اخبار

تمدید تحریم تسلیحاتی سودان در شورای امنیت

 به دنبال اوج گرفتن درگیری میان شبه نظامیان دارفوری با دولت خارطوم، شورای امنیت در سال 2005 با صدور قطعنامه‌ای ارسال هرگونه تجهیزات و ارائه خدمات نظامی به طرف‌های این درگیری را ممنوع کرد. این درگیری هزاران نفر کشته و مجروح به جای گذشت و حدود دو میلیون 400 هزار نفر از ساکنان دارفور را آواره شدند.

با خاموش شدن آتش سلاح‌ها به ویژه پس از امضای توافقنامه صلح جوبا ( گروه های مسلح دارفوری با خارطوم درسال 2019) آرامش به دارفور بازگشت و بیشتر آوارگان به خانه‌های خود بازگشتند لذا شمار قابل توجهی از سودانی‌ها خواهان لغو تحریم‌های اعمال شده علیه کشورشان هستند.

در نشست اخیر شورای امنیت که با هدف بررسی وضعیت سودان برگزار شده بود 13 عضو این شورا از جمله امارات به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه سودان تا 12 مارس 2024 رای مثبت و چین و روسیه به آن رای ممتنع دادند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، رای مثبت دولت امارات به تمدید تحریم‌های سودان موجی از انتقادها را در شبکه‌های اجتماعی این کشور به همراه داشت. کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از احزاب سودانی متحد امارات هستند و حاکمان نظامی روابط خوبی با ابوظبی دارند، معتقدند رای مثبت امارات به تمدید تحریم‌ها علیه سودان اقدامی زشت و نامناسب بوده و این درحالی است که ابوظبی یکی از میانجیگران پایان دادن به بحران سیاسی در خارطوم است.

 امارات در کنار آمریکا و عربستان برای پایان دادن به بحران سیاسی در سودان فعالیت می‌کند. میانجیگیری این کشورها سبب شد تا سیاستمداران مدنی و نظامیان توافقنامه ( چارچوب) را امضاء کنند. با اجرایی شدن این توافقنامه دولت مدنی در خارطوم تشکیل و نظامیان صحنه سیاست را ترک خواهند کرد. اکنون بازیگران داخلی سودان سرگرم آخرین مراحل مذاکرات خود درباره  چیدمان دوره انتقالی و ساختار نظام حاکمیتی در این دوره هستند.

این روزنامه در پایان نوشت:  وزارت خارجه سودان با استقبال از رای امارات و سایر اعضای شورای امنیت به تمدید تحریم‌ها اعلام کرد: این نخستین مرتبه است که زمان مشخصی برای پایان دادن به تحریم‌های اعمالی علیه سودان در شورای امنیت تعیین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − = سه