اخبار

دبیرکل سازمان ملل: آزادی مطبوعات بخش حیاتی حقوق بشر است

دبیرکل سازمان ملل: آزادی مطبوعات بخش حیاتی حقوق بشر است

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات گفت آزادی مطبوعات یک اصل دموکراسی و عدالت و بخش حیاتی حقوق بشر است.

دبیرکل سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در مراسمی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات افزود: اما در هر گوشه از جهان، آزادی مطبوعات مورد حمله قرار گرفته است. حقیقت با اطلاعات نادرست و سخنان تنفرآمیز تهدید می شود. این اقدامات به دنبال محو کردن مرزهای بین واقعیت و خیال، بین علم و توطئه هستند.

گوترش تصریح کرد: ما با تمرکز فزاینده صنعت رسانه در دستان تعداد معدود، سقوط مالی تعداد زیادی از سازمان‌های خبری مستقل و افزایش قوانین و مقررات ملی محدود کننده خبرنگاران، افزایش سانسور و تهدید در مقابل آزادی بیان مواجه هستیم .

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد: در همین حال، روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ها به‌طور مستقیم در داخل و خارج از محیط کار خود هدف قرار می‌گیرند. خبرنگاران به طور معمول مورد آزار و اذیت، ارعاب، بازداشت قرار گرفته و زندانی می شوند.

گوترش تصریح کرد: دست کم ۶۷ خبرنگار در سال ۲۰۲۲ کشته شدند که افزایش باورنکردنی ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل است. نزدیک به سه چهارم زنان روزنامه نگار خشونت در فضای مجازی را تجربه کرده اند و از هر چهار نفر یک نفر مورد تهدید فیزیکی قرار گرفته است.

وی افزود: در روز جهانی آزادی مطبوعات، جهان باید با یک صدا صحبت کند و بگوید: تهدیدات و حملات را متوقف کنید. بازداشت و زندانی کردن روزنامه نگاران به دلیل انجام وظایفشان را متوقف کنید. دست از انتشار دروغ و اطلاعات نادرست بردارید. هدف قرار دادن حقیقت و حقیقت گویان را متوقف کنید.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: روزنامه نگاران از حقیقت دفاع می کنند و جهان در کنار آنها می ایستد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + 2 =