کنفرانس ها

ذوالنوری: پیشرفت علمی ما باید الگوی مبارزه با آپارتاید برای کشورهای مستقل باشد

حجت‌الاسلام ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در همایش آپارتاید علمی، صلح، عدالت و امنیت جهانی گفت  : پیشرفت علمی ما باید الگوی مبارزه با آپارتاید برای کشورهای مستقل باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی حبس علم نیست، خاطرنشان کرد: علم، ابزار نظام سلطه است چرا که علم، قدرت و وسیله تسلط آنها است آنها این علم را در اختیار دارند بنابراین راهش این است که این سلاح را به دست بگیریم.

«مجتبی ذوالنوری» روز  یکشنبه در همایش «آپارتاید علمی صلح عدالت و امنیت جهانی» افزود: امروز یکی از بلایا و مصیبت‌های اصلی بزرگ حاکم بر دنیا آپارتاید و تبعیض در همه عرصه‌ها است؛ اگر ما هرم قدرت حاکم را در دنیا تجزیه و تحلیل کنیم مشاهده می‌کنیم که تبعیض و بی‌عدالتی در آن کاملاً هویدا است.
وی ادامه داد: ساختار مجامع بین المللی و توزیع قدرت امروز در دنیا به شکلی است که نشانی از عدالت در آن پیدا نمی‌شود بحث یک‌جانبه‌گرایی و جهانی‌سازی هم که تمام ابزارها در اختیار جریان حاکم بر دنیا و قدرت حاکم است در قلع و قمع بضاعت ملت‌های دیگر در همه زمینه‌ها امروز تلاش می‌شود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: یک نمونه آن آپارتاید علمی است در همه زمینه‌ها و همه عرصه‌ها و در مورد کشورهای مختلف در حال توسعه کشورهایی که به دنبال استقلال هستند و کشورهایی که مایل نیستند ابزار نظام سلطه باشند یا در این نظام هضم شوند این آپارتاید به شدت به اجرا گذاشته می‌شود.
ذوالنوری عنوان کرد: یک نمونه آن کشور خودمان است امروز شما می‌بینید که ما در تحریم جدید علمی و در تحریم کامل تکنولوژی و صنعت هستیم.
وی اضافه کرد: به بهانه دور زدن تحریم‌ها امروز دانشمندان ما را در زمینه‌های مختلف در دنیا مورد تعقیب و ایذا و دستگیری قرار می‌دهند حتی  از درج مقالات آنها مجلات معتبر علمی دنیا جلوگیری می‌کنند چرا که دیدن دنیا از حرکت نسل جوان ما در عرصه‌های علمی به عنوان شتاب علمی و خیزش علمی یاد می‌کند. بنابراین امروز تا این سطح ورود کردند که جلوی چاپ مقالات فرهیختگان و تحصیل‌کردگان ما را بگیرند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: دشمنان در زمینه‌های مختلف سعی کردند تحریم کامل را اجرا کند امروز در زمینه‌های تجهیزات پزشکی و زمینه کشتیرانی هواپیمایی صنعت نفت و گاز و خودروسازی و در زمینه‌های مختلف ما شاهد اعمال این بی‌عدالتی و تحریم جدی هستیم نه تنها بی‌عدالتی بلکه در حقیقت راهزنی و سرقت علمی هستیم.
ذوالنوری گفت: امروز با فشار در کشورها سعی می‌کنند فضایی را ایجاد کنند که بر اثر مشکلات اقتصادی نتوانند مغزها را پرورش دهند و زمینه پیوند علم و تکنولوژی در کشورها اتفاق بیفتد کشورهایی که مثل ما مرزهای بالایی از تولید علم رسیده‌اند به ساعت ما را تحت فشار قرار می‌دهند که ما نتوانیم آن علم را وارد عرصه اجرا و جامعه و تکنولوژی کنیم و مردم ما نتوانند نتیجه آن علم و تکنولوژی را در زندگی خود و سفره‌ها ببینند.
وی اظهار داشت: امروز با مقوله‌ای به نام فرار مغزها سعی می‌کنند سرمایه‌های کشورهای مختلف را سرقت کنند و آنجا در انحصار خود قرار دهند و از آن بضاعتی که با فرار مغزها به دست می‌آورند کشورهایی که متن آن مغزها هستند در فشار قرار بگیرند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: برگزاری اینگونه همایش‌ها از این دست آن هم به صورت سیار در کشورهای مختلف چرخه این بیداری را ایجاد می‌کند این مطالبه‌گری را فراهم می‌کند قدرت و زمینه جسارتی که ملت‌های دنیا فرهیختگان و دانشمندان فریب زرق و برق تصنعی قدرت‌های استکباری و جوامع پیشرفته را نخورند تا بتوانند به این بی‌عدالتی علمی و تبعیض در عرصه‌های مختلف فریاد اعتراض‌خواهی داشته باشند فراهم می کند.
ذوالنوری ادامه داد: امروز یک راهش همین است که ما اعلام و بصیرت‌افزایی و اطلاع‌رسانی کنیم که چگونه منابع فکری و علمی دنیا غارت می‌شود و چگونه همان بضاعت علمی علیه خود آن ملت‌ها و کشورها در جهت سلطه یک جانبه قدرت‌های خاص به کار گرفته می‌شود
وی یادآور شد: کار دوم این است که علم را باید به دست آورد ولو اینکه تحریم کنند. آنهایی که علم دارند آنرا به مشارکت بگذارند که  سیاست جمهوری اسلامی امروز حبس علم نیست.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امروز با هر کشوری که ارتباط داریم اعلام آمادگی می‌کنیم که داشته‌هایمان را به مشارکت بگذاریم و دیگران را سهیم کنیم به صدور علم و تکنولوژی به کشورهای مختلف کمک کنیم همچنان که امروز تاثیر این عمل را در بسیاری از کشورها می‌بینید.
ذوالنوری افزود: امروز به سمت جمهوری اسلامی رجوع می‌شود و بخلی از ارائه آن که نداریم.
وی عنوان کرد: به رغم همه این بی‌عدالتی‌ها و فشارها امروز به تعبیر رهبر معظم انقلاب دانشمندان و فرهیختگان ما مرزهای علمی را جلو برده‌اند در مرزهای زمینی اگر شما مرزی را جابجا کنید متهم به تجاوزگری هستید اما در مرز فکری هر چقدر بتوانید مرزهای دانش را بشکنید و تغییر دهید و جابجا کنید این مورد تحسین است و حقیقتی  است که باید اتفاق بیفتد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: امروز در زیر همه فشارهایی که متوجه مردم و دانشگاه‌ها و دانشمندان ما شده و به رغم مخالفت‌های استکبار و قدرت‌های بزرگ شاهد هستیم که این مرزشکنی در ابعاد مختلف اتفاق افتاده است.
ذوالنوری تصریح کرد: ما در بحث هسته‌ای این توانمندی را کسب کردیم که بتوانیم غنی‌سازی کنیم. امروز ۱۱ کشور دنیا توان غنی‌سازی اورانیوم را دارند و هفت کشور دنیا توان تولید چرخه کامل سوخت هسته‌ای را دارند که یکی از آن یازده و هفت کشور، جمهوری اسلامی ایران است.
وی بیان کرد: امروز شما با همه فشارها دستتان را از زیر سنگ دیگران، خارج کرده‌اید و اگر این بضاعت در اختیار ما نبود حتی در مذاکرات شما را طرف خود قرار نمی‌دادند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: امروز در زمینه نانو بیو سلول‌های بنیادی، شبیه‌سازی ژنتیکی ما تقریباً در ردیف کشورهای اول دنیا قرار است.
ذوالنوری ادامه داد: چرا شما وقتی که ماهواره امید را به فضا فرستادید تا بیش از ۴۰ روز این موضوع نقل و نقل محافل رسانه‌ای دنیا بود و تحلیل‌ها متمرکز بر این موضوع بود ماهواره ای که وزن آن ۲۵ کیلوگرم و عمر مفید آن هم چهارماه بود چرا باید بیش از ۴۰ روز به آن بپردازند چون آنها می‌دانند دستیابی به این کار مستلزم دست یافتن به یک مسائل و پیش نیازهایی است.
وی خاطرنشان کرد: امروز این پیشرفت‌ها نگرانی نظام سلطه است. علم، ابزار نظام سلطه است چرا که علم، قدرت و وسیله تسلط آنها است. آنها این علم را در اختیار دارند بنابراین راهش این است که این سلاح را به دست بگیریم.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امروز در صنایع نظامی پیشرفت‌های زیادی داشتیم ولی امروز در ساخت سلاح‌های سبک و سنگین توپ و خمپاره و تانک هواپیمای جنگی و شکاری زیردریایی پهپاد ناو و ناوچه قدرت پیدا کرده‌ایم.
ذوالنوری عنوان کرد: امروز اگر روسای جمهوری آمریکا می‌گویند همه گزینه‌ها روی میز است ولی کاری نمی‌توانند انجام دهند به خاطر قدرت ما است.
وی ادامه داد: اگر می‌آییم و پهپاد جاسوسی آنها را می‌زنیم توان پاسخگویی به آن را ندارند برای آنکه می‌دانند در صورت پاسخ دادن ایران پاسخ آنها را به شدت خواهد داد و آنها بیشتر از ما تلفات خواهند دید.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: بنابر این می‌شود در مقابل تبعیض بی‌عدالتی و آپارتاید علمی ایستاد و  این کم هزینه‌ترین اقدام ‌برای ما است که هزینه‌های کمتری بدهیم. با تسلیم و سازش و اقدام نکردن راه به جایی نمی‌شود برد و امروز می‌توان این حرکت دانشمندان ما الگویی باشد برای کشورهای مختلف همچنان که در ابعاد دیگر این الگوگیری را ما شاهد هستیم.
ذوالنوری تاکید کرد: آقایی، استقلال، ارباب خود بودن و نوکری نکردن هزینه‌هایی دارد که در این مبارزه باید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 × هفت =