مناسبت ها

دکتر علی اصغر جعفری در آئین گرامیداشت روز«جهانی صلح»: صلح عامل رشد و تعالی کشورها است

دکتر علی اصغر جعفری مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفت: صلح یک ارزش کلیدی و عامل رشد و تعالی و ظرفیت ساز است و عامل رشد و تعالی کشورها است.

دکترعلی اصغر جعفری مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور درآئین گرامیداشت روز«جهانی صلح» که عصر روز شنبه 30 شهریورماه 98 در تالار خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزارشد، گفت:  درآستانه هفته دفاع مقدس هستیم که مقارن با روز جهانی صلح است، همچنین در آستانه سی و نهمین سالگرد تجاوز رژیم بعث عراق قرار داریم که این رژیم با حمایت قدرت های بزرگ به جنگ با ایران پرداخت، ملت ما نیز دراین هشت سال، ایستادند، مقاومت کردند، دفاع کردند و پیروزی به دست آوردند.

وی افزود: ما این هفته را «هفته دفاع مقدس» نامگذاری کردیم ،هفته جنگ نام نگذاشتیم چون از ابتدا هم همین طور بوده، در طول تاریخ هم ثابت کردیم که جنگ طلب نبودیم .در سیصد سال گذشته یک گلوله ازسمت ما به سمت همسایگانمان شلیک نشده وهیچ تهاجمی ازسمت ما به سمت همسایگان مون صورت نگرفته است.این فرصت را برای توسعه صلح مغتنم میشماریم.«صلح» قریب هفتاد درصد مفاهیم مشترک بین قوانین بشری و ادبیات سیاستمداران و نخبگان است.

وی تصریح کرد: «صلح» کلمه بسیار محبوبی دربین همه مردم جهان است اما متاسفانه با این همه اهمیت و به رغم تصویب اسناد حقوقی و بین المللی وهمچنین گسترش فعالیت صلح طلبان، از این مفهوم فاصله می گیریم و مفهوم صلح معنای واقعی خودش را گم کرده است.گسترش جنگ ها و جنگ های منطقه ای شبه جهانی متاسفانه همه با اراده بازیگران و قدرت های جهانی و به سمت پیشگیری از گسترش صلح است. برخی از آن ها به ظاهر ادعای صلح طلبی دارند اما در عمل این اتفاق نمی افتد.

دکتر جعفری درادامه گفت: ما معتقدیم صلح یک واژه نیست، یک ارزش کلیدی است، صلح یک ضرورت و یک دغدغه بشری است، عامل رشد و تعالی و ظرفیت ساز است.در اندیشه بنیان گذار انقلاب اسلامی و رهبری معظم انقلاب اسلامی صلح یک نیاز اساسی بشری و یک تکلیف دینی برای پایداری جامعه است.

مدیر عامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در ادامه بیان کرد: اسلام و به تبع آن جمهوری اسلامی ایران به دنبال آرامش و صلح جهانی است، اسلام با جنگ مخالف است و از صلح استقبال می کند، اسم اسلام مبین سلامت و صلح است.

وی اظهارداشت: ما معتقدیم صلح خوب است اما نه هر صلحی!صلحی که ریشه در عدالت داشته باشه، و برقراری اش مستلزم گسترش عدالت در جهان باشد.مقام معظم رهبری می فرماید: صلح باید با عدالت همراه باشد.صلح باید برمبنای عدالت ،معرفت و کرامت انسانی باشد.بنابراین شعار محوری جمهوری اسلامی ” صلح عادلانه ” است.ما از تحقق صلح در همه جهان حمایت می کنیم.

دکتر جعفری تصریح کرد: موزه ما، موزه دفاع مقدس است که در حقیقت موزه جنگ است منتها نامش را موزه جنگ نگذاشتند، موزه دفاع  نام گذاشتند معلوم می شود ما با جنگ مخالف هستیم، ما وزارت جنگ نداریم وزارت دفاع داریم که باز هم نشان می دهد ما جنگ طلب نیستیم.

وی خاطرنشان کرد: جنگ بد است ، در جنگی که به ما تحمیل شد دویست هزارنفر انسان فهیم و ارزشمند ما شهید شدند و ما آن ها را از دست دادیم ، به کشور مقابل هم لطمه وارد شد ، بنابراین ما به شدت از جنگ گریزان هستیم و علاقه مند به صلح پایدار و عادلانه هستیم.اما معمولا خیلی ها علاقه مند نیستند که صلح پایدار باشد، امیدواریم این گونه نشست ها به پایداری صلح کمک کند.

وی درباره روز جهانی صلح و برگزاری آن در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اینطور بیان کرد: جلسه امروز یک کار مشترکی است بین موزه صلح و انجمن علمی مطالعات صلح سازمان ملل متحد، کمیسیون ملی یونسکو، ایکوم ایران و انجمن هنرمندان کشور، امیدواریم پیام ما به همه دنیا مخابره شود و روزی برسد که صلح در همه جهان مستقر شود و ما معتقدیم با ظهور منجی عالم بشریت همه انسان ها به صلح کامل خواهندرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 3 =