اخبار

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل عفو عمومی رهبری را شایسته تقدیر دانست

سابا کروسی، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان عفو عمومی از سوی مقام معظم رهبری ایران را ستود و گفت این اقدام جمهوری اسلامی ایران شایسته تقدیر و ستایش است.
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در دومین روز حضور پرکار خود در ژنو، با آقای سابا کروسی، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار کروسی از میزبانی بیش از 5 میلیون آواره افغانی علیرغم چالش‌های پیش روی ایران به واسطه تحریم‌ها قدردانی کرد.

رئیس مجمع عمومی با اشاره به برجام، ابراز امیدواری کرد رایزنی ها و تماس های جاری میان طرف های برجام، هر چه زودتر منجر به احیای این توافق شود. رئیس مجمع عمومی احیای برجام را به سود صلح و امنیت جهانی دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان به رایزنی های انجام شده در ارتباط با توافق در چارچوب برجام اشاره کرد و گفت: تیمی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران حضور داشت و قرار است آقای گروسی، مدیر کل آژانس نیز به زودی به ایران سفر نماید.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحولات اوکراین، بر موضع اصولی کشورمان مبنی بر احترام به استقلال و تمامیت سرزمینی کشورها تاکید کرد و واهی بودن اتهامات مبنی بر کمک نظامی ایران به روسیه علیه اوکراین را مورد تاکید قرار داد و گفت هیچ مستندی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در این دیدار، عفو عمومی از سوی مقام معظم رهبری ایران را ستود و گفت این اقدام جمهوری اسلامی ایران شایسته تقدیر و ستایش است.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل از حضور عالی رتبه ایران در شورای حقوق بشر و تشریح مواضع ایران در این شورا، قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان نیز در این دیدار تاکید کرد که احترام به حقوق بشر ریشه در اعتقادات و فرهنگ ما دارد و ایران به تعامل خود با مکانیسم حقوق بشر و کمیساریای عالی حقوق بشر ادامه خواهد داد.

در این دیدار در خصوص بحران‌های پیش روی جامعه جهانی شامل جنگ، بحران غذایی، بحران انرژی، بحران آب و وضعیت های بشردوستانه در جهان نیز تبادل نظر شد.

رئیس مجمع عمومی با اشاره به پیشرفت های زیاد ایران در حوزه مدیریت آب، از ایران درخواست کرد در نشست ماه مارس سازمان ملل در سال 2024 در مورد آب، مشارکت فعالی داشته باشد.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر از این دعوت گفت، ایران تلاش خواهد کرد در این نشست، حضور فعال و تاثیرگذاری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 2 = چهار