اخبار

در پی بمباران بیمارستانی در غزه؛ روسیه و امارات خواستار نشست اضطراری شورای امنیت شدند

 دیمیتری پولیانسکی سفیر و معاون نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل از درخواست روسیه و امارات متحده عربی برای تشکیل جلسه اضطراری علنی شورای امنیت سازمان ملل برای فردا چهارشنبه به وقت محلی خبر داد.

معاون سفیر روسیه در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی برابر با ۱۷ اکتبر ۲۰۲۳ و ۲۵ مهرماه جاری گفت: روسیه و امارات متحده عربی  در رابطه با حمله موشکی به بیمارستان غزه، خواستار تشکیل نشست علنی اضطراری  شورای امنیت سازمان ملل برای ساعت ۱۰ صبح فردا ۱۸ اکتبر شده اند. ببینیم همکاران غربی ما چه واکنشی نسبت به این موضوع نشان خواهند داد.

ساعاتی پیش، وزارت بهداشت فلسطین از بمباران بیمارستان «المعمدانی» در غزه و شهادت حدود ۵۰۰ نفر خبر داد. این وزارت‌خانه پیش از این هشدار داده بود که بیمارستان‌های غزه به سبب قطعی برق و اتمام سوخت عملا در آستانه تعطیلی و فروپاشی قرار دارند.

در پی بمباران بیمارستان المعمدانی غزه، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سه روز عزای عمومی اعلام و دیدار برنامه ریزی شده خود در روز چهارشنبه با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را لغو کرد. جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) این جنایت را محکوم آن را مصداق بارز نسل‌کشی خواند.

خبرگزاری آمریکایی آسوشویتدپرس به نقل از مقام مسئولی در دولت فلسطین گزارش داد که رئیس تشکیلات خودگردان دیدار آتی خود با رئیس جمهور آمریکا در امان را در اعتراض به حملات رژیم اسرائیل به  غزه لغو کرده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در شهر امان اردن با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیش از سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به سرزمین های اشغالی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از نیویورک، درخواست روسیه و امارات برای نشست اضطراری علنی شورای امنیت در حالی است که قطعنامه پیشنهادی روسیه برای برقراری آتش بس فوری در سرزمین های اشغالی فلسطین میان نیروهای مقاومت و رژیم اسرائیل، دوشنبه شب به وقت محلی در نشست شورای امنیت با ممانعت کشورهای غربی رای نیاورد.

سه عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس و فرانسه به قطعنامه پیشنهادی روسیه رای منفی دادند. در واقع ، قطعنامه پیشنهادی روسیه با ۴ رای مخالف، ۶ رای ممتنع و ۵ رای موافق به تصویب نرسید و نتوانست حداقل ۹ رای بدون وتو را کسب کند.

کشورهایی که به قطعنامه پیشنهادی روسیه رای مثبت دادند علاوه بر خود مسکو،  چین، امارات متحده عربی، موزامبیک و گابن بودند و چهار کشور آمریکا، انگلیس فرانسه و ژاپن به آن رای منفی دادند و ۶ کشور نیز رای ممتنع دادند در حالیکه تصویب یک قطعنامه حداقل به ۹ رای مثبت در شورای امنیت که شامل ۱۵ عضو است، دارد.

واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تصویب قطعنامه پیشنهادی را به منظور آتش بس فوری برای کمک های بشردوستانه ضروری دانست و از اعضای شورای امنیت خواست به این قطعنامه رای مثبت بدهند.

او پس از رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی مسکو برای آتش بس فوری گفت که جهان منتظر است تا شورای امنیت اقدامات بیشتری برای توقف قتل عام و خونریزی انجام دهد اما چنین پیام واحدی توسط دولت های غربی “مسدود” شد.

سفیر روسیه همچنین گفت: متاسفیم که این شورا (شورای امنیت) گروگان خودخواهی هیات‌ های غربی باقی مانده است.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در سخنانیگفت:  اجازه نمی دهیم شورای امنیت به جای حماس، اسرائیل را مقصر بداند.

این دیپلمات آمریکایی با بیان این ادعا که  قطعنامه پیشنهادی روسیه  اشاره‌ای به حملات حماس نداشت، ادعا کرد: حماس عامل بحران انسانی کنونی در غزه است. جنایات حماس یادآور جنایات داعش است.

گرینفیلد گفت که واشنگتن خواستار قطعنامه ای است که حماس را قاطعانه محکوم و از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می کند. او خواستار آزادی فوری «همه گروگان ها» شد و با اشاره به تلاش ها برای تضمین دسترسی غیرنظامیان غزه به کمک های اولیه بشردوستانه مدعی شد: ما تمام تلاش خود را انجام می دهیم.

باربارا وود وارد سفیر و نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز در توجیه مخالفت لندن با قطعنامه پیشنهادی روسیه مدعی شد: “ما  نمی‌توانیم از قطعنام ه‌ای حمایت کنیم که اقدامات تروریستی حماس را محکوم نکند.”

«ژانگ جون» سفیر و نماینده چین در سازمان ملل نیز در سخنانی گفت: نگران تصمیم اسرائیل برای محاصره نوار غزه هستیم. از اسرائیل می‌خواهیم مجازات‌های دسته جمعی علیه ساکنان غزه را متوقف کند.

دیپلمات ارشد چین در سازمان ملل تاکید کرد: محافظت از غیرنظامیان باید اولویت همه طرف ها باشد.

به گزارش ایرنا، نیروهای مقاومت فلسطین از شنبه ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳ عملیات همه جانبه و بی نظیری با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی آغاز کرده‌اند.

رژیم صهیونیستی که در میدان نبرد با مقاومت فلسطین غافلگیر و شکست مفتضحانه‌ای را طی چند روز گذشته متحمل شده با اقدامی غیر انسانی تمام گذرگاه‌های غزه را بسته تا مقاومت فلسطین را ناگزیر به توقف عملیات دلاورانه «طوفان الاقصی» کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو + = 5