اخبار

درخواست سازمان ملل از آمریکا و روسیه

سازمان ملل متحد از واشنگتن و مسکو خواست تا فورا معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای «استارت» را از سر بگیرند.

«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از ایالات متحده و روسیه خواست تا اجرای کامل پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به «استارت» را هر چه سریعتر از سر بگیرند.

وی افزود: معاهده استارت 3 و معاهدات دوجانبه بعدی درباره کاهش تسلیحات هسته‌ای استراتژیک بین روسیه و آمریکا، نه تنها امنیت این کشورها، بلکه امنیت کل جامعه بین المللی را تضمین می کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز سه شنبه از تعلیق مشارکت روسیه در تسلیحات تهاجمی راهبردی استارت خبر داد و تاکید کرد که کشورش از این معاهده خارج نشده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تصمیم روسیه برای تعلیق مشارکت خود در معاهده کاهش تسلیحات هسته‌ای نیو استارت با ایالات متحده را «تأسف‌بار» و «غیر مسئولانه» خواند.

وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر خود به یونان گفت: «اعلام روسیه مبنی بر تعلیق مشارکت در نیو استارت عمیقاً تاسف بار و غیرمسئولانه است».

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفت که ائتلاف نظامی ناتو از تصمیم روسیه در تعلیق معاهده نیو استارت متاسف است.

دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه در واکنش به انتقاد آمریکا از تعلیق مشارکت مسکو در معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای «نیو استارت» اظهار داشت: نمی شود از یک طرف علیه روسیه جنگید و از طرفی تظاهر به ثبات راهبردی (در موضوعات موشکی و هسته‌ای) کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 8 = سیزده