اخبار

دانشکده صلح در کشور ایجاد شود

محمد منصورنژاد، عضو انجمن مطالعات صلح ایران، ۲۶ مهرماه در نشست علمی«قرآن و صلح با نگاهی به چشم‌انداز پیش رو» که از سوی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، گفت: انجمن مطالعات صلح ایران با اینکه مدت حدود هفت سال است فعالیت خود را آغاز کرده، جزء انجمن‌های برتر در حوزه علوم اسلامی شناخته شده و رتبه اول را از جهت شیب فعالیت به دست آورده است. ۱۵کمیته دارد و یکی از این کمیته‌ها، دین‌پژوهی است.

وی افزود: وقتی عهد عتیق را خواندم واقعا وحشت کردم، این همه کشت و کشتار و پیامبرکشی سبب شد تا مدت‌ها حس عجیبی در وجود من باشد.

منصورنژاد اضافه کرد: بنده کتابی در مورد مبحث قرآنی در دست چاپ دارم و در مورد صلح و امام خمینی(ره) هم مقاله‌ای دارم که دانشگاه مفید آن را چاپ کرده است.

منصورنژاد با تأکید بر اینکه حتما باید رویکرد ما به مقوله صلح‌پژوهی تغییر کند، بیان کرد: در برخی مقالات و ارائه‌ها شاهد هستیم مطالبی گفته می‌شود که عمدتاً صاحبنظران همسو آن را می‌پذیرند یعنی مسئله‌محور نیست، اینکه ما مثلاً بر روی نظرات حضرت امام(ره) در بحث صلح جهانی تأکید کنیم، بسیار لازم و خوب است ولی باید به برخی موضوعات مانند چرایی فتوای قتل سلمان رشدی و … هم اشاره کنیم تا اگر شبهه در ذهن افراد وجود دارد، برطرف شود چون ممکن است عده‌ای لزوماً با ما همفکر نباشند.

وی اظهار کرد: ۴۰ سال از انقلاب می‌گذرد و ما سخن از وحدت مذهبی و ادیانی می‌کنیم ولی در برخی موارد باید گام عملی هم برداریم. باید ابتدا وحدت بین اهل سنت و شیعه را تقویت کنیم و بعد سراغ صلح بین ادیانی برویم. بنابراین تأاکید بنده بر مسئله‌محوری و حرکا‌ت جدی در این زمینه است.

عضو انجمن مطالعات صلح ایران با بیان اینکه متأسفانه گسست زیادی در جامعه امروز ما وجود دارد، ادامه داد: ما الان با انجمن زرتشتیان همکاری داریم و سخنرانی مشترکی را هم در خبرگزاری ایکنا داشتیم و تفاهم‌نامه همکاری هم امضاء کردیم تا در واقعیت عینی نشان دهیم که خواهان وحدت هستیم.

منصورنژاد با تأکید بر اینکه رویکرد پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم باید رویکرد مسئله‌محوری باشد، اضافه کرد: امروز متأسفانه بخشی از اهل سنت با ما زاویه دارند لذا باید تلاش کنیم تا پیوستگی اجتماعی بیشتری ایجاد شود.

تأکید بر شبهه‌پژوهی در تحقیقات علمی

در این بخش از سخنان وی، حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی‌زاده، پژوهشگر و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات و رئیس میز قرآن دفتر گفت: الان هر تحقیق و پژوهشی که در مجموعه دفتر تبلیغات اسلامی در حال انجام است، ابتدا شبهه‌پژوهی می‌شود که از آن جمله می‌توان به بررسی موضوع اغتشاشات اخیر اشاره کرد.

وی با بیان اینکه سیاست پژوهشگاه، پذیرش نقدهای صاحبنظران است، اظهار کرد: ما از انجمن مطالعات صلح هم برای نقدکردن استقبال می‌کنیم.

در ادامه منصورنژاد، عضو انجمن مطالعات صلح ایران بیان کرد: بنده در مطلبی که نوشته‌ام، ۱۲ ادیان را نام برده‌ام و معتقدم وحدت‌گرایان سنتی بهترین کار را در زمینه ادیان و صلح انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه مفهوم صلح در داخل و خارج مفهوم غریبی است، گفت: نظریه عدم خشونت گاندی در شرق گامی برای صلح جهانی بود و مکتبی که توسط دانتون در کشورهای اسکاندیناوی شکل گرفته، بیشترین ادبیات در مورد صلح از تولید کرده است.

منصورنژاد ادامه داد: باید در ایران هم دانشکده یا پژوهشکده صلح در راستای تقویت صلح جهانی شکل گیرد و در راستای مکتب ایرانی صلح، گفتمان‌سازی شود زیرا ما مکتب ایرانی صلح را نداریم ولی می‌توانیم داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 1 = پنج