اخبار

درخواست‌ها و هشدارهای وزرای دفاع هند و روسیه در اجلاس سازمان همکاری شانگهای

درخواست‌ها و هشدارهای وزرای دفاع هند و روسیه در اجلاس سازمان همکاری شانگهای

شست وزرای دفاع اعضای سازمان همکاری شانگهای در حالی به میزبانی هند برگزار شد که وزیر دفاع هند توصیه‌هایی را در زمینه مبارزه با تروریسم مطرح کرده و همتای روس او نیز از غرب انتقاد و سیاستهای آن را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه “نیکی”، راجنات سینگ، وزیر دفاع هند با سخنرانی در این اجلاس از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواست همکاری مشترک در راستای از بین بردن تروریسم در تمامی اشکال آن داشته باشند و کسانی که به تروریسم کمک کرده و آن را پشتیبانی می‌کنند پاسخگو شوند.

بر اساس این گزارش، اظهارات وزیر دفاع هند در این اجلاس به عنوان کنایه به پاکستان، عضو دیگر سازمان همکای شانگهای و رقیب هند تلقی شد. هند پاکستان را به پشتیبانی از تروریسم در منطقه کشمیر که از مدتها قبل محل مناقشه بین این دو همسایه مسلح به سلاح هسته‌ای بوده، متهم می‌کند.

وزیر دفاع هند خاطرنشان کرد: “اگر کشوری به تروریستها پناه می‌دهد، نه فقط دیگران را با تهدید مواجه کرده بلکه تهدیداتی را هم برای خودش ایجاد می‌کند”.

او در ادامه سخنرانی خود خاطرنشان کرد: “رادیکالیزه شدن جوانان نه فقط از نقطه نظر امنیت مایه نگرانی است، بلکه همچنین مانع بزرگی در مسیر پیشرفت اجتماعی و اقتصادی جامعه است.”

سینگ گفت: “اگر ما می خواهیم سازمان همکاری شانگهای را به یک سازمان بین المللی قوی‌تر و معتبرتر تبدیل کنیم، اولویت اصلی ما باید مبارزه مؤثر با تروریسم باشد.”

این اجلاس یک روز پس از آن برگزار شد که راجنات سینگ مذاکراتی را با همتای چینی خود برگزار کرد. هند با چین نیز روابطی پرتنش را همچنان که دولتهای دو کشور بر سر مناطق مرزی هیمالیا دچار مناقشه هستند تجربه می‌کند.

بر اساس این گزارش وزیر دفاع هند در این دیدار گفت، موارد نقض توافقات مرزی دوجانبه از سوی پکن “به تضعیف کلیت پایه و اساس” روابط آنها انجامیده است و لی شانگفو، همتای چینی او نیز اظهار کرد که دو کشور باید “دیدگاهی بلندمدت” را نسبت به کلیت روابطشان داشته باشند.

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ توسط چین، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان در شهر شانگهای پایه‌گذاری شد. در سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار تعداد اعضای این سازمان افزایش یافته و هند و پاکستان به عضویت کامل آن در آمدند. این سازمان به غیر از هشت عضو دائمش همچنین چهار کشور افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان را نیز به عنوان عضو ناظر دارد که علاقه‌مند به رسیدن به عضویت کامل در آن هستند. شش کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان، کامبوج، نپال، سریلانکا و ترکیه هم به عنوان شرکای گفتگوی سازمان همکاری شانگهای مطرح هستند.

هند به عنوان میزبان اجلاس اخیر از بلاروس و ایران برای شرکت در اجلاس روز جمعه دعوت کرد. مقامات همه اعضای سازمان همکای شانگهای و کشورهای ناظر آن که برای شرکت در اجلاس روز جمعه دعوت شدند به جز پاکستان که به صورت اینترنتی شرکت داشت، به صورت حضوری در آن شرکت کردند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز در سخنرانی در این اجلاس تلاش های غربی را برای منزوی ساختن مسکو از بابت جنگ در اوکراین محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری تاس او بیان کرد: “تلاش برای اعمال نفوذ بر شرکای روسیه با هدف منزوی کردن آن ادامه دارد. یک کمپین اطلاعاتی در مقیاس بزرگ برای آسیب زدن به رهبری روسیه و سیاست‌های آن آغاز شده است. با این حال همه این تلاش‌ها در حال شکست خوردن هستند.”

بر اساس گزارش خبرگزاری ریانووستی روسیه، شویگو همچنین بر برگزاری رزمایشهای مشترک و دیگر مانورهای رزمی میان اعضای سازمان همکاری شانگهای تاکید کرده و خواستار همکاری های نظامی عمیق‌تر در چارچوب این سازمان شد.

سرگئی شویگو بیان داشت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مایل به مسلط شدن بر منطقه آسیا و اقیانوسیه بوده و به همین دلیل در حال ادغام بلوک‌هایی مانند “ْآکوس” و “کوآد” در این ائتلاف نظامی بوده است.

او خاطرنشان کرد: “اقدامات متقابل غرب برای توسعه چند جانبه گرایی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را می‌توان به صورت واضح مشاهده کرد. آمریکا در آنجا راه فروپاشی سیستم منطقه ای موجود را هموار کرده است… ناتو مایل است تسلط خود را در منطقه آسیا و اقیانوسیه برقرار کند و در همین راستا بلوکهای کوآد و آکوس در ناتو ادغام می شوند. ”

به گفته شویگو، سیاست های مستقل سازمان همکاری شانگهای در مورد چالش های امنیتی منطقه ای و جهانی را می توان به عنوان نمونه ای برای جامعه جهانی مطرح ساخت.

او اضافه کرد: “ما معتقدیم که تقویت نقش سازمان همکاری شانگهای به عنوان یکی از ارکان نظام بین المللی چند قطبی جدید به عنوان الگویی از روابط مبتنی بر برابری و احترام متقابل و رعایت حقوق بین الملل بین کشورها دارای اهمیت است.”

وی بیان کرد که سلاح های ارسال شده از سوی غرب به اوکراین سر از بازار سیاه در آورده وسپس به دست تروریست ها خواهند افتاد.

شویگو افزود: کشورهای ناتو باید مسئولیت اصلی را برای بازسازی افغانستان در دوران پس از جنگ بر عهده بگیرند و نباید آنها را مقصر وضعیت فعلی در آنجا دانست.

به گفته وزیر دفاع روسیه، افغانستان باید در دستور کار سازمان همکاری شانگهای حفظ شود. او خاطرنشان کرد که فقط کمکهای جامعه بین المللی و منطقه ای می توانند تدابیر لازم برای غلبه بر چالش های پیش روی افغانستان را تسهیل کنند. او ناتو را مقصر وضعیت افغانستان خواند.

در همین حال شویگو و شانگفو نشستی از پیش برنامه ریزی نشده را در حاشیه این اجلاس برگزار و در مورد موضوعات مورد توجه دو طرف بحث کردند.

گیریدهار آرامانه، یک مقام ارشد وزارت دفاع هند گفت، مقامات اعضای سازمان همکاری شانگهای بعد از نشست در این کشور متفق القول گفتند، تروریسم باید محکوم شده و از بین برود. آنها همچنین بر سر مسائل دیگری همچون حفاظت از جمعیت آسیب پذیر و لزوم همکاری در زمینه کمک های امنیتی و امداد در بلایای طبیعی اتفاق نظر پیدا کردند.

در خاتمه این اجلاس همه کشورهای عضو این سازمان با امضای پروتکلی، درخواست دسته جمعی خود برای امن، صلح آمیز و موفق ساختن منطقه را مطرح کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 3 =