اخبار

در نشست امنیتی «عقبه» اردن چه گذشت؟/ گزارش اختصاصی

نشست امنیتی «عقبه» درحالی با مشارکت تشکیلات خودگردان فلسطین، اسرائیل، مصر، اردن و آمریکا در اردن برگزار شد که مقاومت فلسطین با پاسخ رعدآسای خود در جریان عملیات «حواره»، مشارکت رام الله در این نشست را محکوم و آن را خیانت به خون شهدای فلسطینی دانست.

از کرانه باختری، نشست امنیتی عقبه با مشارکت نمایندگان فلسطین، اسرائیل و همچنین هیئت هایی از اردن، مصر و آمریکا در حالی به کار خود خاتمه داد، که طرف‌های مختلف شرکت کننده در نشست بیانیه‌های متناقضی منتشر کردند.

به رغم مخالفت شدید مردم و گروه‌های مقاومت با حضور شخصیت‌های فلسطینی در این نشست، اما بیانیه ی منتشر شده از سوی خبرگزاری رسمی فلسطین، به تشریح جزئیات خواسته‌های هیئت فلسطینی در طی این مذاکرات اشاره دارد. این خواسته ها عبارتند از:

توقف شهرک سازی و اقدامات تروریستی شهرک نشینان صهیونیست.

حفظ هویت و بافت شهر قدس به ویژه بافت تاریخی مسجد الاقصی.

بازگشایی نهادها و سازمان‌های تعطیل شده در قدس و برگزاری انتخابات در آنها بر اساس توافقات قبلی.

توقف یورش‌های ارتش رژیم اشغالگر به شهرها، اردوگاه ها و روستاهای فلسطینی.

پایان دادن به تخریب خانه‌ها و آواره کردن فلسطینی‌ها.

و در نهایت آزادسازی چهارمین گروه از اسرای فلسطینی که از قبل از سال 1993 در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند، به ویژه زنان، کودکان، سالمندان و بیماران اسیر فلسطینی.

«جلال رمانه»کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در کرانه باختری در رابطه با واکنش رژیم صهیونیستی نسبت به نتایج حاصل از اجلاس امنیتی عقبه اظهار داشت: بسیار بعید است که اسرائیل خواسته‌های مطرح شده از سوی تشکیلات خودگردان در این نشست امنیتی را قبول کند، چرا که این رژیم تصمیمات خود از جمله ساخت 13 هزار واحد مسکونی را از پیش گرفته است. علاوه بر این کابینه نتانیاهو تمام مراکز مسکونی صهیونیست نشین غیرقانونی را هم به رسمیت شناخته است.

اما در واکنش به گمانه زنی‌های رسانه‌ای درباره نتاج این اجلاس، «ایتامار بن گویر»، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در  حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که آنچه در اردن رخ داد، در همان اردن باقی می ماند که نشانگر عدم به رسمیت شناختن نتایج نشست عقبه از جانب وی و مشروعیت بخشی به تداوم روند ساخت مراکز مسکونی صهیونیست نشین در کرانه باختری بدون توجه به خواسته‌های طرف فلسطینی است.

در این بین ناظران معتقدند، آنچه رژیم صهیونیستی را وادار به حضور در این نشست کرد، ضربات مهلک اخیر مقاومت فلسطین در کرانه باختری، به ویژه در دو شهر نابلس و جنین و بیم از شعله ور شدن جرقه انتفاضه ای فراگیر همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان است.

در همین راستا «علاء الریماوی»، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی فلسطینی ضمن تقبیح مشارکت طرف‌های فلسطینی در این اجلاس معتقد است که این نشست در شرایطی در حال برگزاری است که سرزمین‌های اشغالی فلسطین شاهد یورش، غارت، چپاول، تخریب و آوارگی است و حضور تشکیلات خودگردان فلسطین در آن به نوعی خیانت به خون شهدا و نشانگر ابعاد دیگر از شکاف‌ها و اختلافات تشکیلات خودگردان با فلسطینی هاست.

اما درحالی که حاضران در نشست عقبه در حال بررسی جزئیات مسائل مطرح شده در اجلاس بودند، مقاومت فلسطین واکنشی رعدآسا به آن نشان داد و در یک عملیات جسورانه خودروی شهرک نشینان صهیونیست را در شهرک حواره در جنوب شهر نابلس با شلیک مستقیم هدف قرار داد، آن هم در منطقه‌ای که ارتش رژیم اشغالگر در آن حضور گسترده‌ای دارد.

در این عملیات 2 شهرک نشین صهیونیست به هلاکت رسیدند و مجریان عملیات توانستند با موفقیت محل عملیات را ترک کنند. نظامیان صهیونیست بلافاصله عملیات تعقیب و جستجوی مجری این عملیات که به گفته منابع عبری زبان لباس گردان «بیشه شیران» نابلس را بر تن داشت، آغاز کردند.

در جمع بندی نهایی می‌توان گفت، افکار عمومی فلسطین به خوبی می‌داند که کابینه رژیم صهیونیستی اکنون با بحرانی داخلی دست و پنجه نرم می‌کند، و همزمان با مقاومتی از سوی فلسطینیان روبه رو شده که قدرتش روز به روز در حال افزایش است. همین ترس و وحشت سبب شده تا آنها به تشکیلات خودگردان فلسطینی متوسل شوند تا شاید بتوانند با اعمال فشار بر فلسطینیان و خواسته‌های بر حقشان، خود را از این وضعیت بحرانی نجات دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− یک = 7