اخبار

تداوم ناآرامی‌ها در فرانسه/ نشست ماکرون با اعضای کابینه و شهرداران

تداوم ناآرامی‌ها در فرانسه/ نشست ماکرون با اعضای کابینه و شهرداران

فرانسه همچنان ناآرام است.

به‌نوشته روزنامه “تاگس شاو” آلمان، وینسنت ژانبرون یک جمهوری‌خواه محافظه‌کار و شهردار L’Hay-les-Roses، شهری کوچک در 10کیلومتری جنوب مرکز پاریس است. وی در اخبار ساعت 20 شب گذشته شبکه Tf1 گزارش داد که چگونه مهاجمان یکشنبه‌شب با یک خودرو از دروازه ملک وی عبور کرده آن را به آتش کشیدند.

وی توضیح داد که چگونه همسرش مجبور شد با دو فرزند کوچکش از باغ فرار کند و به‌طرف وی ترقه شلیک شد و در حال فرار استخوان ساق پایش شکست. ژان‌برون گفت: در بیمارستان، همسرم به من گفت؛ “ما تسلیم نمی‌شویم، قربانی نخواهیم شد، زیرا اگر تسلیم ترس شویم، آنها پیروز خواهند شد”.

شهردار L’Hay-les-Roses که خودش در مسکن اجتماعی بزرگ شده است و از یک خانواده ایتالیایی می‌آید، توضیح داد: در بسیاری از بخش‌ها دیگر هیچ انسجامی وجود ندارد، پلیس باید تقویت و مجهزتر شود، اما این به‌تنهایی کافی نیست.

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه به‌همراه جرالد دارونین وزیر کشور پس از مشخص شدن این حادثه از L’Haÿ-les-Roses عیادت کرد. وی اطمینان داد که هیچ خشونتی بدون مجازات نخواهد ماند و تحریم‌ها «بسیار سخت» خواهند بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه صبح امروز با رؤسای دو اتاق پارلمان مشورت خواهد کرد. الیزابت بورن، نخست وزیر این کشور هم رؤسای تمام فراکسیون های پارلمانی را پذیرا خواهد شد، مأموریت او فکر کردن درباره تحولات اخیر و بررسی آن است.

در همین حال، به‌نظر می‌رسد خشونت در خیابان‌های فرانسه در حال کاهش است، دوباره 45000 افسر پلیس در خیابان‌ها مستقر شدند، اما تعداد دستگیری‌ها برای دومین شب متوالی کاهش چشمگیری داشته است. بر اساس اطلاعات اولیه وزارت کشور، شب گذشته حدود 80 نفر دستگیر شدند. در مقابل ناآرامی‌های خشونت‌آمیز چند روز گذشته با تصاویر صدها خودرو و ساختمان در آتش و گاه بیش از 1000 دستگیری در طول شب، شب گذشته نسبتاً آرام بود.

فرانسه پس از کشته شدن یک نوجوان 17ساله به‌ضرب گلوله یک افسر پلیس در روز سه‌شنبه، تحت تأثیر ناآرامی‌های خشونت‌آمیز قرار گرفته است، هر شب چند صد نفر دستگیر می‌شدند، غارت، آتش زدن و خشونت از طرف آشوبگران وجود داشت.

شب گذشته هم دوباره اعتراضاتی رخ داد، به‌عنوان مثال در لیون، جایی که پلیس از گاز اشک‌آور علیه یک گروهی از مردم استفاده کرد.

بر اساس گزارش‌های مداوم رسانه‌ها، دارونین مجدداً دستور داد پلیس با قاطعیت وارد عمل شوند و معترضان را در اسرع وقت دستگیر کنند.

همان‌طور که BFMTV و LeParisien روز یکشنبه پس از جلسه توجیهی ماکرون با الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه، وزیر کشور دارونین و چند وزیر دیگر گزارش دادند، امانوئل ماکرون می‌خواهد روز دوشنبه هم با رؤسای مجلس سنا و مجلس ملی دیدار کند. رئیس‌جمهور همچنین روز سه‌شنبه می‌خواهد از 220 شهردار که به‌ویژه از ناآرامی‌های چند روز گذشته آسیب دیده‌اند، پذیرایی کند.

در ادامه این مطلب آمده است: البته در درازمدت، حضور گسترده پلیس بی‌تردید پاسخی به مشکلات و ناامیدی‌هایی که در زمان حاضر در حومه شهرها آشکار می‌شود، نیست. مانند رئیس جمهور فعلی، پیشینیان وی هم قبلاً قول داده بودند که محله‌ها را امن‌تر کنند و چشم‌اندازهای بهتری به مردم ارائه دهند، خیلی اتفاق افتاده و پول زیادی سرازیر شده است، البته این در مجموع کافی نبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + سه =