اخبار, اسلاید شو

تروریست‌های آمریکایی «مغاویر الثوره» در سوریه به جان هم افتادند

 برکناری سرکرده گروهک «مغاویر الثوره» در سوریه از سوی ائتلاف آمریکایی، موجب بروز اختلافات و اعتراض شدید در میان اعضای این گروهک شده است.

مقر این گروهک در داخل پایگاه نظامی «التنف» جایی که تروریست‌های آمریکا آن را به عنوان اصلی‌ترین مقر خود در جنوب شرق سوریه در مثلث مرزی عراق، اردن و سوریه برگزیده‌اند، است. دولت سوریه و روسیه بارها اعلام کرده‌اند که مسئولیت تمامی اقدامات گروهک مغاویر الثوره بر گردن ارتش آمریکاست.

به نوشته وبگاه عنب بلدی، ائتلاف آمریکایی در سوریه یکشنبه هفته گذشته «مهند الطلاع» را از فرماندهی گروهک «مغاویر الثوره» برکنار کرده و «محمد فریم القاسم» را به عنوان فرمانده جدید این گروهک منصوب کرد.

در پی این اقدام ائتلاف آمریکایی، صفحه فیس بوک «مغاویر الثوره» در بیانیه‌ای به نقل از تعدادی از فرماندهان این گروهک نوشت: «ما دخالت خارجی در تعیین فرمانده برای یک گروه سوری را رد می‌کنیم».

در این بیانیه همچنین آمده است که این گروهک به طور قاطع انتخاب «محمد فرید القاسم» را به جای «مهند الطلاع» رد می‌کند. طبق این بیانیه فرید القاسم که تاکنون فرمانده گروهک «لواء شهداء القریتین» بود، هیچ زمانی عضو «مغاویر الثوره» نبوده است.

از سوی دیگر تعدادی از فرماندهان مغاویر الثوره، در ویدئویی اعلام کردند که مخالف برکناری سرکرده خود هستند. آن‌ها از اینکه ائتلاف آمریکایی به طور خودسرانه و یکجانبه دست به برکناری سرکرده مغاویر الثوره زده‌ و با آن‌ها مشورت نکرده است، اعلام انزجار کردند.

اما با وجود این مخالفت‌ها، «فرید القاسم» سرکرده جدید روز یکشنبه گذشته با سرهنگ «برایان دیکوتی» فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه دیدار کرد و این مقام آمریکایی انتخاب او را به وی تبریک گفت. مخالفان فرید القاسم می‌گویند که او از لحاظ نظامی در درجه‌ سروانی قرار دارد و نمی‌تواند فرمانده آن‌ها شود، اما فرید القاسم در دیدار با این فرمانده آمریکایی خود را با عنوان «سرهنگ» یاد کرد.

اما در خصوص دلیل برکناری «مهند الطلاع» از فرماندهی گروهک «مغاویر الثوره»، منابع معارض سوریه به وبگاه عنب بلدی گفتند که دلیل برکناری وی سفر بدون هماهنگی او به عراق برای هماهنگی جهت باز کردن گذرگاه «الزوریه» بوده است. با این حال تصمیم آمریکا برای برکناری او بلافاصله با مخالفت برخی فرماندهان گروهک مغاویر الثوره همراه شده و پس از اعلام این تصمیم نشست فوری میان فرماندهان شکل گرفت و اعلام آماده‌باش شد و در نهایت تصمیم بر این شد تا تن به خواسته آمریکا داده شود.

وزارت دفاع روسیه در تاریخ ۱۴ مرداد با انتشار تصاویری اعلام کرد که مقر تروریست‌های «مغاویر الثوره» را در شرق سوریه هدف حمله قرار داده و نابود کرده است.

روسیه درباره علت انجام این حمله به طرف آمریکایی خبر داده‌ بود که تروریست‌های مغایرالثوره در مسیر نیروهای این کشور در سوریه بمب‌گذاری کرده‌اند. گروهک مغاویر الثوره نیز با انتشار تصاویری در صفحه فیس‌بوک خود تأیید کرده بود که مقر این گروه در داخل پایگاه التنف هدف حمله پهپادی قرار گرفته است.

دمشق بارها اعلام کرده است که گروهک مغاویر الثوره مانع بازگشت آوارگان اردوگاه «الرکبان» در داخل خاک اردن به شهرها و روستاهایشان در سوریه می‌شود و دهها هزار نفر از آن‌ها را به گروگان گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − شش =