اخبار

حقوق انسانی و قوانین بین‌المللی که صهیونیست‌ها آن را به سخره گرفته‌اند

تهران- ایرنا-رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۴۸ که فلسطین را اشغال و صدها هزار فلسطینی را کشته و میلیون‌ها نفر را آواره کرده،تاکنون عملیات نظامی،اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای علیه ساکنان این سرزمین داشته و در هر یک از آن‌ها تعداد زیادی از قوانین بین‌المللی و ضوابط حقوق بشر که در سازمان‌ ملل و سایر نهادهای جهانی مورد تائید کشورهای عضو بوده، زیرپا گذاشته شده است.

سنگ بنای ایجاد رژیم صهیونیستی با قانون‌شکنی و نقض همه حریم‌های قانونی مورد تائید ملت‌ها و دولت‌های مختلف در جهان بوده و از طرفی، غاصبان قدس در تهاجم و سرکوب ملت فلسطین، قوانین زیادی را زیرپا گذاشته‌اند که برخی از آنها به این شرح است.

۱. اشغال فلسطین
پانزدهم ماه مه(۲۵ اردیبهشت) هر سال میلادی به روز نکبت معروف شده، یادآور روزی تلخ، مصیبت‌بار و فراموش‌نشدنی از خاطره فلسطینی‌هاست؛ این روز یادآور فاجعه بزرگ اشغال سرزمین تاریخی فلسطین در توطئه شوم انگلیس، آمریکا و کشورهای هم‌پیمانشان و اعلامیه بالفور در سال ۱۹۱۷(۱۲۹۶) و نیز بی‌عملی و ضعف شدید کشورهای عربی در برابر آن است. این اقدامات زمینه‌ساز تهاجم صهیونیست‌ها به اراضی فلسطینی‌ها در سال ۱۹۴۸ (۱۳۲۷) و اعلام موجودیت این رژیم از یک سو و رانده‌شدن مردم این منطقه از سرزمین اجدادی‌شان شد.

مقررات حقوق بین‌الملل درباره اشغال نظامی یک کشور یا قسمتی از آن شامل بخشی از مقررات حقوق جنگ است که اصول کلی آن در مقررات سال ۱۸۹۹(۱۲۷۸) لاهه و کنوانسیون چهارم ۱۹۴۹(۱۳۲۸) ژنو تدوین شده است. هدف مقررات لاهه تعیین سرزمین و حقوق دولت است اما هدف مقررات ۱۹۴۹ ژنو، حمایت از حقوق اشخاص است که هر کدام جداگانه این اشغالگری را محکوم کرده است.
نظامیان صهیونیست از سال ۱۹۴۸ تاکنون فلسطین را تحت اشغال خود درآورده و از آن زمان تاکنون جنایت‌های زیادی را علیه مردم فلسطین اعمال کرده‌اند.

۲. الحاق سرزمین‌های فلسطین
کمیسیون مستقل تحقیقات بین‌المللی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۲ در مورد اراضی اشغالی فلسطین _ که اسرائیل آن را اورشلیم شرقی می‌داند_ به این نتیجه رسید که اشغال این منطقه به دلیل دائمی‌بودن آن و اقدامات اسرائیل برای الحاق سرزمین فلسطین در قانون، در عمل غیرقانونی است.
طبق این گزارش، در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) دادگاه عالی اسرائیل قانونی را تأیید کرد که به وزیر کشور اجازه می‌دهد در صورت محکوم‌شدن افراد به اقداماتی که به عنوان «نقض وفاداری به دولت» به شمار می‌رود، تابعیت آنها را سلب کند. از زمان تصویب آن، اعمال این قانون فقط علیه شهروندان فلسطینی اعمال شده است. در ۲۰ سپتامبر(۳۰ شهریور) دادگاه استیناف اسرائیل مجوز اقامت یا اقامت موقت ۱۰ فلسطینی _ چهار کودک، سه زن و سه مرد _ را که در اورشلیم زندگی می کردند، به دلیل اینکه از بستگان دور یک مهاجم فلسطینی هستند، لغو کرد. در ۱۸ دسامبر(۲۸ آذر)، اسرائیل «صلاح حموری» مدافع حقوق بشر فرانسوی_فلسطینی را پس از لغو اقامتش در بیت‌المقدس شرقی، اخراج کرد.
جمع‌بندی
قوانین و ضوابط گسترده‌ای ذیل کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل پس از بروز دو جنگ جهانی و کشته و زخمی‌شدن صدها هزار نفر، در سازمان ملل به تائید همه کشورها رسید تا با رعایت آن‌ها، دیگر جهان شاهد چنین خشونتی نباشد اما رژیم صهیونیستی با حمله‌های گسترده علیه فلسطینی‌ها نشان داد از مهمترین ناقضان آشکار این حقوق در جهان بوده است.
رویدادهای اخیر غزه و جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی در آن مرتکب می‌شود، بر این موضوع تاکید دارد که اگرچه این قوانین وجود دارد اما در اعمال آن از سوی نهادهای ناظر بین‌المللی، استانداردهای دوگانه‌ای هست و همین روش سبب شده صهیونیست‌ها از هرگونه جنایتی علیه مردم مظلوم فلسطین دریغ نکنندقواعد پذیرفته‌شده بین‌المللی در خصوص درگیری مسلحانه از کنوانسیون ۱۹۴۹ ژنو که توسط همه کشورهای عضو سازمان ملل تصویب شده و با احکام دادگاه‌های بین‌المللی جنایات جنگی تکمیل شده، پدید آمده است. این قواعد مجموعه‌ای از معاهدات در خصوص رفتار با غیرنظامیان، سربازان و اسیران جنگی است که در مجموع به عنوان «قوانین درگیری‌های مسلحانه» و یا «حقوق بین‌المللی بشردوستانه» شناخته می‌شود که برای همگان لازم الاجراست.

اما رژیم صهیونیستی بارها این قواعد را زیرپا گذاشته و نهادهای نظارتی در جهان از جمله شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) _ که دادگاه دائمی بررسی جنایات جنگی در جهان است و از سال ۲۰۰۲ در لاهه افتتاح شده _ هیچ پیگیری در این زمینه نداشته‌اند.

علاوه بر این، رویدادهای اخیر غزه و جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی در آن مرتکب می‌شود، بر این موضوع تاکید دارد که اگرچه این قوانین وجود دارد اما در اعمال آن از سوی نهادهای ناظر بین‌المللی، استانداردهای دوگانه‌ای هست و همین روش سبب شده صهیونیست‌ها از هرگونه جنایتی علیه مردم مظلوم فلسطین دریغ نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× نُه = 9