اخبار

درخواست‌ از رهبران جهان برای باز کردن پرونده حقوق بشر مصر در نشست شرم‌الشیخ

چند نهاد و سازمان فعال مصری در زمینه حقوق بشر خواستار پرداختن رهبران حاضر در نشست شرم الشیخ به پرونده حقوق بشری این کشور شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی۲۱، سازمان‌های حقوق بشر مصر در بیانیه‌ای مشترک از رهبران جهان شرکت کننده در اجلاس آب و هوای سازمان ملل متحد “COP۲۷” در شرم الشیخ خواستند تا در کنار موضوعات مهم کنفرانس، از این فرصت برای دفاع از وضعیت حقوق بشر مصر نیز استفاده کنند.

در این بیانیه از رهبران جهان خواسته شده است که مقامات مصر را ملزم به تعلیق اجرای احکام اعدام صادر شده علیه فعالان کنند.

در این بیانیه آمده است: اجرای حکم اعدام صادر شده علیه ۹۵ زندانی سیاسی قطعی شده است و ۱۰۰ زندانی نیز از سال ۲۰۱۴ تاکنون اعدام شده‌اند.

این سازمان‌ها در ادامه بر لزوم آزادی فوری همه زندانیان سیاسی و توقف روند بازداشت‌های خودسرانه در پیش گرفته شده مقامات مصری علیه مخالفان تاکید کردند.

سازمان‌های مذکور همچنین خواستار پایان دادن به شیوه‌های سیستماتیک شکنجه در اماکن بازداشت، اجرای مقررات زندان در زمینه‌های حق ملاقات، مراقبت‌های پزشکی و ورزش شدند.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: اجلاس آب و هوا در مصر نمونه برجسته‌ای از سوء استفاده رژیم مصر از رویدادهای بین‌المللی برای سرپوش گذاشتن بر نقض حقوق بشر است.

یکشنبه نیز کمسیر حقوق بشر دولت آلمان در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از وضعیت حقوق بشر در مصر گفت: این کشور در سطح مسؤولیت ویژه‌ای برای میزبانی از کنفرانس آب‌وهوایی قرار ندارد.

این مسؤول دولت آلمان به شکل ویژه آزادی علاء عبد الفتاح، خبرنگار و فعال مصری و محمد الباقر، وکیل او را خواستار شد و تاکید کرد: تنها با تبادل آزاد اندیشه‌ها و روش‌ها در مهار بحران آب‌وهوایی موفق خواهیم شد.

نمایندگان حدود ۲۰۰ کشور یکشنبه بیست‌وهفتمین نشست آب‌وهوایی سازمان ملل در شرم الشیخ مصر را آغاز کردند و این نشست تا ۱۸ نوامبر ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 1 = پنج