اخبار

تمرکز چین و آسیای مرکزی بر ایجاد شبکه حمل و نقل مدرن منطقه ای

تمرکز چین و آسیای مرکزی بر ایجاد شبکه حمل و نقل مدرن منطقه ای

در چهارمین نشست وزرای خارجه چین و کشورهای آسیای میانه که به میزبانی شهر شیان چین برگزار شد، طرفین بر ایجاد یک شبکه حمل و نقل منطقه ای مدرن تاکید کردند.

به نقل از رسانه های آسیای مرکزی طرفین بر روندتقویت همکاری بین چین و کشورهای آسیای مرکزی برای ساخت مشترک “یک کمربند، یک جاده” که در ۱۰ سال گذشته روند آن آغاز شده است با هدف ارتقای بیشتر سطح تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری و مالی معنادارتر تاکید کردند.

«چین گانگ» وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین در این نشست که وزیران خارجه، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان و قرقیزستان حضور داشتند تصریح کرد که چین به طور کامل از تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال کشورهای آسیای مرکزی حمایت می کند ضمن اینکه طرفین به منافع ملی یکدیگر احترام می گذارند و اجازه نمی دهند نیروهای خارجی در امور داخلی آنها دخالت کنند.

چین گانگ در نشستی خبری بعد از این جلسه خاطرنشان کرد: در چهارمین نشست وزرای امور خارجه در قالب چین-آسیای مرکزی، مقدمات سیاسی همه جانبه برای نشست آتی سران چین-آسیای مرکزی، تبادل نظر عمیق در مورد همکاری بین چین و کشورهای آسیای مرکزی انجام و همچنین در مورد موضوعات مورد علاقه متقابل، و اجماع گسترده ای حاصل شد.

وی گفت: طرفین توافق کردند که نشست چین و آسیای مرکزی در ماه آینده در شیان برگزار شود. این گام مهمی است که طرفین در حالی که به آینده شش کشور و مردم آنها نگاه می کنند و تصمیم به ساختن جامعه نزدیکتر چین و آسیای مرکزی با سرنوشت مشترک دارند، برداشته اند. دو طرف برای برگزاری یک رویداد عالی همکاری خواهند کرد که سطح بالای همکاری چین و آسیای مرکزی را به جهانیان نشان دهد و روابط چین و آسیای مرکزی را به عصر جدیدی ارتقا دهد.

چین گانگ بر ضرورت کار برای امنیت مشترک، گسترش همکاری امنیتی افزود: طرفین بر این باورند که در حال حاضر پیچیدگی و تغییرات در وضعیت آسیای مرکزی چالش های جدیدی را برای توسعه و ثبات شش کشور ایجاد کرده است. این شش کشور مصمم به تشدید مبارزه با تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر، جنایات سازمان‌یافته فراملی و جرایم سایبری، تقویت تماس‌ها و تعاملات در مورد مسئله افغانستان و حفاظت مشترک از صلح و آرامش در منطقه هستند.

وی اظهار داشت: چین و کشورهای آسیای مرکزی در مورد مسائل مهم بین المللی و منطقه ای مواضع یکسان یا مشابهی اتخاذ می کنند، آنها همکاری نزدیک خود را در چارچوب سازمان ملل، سازمان همکاری شانگهای و سایر سازوکارهای چند جانبه حفظ خواهند کرد، اهداف و اصول منشور سازمان ملل را به شدت رعایت خواهند کرد.

در نشست عادی وزرای امور خارجه کشورهای ۱+۵(پنج کشور آسیای مرکزی و چین)، طرفین در مورد طیف گسترده ای از موضوعات مورد علاقه طرفین، به ویژه نشست سران کشورهای آسیای مرکزی – چین که قرار است در ماه می در شهر شیان برگزار شود، بحث و تبادل نظر کردند.

وزرای امور خارجه درباره بیانیه شیان در اجلاس آسیای مرکزی و چین و تعدادی دیگر از اسناد اجلاس آتی تبادل نظر کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 7 = چهل دو