اخبار, اسلاید شو

درخواست عفو بین الملل از دادگاه لاهه برای تحقیقات درباره جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی

عفو بین الملل از دیوان کیفری بین المللی خواست تحقیقاتی را درباره حمله ماه اوت رژیم صهیونیستی به غزه انجام دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه رأی الیوم، عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرد: دیوان کیفری بین المللی باید تحقیقاتی را درباره حملات غیرقانونی اسرائیل به نوار غزه در اوت ۲۰۲۲ انجام دهد؛ حملاتی که جنایت جنگی به حساب می‌آید.

عفو بین الملل در گزارش خود تصاویری از آثار برجای مانده از حملات و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای و شهادت ده‌ها تن را آورده است. در این گزارش که با عنوان “آن‌ها فقط کودک بودند” منتشر شده، اسنادی و مدارکی دال بر جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی در حمله به غزه در ماه اوت آمده است.

اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین الملل اعلام کرد: حمله اخیر اسرائیل به غزه تنها سه روز طول کشید اما همین زمان برای ایجاد رعب و وحشت در میان ساکنان محاصره شده کافی بود. باید درباره جنایت‌های جنگی صورت گرفته در این حمله تحقیقات انجام شود. این نقض‌ها در راستای محاصره غیرقانونی غزه صورت می‌گیرد. محاصره ابزار اصلی است که نظام آپارتاید اسرائیل از آن استفاده می‌کند. فلسطینی‌ها در غزه در معرض ظلم و انزوا و فاجعه انسانی هستند. دادگاه لاهه باید جنایت‌های ضدبشری را در چارچوب تحقیقاتش درباره اراضی فلسطینی اشغالی در نظر بگیرد.

در بیانیه عفو بین الملل آمده است: عفو بین الملل با ۴۲ نفر از جمله آسیب دیدگان حملات و نزدیکان کشته یا زخمی شدگان و شاهدان عینی و پزشکان مصاحبه کرد. مقامات اسرائیلی از ۲۰۱۲ مانع ورود عفو بین الملل به غزه می‌شوند. برای همین عفو بین الملل قراردادی را با یک نفر در آنجا امضا کرد که از ۱۷ مرکز که مورد حمله قرار گرفتند بازدید کرد. ما اسناد و مدارک جمع آوری شده و تصاویر ماهواره‌ای را مورد بررسی قرار دادیم.

در پنجم اوت رژیم صهیونیستی عملیات نظامی را علیه جهاد اسلامی و شاخه نظامی آن سرایا القدس انجام داد که بر اساس آمار سازمان ملل ۴۹ فلسطینی در این حملات شهید شدند.

بر اساس آمارهای عفو بین الملل در این حمله ۳۳ فلسطینی شهید شدند که ۱۷ تن از آن‌ها غیرنظامی بودند. در این حمله یک دانشجوی دانشکده هنرهای زیبا که ۲۲ ساله بود و با خانواده‌اش در روستایی در نزدیکی خان یونس در جنوب غزه زندگی می‌کرد، شهید شد. خواهر و مادر وی نیز زخمی شدند.

عفو بین الملل اعلام کرد: نیروهای اسرائیلی عمدا منزل خانواده این جوان را هدف قرار دادند و هیچ دلیل و مدرکی درباره مشارکت این خانواده در هیچگونه درگیری مسلحانه‌ای وجود ندارد.

همچنین رژیم صهیونیستی هفتم اوت با موشک گورستان الفالوجه در جبالیا در شمال غزه را مورد هدف قرار داد که به کشته شدن پنج کودک منجر شد. این کودکان ساکن اردوگاه جبالیا بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هشت = 64