اخبار

جنجال در آمریکا پس از انتشار سند تهران‌تایمز درباره تعلیق «رابرت مالی»

در آمریکا جنجال‌ها بر سر پرونده تعلیق امنیتی «رابرت مالی»، نماینده تعلیق‌شده دولت آمریکا در امور ایران کماکان ادامه دارد و افشاگری یک رسانه ایرانی باعث اضافه شدن به پیچیدگی‌های ماجرا شده است.

روزنامه تهران‌تایمز اخیراً نامه‌ای که به موجب آن رابرت مالی از کار تعلیق شده را منتشر کرده؛ اهمیت این نامه از آن جهت است که در آن بر خلاف اظهارات علنی رابرت مالی دلایل تعلیق او به طور روشن و به تصریح بیان شده است.

تاریخ نگارش این نامه که عنوان «تعلیق مجوز امنیت ملی» برای آن انتخاب شده، 21 آوریل 2023 (اول اردیبهشت‌ماه) است و از طرف مدیر دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا خطاب به رابرت مالی نگاشته شده است.

در این نامه دلیل تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی اینطور تشریح شده است: «اداره امنیت پرسنل وزارت خارجه اطلاعاتی در خصوص شما دریافت داشته که موجب نگرانی‌های امنیتی جدی است و می‌تواند به لغو صلاحیت‌ها ذیل بندهای E (رفتار شخصی)، K (مدیریت اطلاعات حافظت‌شده)، و M (فناوری اطلاعات) منجر شود. تعلیق مجوزهای امنیتی شما مصداق ابطال رسمی [آن مجوزها] نیست و دال بر اینکه برای چنین اقدامی برنامه‌ریزی‌شده نمی‌باشد.»

در این نامه همچنین احتمال ابطال رسمی مجوزهای امنیتی رابرت مالی باز نگاه داشته شده است: «چنانچه اینجانب بعد از تحقیقات و بررسی‌های بیشتر مجوزهای امنیت ملی شما از جمله مجوزهای امنیتی فوق محرمانه شما را باطل کنم به شما فرصت داده می‌شود تا پاسخ دهید و به هماهنگ کننده ارشد اداره زیرساخت امنیتی DS ( DS/SI) درخواست بررسی این تصمیم را ارائه دهید. اگر هماهنگ‌کننده ارشد DS/SI از ابطال صلاحیت امنیت ملی شما حمایت کند، پس از آن این فرصت به شما داده می‌شود که نسبت به آن تصمیم در پنل استیناف امنیتی وزارت اعتراض کنید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − = سه