مناسبت ها

دکتر عامری: گفتمان «صلح عادلانه» یک اصل جهان شمول است

گرامیداشت روز جهانی صلح با شعار ” اقدام اقلیم محور برای صلح” با مشارکت مجمع جهانی صلح اسلامی ،موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ، کمیسیون ملی یونسکو و برخی دیگر از سازمان ها و دستگاه ها و … برگزار شد.

دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی صلح اظهار داشت که تحولات اخیر در عرصۀ روابط بین¬الملل به خوبی نشان می¬دهد که در چند دهۀ اخیر، «صلح» بیش از هر مسئله دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد.
دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در ادامه افزود : امروز جامعه جهانی در شرایطی دومین دهه قرن بیست و یکم را پشت سر می¬گذارد که با چالش¬های جدی در زمینه دستیابی به صلح، عدالت و امنیت انسانی رو به روست و این روند آسیب های جدی به صلح و زندگی انسان ها در پرتو عدالت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و دیگر حوزه های بشری می زند.
وی گفت: مجمع جهانی صلح اسلامی قاعده و گفتمان «صلح عادلانه» را یک اصل جهان شمول و قابل پذیرش از سوی همه فرهنگ ها و انسان‌ها می داند که توانایی به توافق رساندن نخبگان در درجه اول و قاطبه جوامع انسانی را حول محور خود برای رسیدن به صلح پایدار ایجاد می کند؛ این مجمع، ضمن تأکید بر حفظ صلح، عدالت و کرامت انسانی در همه نقاط جهان، اعلام می دارد در تاریخ ملت ها همواره نمونه های بی شماری از مبارزه حق علیه تجاوز و بی عدالتی وجود داشته است که به جهت اهمیت آن در فرهنگ دفاعی، بهره گیری از تاریخ حماسی مردم ایران در مقابل استعمارگران و الهام گرفتن از حماسه دفاع مقدس، نکات عبرت آموزی را فراروی آزادی خواهان جهان قرار می دهد که باید مورد توجه قرار گیرد و از آنها برای پیشبرد اهداف صلح طلبانه بر محور عدالت بهره برداری شود.
دکتر عامری در پایان افزود : صلح ماندگار و پایدار امری شدنی و قابل دسترس است به شرط آنکه صلح را در پرتو عدالت جستجو نماییم و امنیت در پرتو عدالت را حق طبیعی همه انسان ها بدانیم. همچنین تاکید می کنیم که ائتلاف های متعدد جهانی و منطقه ای در قالب نشست ها و بزرگداشت های مختلف و با مشارکت نخبگان در جهان، می توانند بر بسیاری از مشکلات و چالش های پیش روی بشریت مقابله نموده و با استفاده از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی با ارایه راهکارهای دقیق و منطقی گره گشای بسیاری از موضوعات و پدیده ها در جهان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 × = دوازده