اخبار

تلاش صهیونیست‌ها برای جلب نظر مردم عربستان و ترویج عادی‌سازی روابط

حساب‌ کاربری وزارت خارجه اسرائیل برای ارتباط با مردم عربستان به تلاش خود  ادامه می‌دهد، در همین راستا  حساب کاربری در توئیتر با نام « عربستان سعودی به زبان عبری»  ایجاد کرده است که سوالاتی در خصوص اهداف و پشت پرده این اقدام ایجاد شده است.

به گزارش الخلیج الجدید، پروفایل این حساب کاربری تصویری از مکه و تصویر ملک «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی  را  نشان می دهد و  مرتباً اخبار مربوط به عربستان سعودی را به زبان عبری منتشر می‌کند.

ناظران  و کارشناسان اعلام کردند که این صفحه  توئیتری به گونه ای طراحی شده است که اخبار عربستان سعودی را در دسترس  صهیونیست‌ها قرار می‌دهد و اخبار کامل  عربستان و سیاست این کشور و همچنین تاثیر آن بر  منطقه را اعلام می‌کند.

طبق اطلاعات ذکر شده، این حساب کاربری  در آوریل 2022  ایجاد شده و بیش از 3000 نفر آن را دنبال می‌کنند.

 برخی کارشناسان  اعلام کردند که بر اساس مطالعات  انجام شده اسرائیل از شبکه‌های اجتماعی برای شکستن انزوای خود در منطقه و تعامل بیشتر با همسایگانش استفاده می‌کند.

بر اساس گزارش این کارشناسان، وزارت خارجه اسرائیل این حساب‌ها را  در شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد ارتباط و گفت‌وگوی ثمربخش بین اسرائیلی‌ها و کشورهای همسایه راه‌اندازی می‌کند.

روز گذشته یک سایت «گلوبس» به نقل از یک منبع رسمی سعودی اعلام کرد: «نمایندگان شرکت‌ها و تجار اسرائیلی روزانه به عربستان می‌آیند و در پروژه‌های بزرگ از جمله پروژه شهر نئوم شرکت می‌کنند».

ماه گذشته رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند :«ده‌ها تاجر اسرائیلی طی ماه‌های اخیر برای اجرای معامله‌هایی در زمینه کشاورزی و سایبری به عربستان سعودی سفر کرده‌اند».

عربستان سعودی روز به روز گام‌های بیشتری به‌سوی عادی‌سازی روابط با اسرائیل برمی‌دارد و اقداماتی را با هدف آماده‌سازی فضای سیاسی و عمومی برای پذیرش عادی‌سازی روابط با اسرائیل در عربستان و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس انجام می‌دهد. همان‌طور که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی اخیراً در گفت‌وگو با مجله آتلانتیک اعلام کرد: «ما اسرائیل را یک دشمن نمی‌دانیم، بلکه به‌عنوان یک شریک بالقوه در بسیاری از منافع که می‌توانیم با هم دنبال کنیم، می‌نگریم».

در ماه آگوست ، سعودی‌ها به شرکت‌های هواپیمایی اسرائیل مجوز عبور از حریم هوایی عربستان را دادند.

پیش از این پایگاه خبری – تحلیلی «ژئوپلیتیکال فویچرز» در گزارشی جزئیات قابل توجهی از روابط پنهانی حکومت سعودی با رژیم صهیونیستی را فاش کرد و نوشت که احتمالا محمد بن سلمان به دنبال عادی سازی علنی روابط با این رژیم بعد از رسیدن به تاج و تخت پادشاهی است.

به نوشته این پایگاه، رهبران سعودی همواره نگران آن هستند که عادی سازی علنی روابط با رژیم صهیونیستی باعث خدشه دار شدن چهره آنان شود ؛ زیرا ملت عربستان همچون سایر ملل عرب داشتن تعامل با صهیونیست‌ها را رد می‌کنند، چه رسد به آنکه بخواهد موجودیت رژیم اشغالگر قدس را به رسمیت بشناسند و بر همین اساس، سران سعودی همانند سایر حکام عرب ترجیح داده‌اند تا با صهیونیست‌ها به طور غیرعلنی و غیررسمی ارتباط داشته باشند.

بسیاری از مسئولان رژیم اسرائیل طی دهه گذشته برای انجام هماهنگی‌های امنیتی به طور محرمانه از عربستان دیدار کرده‌اند.« بنیامین نتانیاهو » نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در نوامبر 2020 میلادی با محمد بن سلمان دیدار کرد؛ هر چند وزیر خارجه سعودی برگزاری چنین نشستی را تکذیب کرد . فروش برنامه جاسوسی «پگاسوس» از سوی شرکت فناوری صهیونیستی « ان اس او» به عربستان، زمینه همکاری‌های در زمینه جاسوسی میان دو طرف را فراهم آورد.

یک مقام اسرائیلی اخیرا گفت: «اسرائیل امیدوار است گام‌هایی که عربستان سعودی در روزهای آینده بردارد، آغاز روند عادی‌سازی بین کشورهای دیگر باشد». ما نمی‌توانیم تصور کنیم که تغییر در منطقه بدون عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان سعودی ادامه پیدا کند و به‌تدریج گام‌هایی را برای رسیدن به این هدف برمی‌داریم».

بسیاری از شواهد و مدارک نشان‌دهنده روابط پنهانی محمد بن سلمان با رژیم صهیونیستی است و این درحالی است که بسیاری از کشورهای غربی وی را به ایجاد روابط دیپلماتیک با این رژیم ترغیب می‌کنند و او را سازنده واقعی سیاست‌های عربستان می‌دانند؛ اما عادی‌سازی روابط ریاض با تل‌‌آویو همچنان یک چالش بزرگ است که به راحتی نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد؛ نگرانی آن از جایگاه و نفوذ خود در میان ملت‌های‌ عرب منطقه به‌ ویژه در نزد فلسطینی‌ها و از دست رفتن این جایگاه است‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = دوازده