اخبار

درخواست سفیر ایران در سازمان ملل برای لغو تحریم‌ های غرب علیه سوریه

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه زلزله ویرانگر اخیر در سوریه وضعیت وخیم بشردوستانه این کشور را تشدید کرده است، لغو فوری، کامل و بدون قید و شرط تحریم‌های غیرموجه علیه سوریه و افزایش کمک‌های بشردوستانه را خواستار شد.
به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد دیروز سه شنبه در نشست شورای امنیت در مورد سوریه در سخنانی اعلام کرد، با توجه به وخامت اوضاع در این کشور، کمک های بشردوستانه باید افزایش یابد و به شیوه ای بی طرفانه و بدون تبعیض، بدون سیاست زدگی یا مشروط سازی ارائه شود.

امیرسعید ایروانی یادآور شد: ایران یکی از اولین کشورهایی بود که با ارسال کمک‌های بشردوستانه به درخواست‌های بشردوستانه ترکیه و سوریه پاسخ مثبت داد و ما با تمام توان به مردم آسیب‌دیده از زلزله ویرانگر در شرایط سخت کمک خواهیم کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد گفت، برای توجه مؤثرتر به بحران انسانی کنونی سوریه، جامعه بین‌المللی باید بر رفع کامل تحریم‌های غیرانسانی علیه مردم سوریه تمرکز کند.

امیرسعید ایروانی افزود، اقدامات قهری یکجانبه که نقض آشکار قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد است، دسترسی مردم سوریه به نیازهای خود را دشوارتر کرده و توانایی نهادهای دولتی را برای ارائه خدمات اولیه و بهبود استانداردهای زندگی محدود کرده است.

این دیپلمات ایرانی تصریح کرد، غارت مستمر منابع طبیعی سوریه توسط نیروهای خارجی که منجر به کمبود شدید سوخت و تشدید اوضاع انسانی شده است، باید پایان یابد.

امیرسعید ایروانی در ادامه اظهار کرد، برای اطمینان از راه‌حل سیاسی مؤثر برای بحران سوریه، ما همچنان بر این نکته تأکید می‌کنیم که فرآیند سیاسی به رهبری و تحت هدایت خود مردم این کشور، با تسهیل گری سازمان ملل متحد، تنها رویکرد عملی برای پایان دادن به بحران است.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد، تروریسم همچنان یک تهدید جدی برای سوریه و منطقه است و باید قاطعانه با آن مقابله شود.

امیرسعید ایروانی تصریح کرد، ما قویاً معتقدیم که مبارزه با تروریسم باید با احترام کامل به حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال سوریه و بدون استفاده از آن به عنوان بهانه ای برای نقض این اصول اساسی حقوق بین الملل انجام شود.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد همچنین گفت، جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی اخیر رژیم اسرائیل به یک ساختمان مسکونی غیرنظامی در منطقه ای پرجمعیت در مرکز دمشق در 19 فوریه را به شدت محکوم می کند.

این دیپلمات ایرانی افزود، این حملات شنیع تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه است، زیرا حقوق بین الملل و حقوق بشردوستانه بین المللی و منشور ملل متحد را نقض کرده است.

امیرسعید ایروانی تاکید کرد، جامعه بین‌الملل باید فوراً رژیم اسرائیل را وادار کند تا به نقض مکرر حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین حملات تروریستی که علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی در سوریه انجام داده است، پایان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ شش = 12