اخبار

دیدبان حقوق بشر: ترکیه پناهندگان سوری را به زور اخراج می‌کند

دیدبان حقوق بشر امروز (دوشنبه) اعلام کرد که دولت ترکیه دست به بازداشت صدها مرد و زن پناهنده سوری و عودت آن‌ها به کشورشان زده است.

به نوشته وبگاه ارث نیوز،  طبق این گزارش، این پناهندگان در بین ماههای فوریه و جولای ۲۰۲۲ به سوریه بازگردانده شده‌اند و روند اخراج آن‌ها، بر خلاف تصویری است که ترکیه از خود به عنوان یک میزبان سخاوتمند پناهندگان سوری ارائه می‌دهد.

دیدبان نوشت که ترکیه بیشترین پناهندگان سوری و چهار برابر کل کشورهای اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده و در مقابل میلیاردها دلار از این اتحادیه برای کمک به پناهندگان و مدیریت آن‌ها دریافت کرده است.

این نهاد حقوق بشری، در ادامه از مقامات ترکیه خواست تا به روند بازداشت و اخراج خشونت‌آمیز پناهندگان سوری به شمال سوریه خاتمه دهند و تضمین دهند که از نیروهای امنیتی برای بازگرداندن اجباری سوری‌ها و دیگر پناهندگان استفاده نمی‌کنند و هر مقامی که از خشونت استفاده کند را مجازات خواهند کرد.

به گفته دیدبان در برخی موارد پناهندگان سوری ندانسته برگه‌هایی را امضاء کرده‌اند که نشان می‌دهد آن‌ها به اختیار خود خاک ترکیه را ترک کرده‌اند. دیدبان حقوق بشر این موضوع را فریب پناهندگان سوری دانست.

دیدبان حقوق بشر در ادامه از دولت ترکیه خواست به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) اجازه دهد تا به مراکز اخراج  پناهندگان دسترسی آزاد داشته باشد و به روند امضای رضایتنامه از سوی پناهندگان برای بازگرداندن آنها به سوریه  و اطمینان از داوطلبانه بودن آن نظارت داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که پلیس یا مقامات مهاجرت از خشونت علیه سوری‌ها یا سایر اتباع خارجی استفاده نمی‌کنند.

«نادیا هاردمن»، پژوهشگر حقوق پناهندگان و مهاجران در دیدبان حقوق بشر در این خصوص گفت: «مقامات ترکیه با نقض قوانین بین‌المللی، صدها پناهجوی سوری، حتی کودکان بدون همراه را دستگیر کرده و آنها را مجبور به بازگشت به شمال سوریه کرده‌اند. اگرچه ترکیه از ۳.۶ میلیون آواره سوری حمایت موقت کرده است، اما اکنون به نظر می رسد که ترکیه در تلاش است شمال سوریه را به منطقه خلاصی از پناهندگان تبدیل کند».

او تأکید کرد که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید بدانند که ترکیه معیارهای یک کشور امن برای پناهندگان را نقض می‌کند و باید بودجه‌ای که برای این موضوع به ترکیه اختصاص داده‌اند را تا زمانی که این کشور دست از اخراج اجباری پناهندگان برندارد، قطع کنند.

در این میان فرماندهی کل ژاندارمری ترکیه نیز روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که از ۱۴ تا ۲۰ اکتبر سال جاری در مجموع ۲۴۷۷ «مهاجر غیر قانونی» در  این کشور دستگیر شده‌اند که از این تعداد ۷۳۰ نفر سوری بودند.

در سال ۲۰۱۶، اتحادیه اروپا و ترکیه برای توقف ورود غیرقانونی موج‌های متوالی پناهجویان به کشورهای اروپایی از طریق مرزهای ترکیه، و بهبود شرایط پناهندگان سوری در این کشور توافقنامه‌ای امضا کردند.

به نوشته آناتولی، آمارها نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا متعهد شد ۶ میلیارد یورو به پناهجویان در این کشور کمک کند و تاکنون نیز ۴ میلیارد یورو پرداخت شده است.

پیش از این نیز «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با هشدار مجدد درباره ناتوانی این کشور برای تحمل موج جدیدی از پناهجویان و مهاجران، گفته بود در صورت تداوم این فشارها، انتقال آن به کشورهای اروپایی اجتناب‌ناپذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 4 = پنج