی؛ برگزاری تظاهرات «مبارزه با دیکتاتوری» در 130 نقطه

از صبح امروز، هزاران صهیونیست برای شرکت در بزرگ‌ترین تظاهرات علیه نتانیاهو تحت عنوان «مبارزه با دیکتاتوری» به خیابان‌ها آمدند و با بستن جاده‌های اصلی منتهی به فرودگاه «بن گوریون» تلاش کردند مانع سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به ایتالیا شوند.

در سایه تداوم اعتراضات در فلسطین اشغالی، تظاهرات‌کنندگان صهیونیست، امروز (پنجشنبه، ۹ مارس) نیز به خیابان آمدند و با بستن محورهای اصلی عبور و مرور در تل‌آویو، نافرمان خود را آغاز کردند. این در حالی است که قرار است، امروز، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از فرودگاه «بن گوریون» به مقصد رم، پرواز کند.

بنا بر این گزارش، از صبح امروز، هزاران صهیونیست برای شرکت در تظاهرات تحت عنوان «مبارزه با دیکتاتوری» به خیابان‌‌ها آمده‌اند و خواستار لغو طرح اصلاحات قضایی نتانیاهو هستند.

 

به اعلام رسانه‌های رژیم صهیونیستی، از بامداد امروز، فعالیت‌های اعتراضی در سرزمین‌های اشغالی علیه اصلاحات قضایی تحت عنوان «روز ضد دیکتاتوری» آغاز شد و در حال حاضر، معترضان به اصلاح قضایی دولت، ورودی فرودگاه بین المللی بن گوریون را به طور کامل مسدود کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، تظاهرات‌کنندگان صهیونیست با بستن محورهای عبور و مرور در تل‌آویو، موجب ایجاد ترافیک سنگینی در خیابان‌های این شهر شدند و همزمان شهرهای دیگر فلسطین اشغالی نیز شاهد تظاهرات‌های مشابه است. به عنوان مثال، شماری از فعالان یگان‌های ذخیره در ارتش رژیم صهیونیستی، ورودی مرکز مطالعاتی «کوهلت» در قدس اشغالی را مسدود کردند. همچنین گفته می‌شود، ترافیک سنگینی در ورودی‌های فرودگاه بن‌گوریون که قرار است نتانیاهو از آنجا به مقصد ایتالیا پرواز کند، ایجاد شده است.

به اعلام رسانه‌های صهیونیستی، اعتراضات به طرح تضعیف دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی، امروز به اوج خود رسیده و معترضان خود را به مراکز شهرهای مختلف رسانده‌‌اند.

بنا بر این گزارش، سه هزار نیروی پلیس در سراسر اراضی اشغالی مستقر شده‌ و تدابیر شدید امنیتی در سراسر اراضی اشغالی برقرار شده است. تظاهرات‌کنندگان پیشتر اعلام کرده بودند که امروز در ۱۳۰ نقطه از فلسطین اشغالی، اعتراضات خود را تحت عنوان «روز مبارزه با دیکتاتوری» ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر، «ایتمار بن گور» وزیر امنیت قومی رژیم صهیونیستی، نیز با برگزاری نشستی با «یعقوب شبتای» رئیس پلیس رژیم صهیونیستی به ارزیابی اوضاع پرداخت و تاکید کرد که اجازه نخواهد داد، ورودی و خروجی فرودگاه و جاده‌های محوری مسدود شوند و «هرج و مرج» بر پا شود.

وی پیش از پرواز هواپیمایی نخست‌وزیری، خود را به فرودگاه شهر «اللد» رساند و با معترضان مشاجره کرد و آن‌ها را به دستگیری تهدید کرد.

«آوی بیتون» فرمانده تیپ مرکزی در پلیس رژیم صهیونیستی نیز خواستار «درک خطر مسدود شدن جاده‌های‌ منتهی به فرودگاه بن‌گوریون شد» و  هشدار داد که این امر می‌تواند به یک فاجعه منتهی شود.

این در حالی است که به دلیل اعتراضات شدید در نزدیکی فرودگاه بن‌گوریون، اعلام شد که یک بالگرد وارد قدس اشغالی تا نتانیاهو را به همراه همسرش به فرودگاه بن گوریون برساند تا سفر رسمی دو روزه خود به مقصد ایتالیا را انجام دهد. این در حالی است که به اعلام رسانه‌های صهیونیستی، یهودیان مقیم ایتالیا نیز قرار است همزمان با ورود نتانیاهو به این کشور، علیه او تظاهرات کنند.

 

از سوی دیگر، امروز، شماری از نیروهای ذخیره در نیروی دریایی رژیم صهیونیستی، بندر حیفا را بر روی حرکت قایق‌ها بستند. این اقدام در اعتراض به قوانین «اصلاحات قضایی» مورد نظر «بنیامین نتانیاهو صورت گرفت.

روزنامه تایمز رژیم صهیونیستی با انتشار این خبر نوشت که شماری از نیروهای ذخیره در نیروی دریایی به اعتراضات علیه تغییر قوانین قضایی از سوی کابینه نتانیاهو پیوستند و بندر حیفا را بستند.

پیشتر محافل رژیم صهیونیستی از پیوستن شمار بیشتری از نیرو‌های ذخیره ارتش به ویژه از نیروی هوایی به اعتراضات علیه نتانیاهو خبر داده بودند.

روند اعتراضات به سیاست‌های بنیامین نتانیاهو مدتی است به درون نهادهای نظامی و امنیتی نیز کشیده شده و روز به روز گسترده‌تر می‌شود و افسران و نظامیان بیشتری اعلام می‌کنند که دیگر حاضر به خدمت نظامی نیستند.

کابینه رژیم صهیونیستی به ریاست نتانیاهو در چهارم ماه ژانویه سال جاری میلادی طرحی برای اصلاح نظام قضایی این رژیم ارائه کرد. نتانیاهو که از سال‌ها پیش به اتهام فساد، رشوه و خیانت در امانت تحت محاکمه قضایی قرار دارد، بنا دارد با آنچه آن را «اصلاح نظامی قضایی» نامیده، از محاکمه فرار کند.

چندی پیش ۱۰۰ نفر از افسران یگان «عملیات ویژه» سازمان اطلاعات نظامی ارتش صهیونیستی (امان) در نامه‌ای اعلام کردند که در صورت تصویب کامل طرح نتانیاهو، از ادامه حضور در ارتش انصراف خواهند داد؛ یگانی که مسئول مدیریت و اجرای عملیات‌های نظامی خارج از فلسطین اشغالی است.

پس از آن ۱۸۰ افسر اسکادران نیروی هوایی رژیم صهیونیستی نیز در نامه‌ای به فرماندهانشان اعلام کرده بودند که در اعتراض به قانون موسوم به «اصلاحات قضایی» از ادامه خدمت نظامی انصراف خواهند داد.

یکشنبه پیش نیز این اعتراضات به خلبانان اسکادران ۶۹ نیروی هوایی رژیم صهیونیستی -یگان جنگنده‌های اف-۱۵- رسید و به فرماندهی این اسکادران اطلاع دادند که در تمرینات حضور نخواهند یافت. براساس این گزارش، از خلبانان این یگان اعم از نیروهای رسمی و ذخیره برای حمله به اهداف در سوریه و مناطق خارج از فلسطین اشغالی استفاده می‌شود.

روزنامه «اسرائیل هیوم» نیز فاش کرد که حداقل دو اسکادران جنگی دیگر هستند که در آن نیروهای ذخیره در حال بررسی حرکتی مشابه آنچه در اسکادران ۶۹ انجام دادند، هستند. یکی در پایگاه هوایی رامات دیوید و دیگری در پایگاه تل نوف.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + = 10