اخبار

رسانه آمریکایی: واشنگتن پس از جنگ غزه به رسمیت شناختن فلسطین را بررسی می‌کند

 یک رسانه آمریکایی به نقل از دو مقام دولتی این کشور ادعا کرد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، از کارشناسان خود خواسته است, گزینه‌های به رسمیت شناختن احتمالی یک کشور فلسطینی پس از جنگ غزه را بررسی کنند.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از “اکسیوس”, در حالی که مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند هیچ تغییری در سیاست آمریکا ایجاد نشده است، این مساله که وزارت امور خارجه در حال بررسی چنین گزینه‌هایی است, نشان دهنده تغییر تفکر در دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا در مورد به رسمیت شناختن احتمالی کشور فلسطین است.

چندین دهه است که سیاست آمریکا هم به صورت دوجانبه و هم در نهادهای سازمان ملل, بر مخالف با به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یک کشور مستقل متمرکز بوده است. این کشور ادعا کرده که کشور فلسطین تنها باید از طریق مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین به دست آید.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که تلاش‌ها برای یافتن راه حل دیپلماتیک در زمینه پایان جنگ در غزه، راه را برای بازنگری در بسیاری از سیاست‌های قدیمی آمریکا باز کرده است.

دولت بایدن عادی‌سازی احتمالی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی را به ایجاد مسیری برای تشکیل کشور فلسطین مرتبط کرده است.

مقامات سعودی به طور علنی و خصوصی اعلام کرده‌اند که هرگونه توافق بالقوه عادی‌سازی روابط با اسرائیل مشروط به ایجاد یک مسیر “غیرقابل بازگشت” به سوی ایجاد یک کشور فلسطینی است.

این مقام ارشد آمریکایی گفت که برخی در داخل دولت بایدن اکنون معتقدند که به رسمیت شناختن کشور فلسطین احتمالاً باید اولین گام در مذاکرات برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطین به جای آخرین گام باشد.

به گزارش ایرنا, سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین شنبه شب گفته بود که آمریکا فقط حرف نزند بلکه کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت بشناسد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا بامداد شنبه گفت که راه حل دو دولتی برای (رژیم) اسرائیل و فلسطین در دوره نخست وزیری بنیامین نتانیاهو غیرممکن نیست.

بایدن بامداد شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اینکه آیا راه حل دو دولتی تا زمانیکه نتانیاهو در قدرت باشد، غیرممکن است یا خیر، گفت: نه، نیست.

این در حالی است که نتانیاهو پنجشنبه شب گفت که با تشکیل کشور مستقل فلسطین بعد از اتمام جنگ غزه مخالف بوده و مخالفت خود را به آمریکا اطلاع داده است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد: همه اراضی غرب رود اردن بایستی تحت کنترل امنیتی (رژیم) اسرائیل باشند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای‌ با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس‌ موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های‌ نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار × 6 =